Złamanie zęba po założeniu licówki porcelanowej i kompozytowej

Witam, rok temu miałam resekcje górnej 2 w tym roku mój dentysta na tej 2 założył mi licowke porcelanową .Wspomne ze ze zab był martwy .I było wszystko ładnie do miesiąca po założeniu tej licoweczki bo zaczęła odpadać niejednokrotnie aż zrobiono mi w końcu kompozytowa.Z nią pochodzilam tydzień bo zab sie łamał :(,

Witam, zęby resekowane są zębami słabszymi i nie można wykonywać wkładów koronowo-korzeniowych, ponieważ korzeń takiego zęba jest o ok. 1/3 długości krótszy.Natomiast licówki, jeżeli ząb umocowany jest dobrze, tzn. nie rusza się, korona zęba nie osłabiona wielkimi wypełnieniami po obu stronach zęba, to można wykonać licówkę. Zgryz musi być prawidłowy.Pozdrawiam

Ząb był prawdopodobnie bez wkładu szklanego w kanale który gwarantuje retencję uzupełnienia protetycznego. Na martwego zęba mocno zniszczonego nie robi się licówek tylko korony które wzmocnią go z każdej strony. Teraz po złamaniu trzeba ponownie leczyć zęba kanałowo i odbudować na wkładzie.

Aby wykonać licówkę czy to porcelanową, czy kompozytową konieczna jest wnikliwa diagnostyka zgryzu. Uraz zgryzowy, bruksizm, parafunkcje mogą skutkować niepowodzeniem takiego leczenia. Należałoby najpierw przeprowadzić leczenie ww zaburzeń i dopiero potem przeprowadzić leczenie protetyczne.

pozdrawiam serdecznie

Witam. Nie wiem jakiej odpowiedzi Pani oczekuje, trudno cokolwiek stwierdzić bez zbadania sytuacji (warunki zgryzowe, ewentualne parafunkcje oraz kondycja samego zęba). Najrozsądniej będzie uzgodnić dalsze postępowanie z lekarzem, który licówkę wykonywał. Myślę, że znajdzie on satysfakcjonujące Panią rozwiązanie.