Złe wyniki na toksoplazmozę a planowanie dziecka

Witam! Mam złe wyniki toksoplazmozy igm 0,97 dodatni norma do 0,55 i toksoplazmozę igg 680 iu/ml norma do 8 a awidność 0,201 norma do 0,3 planuję mieć dziecko czy mogę czy muszę czekać. Bardzo dziękuje za pomoc.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Rozpatrując tylko i wyłącznie wyniki można stwierdzić iż mamy do czynienia z toczącym się zakażeniem. U ponad 99% osób, toksoplazmoza nie wywołuje ŻADNYCH widocznych objawów. Choroba może być jednak groźna dla płodu. Na zwalczenie postaci bezobjawowej, organizm dorosłej osoby potrzebuje ok. 4-6 tygodni, a o przebyciu choroby świadczy obecność przeciwciał klasy IgC – takie osoby mogą spać spokojnie, w ich przypadku bowiem nie dojdzie do ponownego zakażenia. Warto więc zaczekać do momentu zwalczenia zakażenia.

Powinna się Pani zgłosić do lekarza specjalisty chorób zakaźnych i leczyć toksoplazmozę , którą Pani teraz przechodzi .
Najgroźniejsza jest toksoplazmoza przechorowana w ciązy a to teraz Pani nie zagraża więc proszę się leczyć i kiedy nie będzie już aktywnej choroby można planować ciążę.
Pozdrawiam DK