Złamanie wyrostków kręgowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa

Witam Jakie obiawy wystepuja w zlamaniu, peknieciu wyrostkow kregowych? Jakie badanie najlepiej wykrywa zlamanie wyrostow kregowych w okolicy ledzwiowej i jak to sie leczy? Dziekuje
ponad rok temu

Trening na zdrowy kręgosłup

Coraz więcej osób zmaga się z wadami postawy. Wszystko przez siedzący tryb życia. Jeździmy samochodem, potem pracujemy przed komputerem, a nasze plecy cierpią. Sprawdź, jakie ćwiczenia wzmocnią kręgosłup.

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie. W każdym typie urazu kręgosłupa może pojawiać się ból kręgosłupa, obrzęk i krwiak. Złamanie wyrostków poprzecznych może być wynikiem urazu bezpośredniego lub powstawać w mechanizmie pośrednim. Pośrednio pojawia się jako złamanie awulsyjne przez mięsień czworoboczny lędźwi. Objawy są charakterystyczne, bowiem występuje ból promieniujący do pachwiny i stawu biodrowego. Badaniem rozstrzygającym jest RTG lub rezonans magnetyczny. Stosuje się głównie leczenie zachowawcze, poprzez stosowanie unieruchomienia kręgosłupa, jednak decyzja o doborze leczenia podejmowana jest po ocenie zmian w badaniach obrazowych oraz w oparciu o zgłaszane dolegliwości. Po leczeniu ważna jest odpowiednia rehabilitacja.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty