Zmagania z nerwicą lękową

Witam.Od dłuższego czasu zmagam się z nerwicą lękową.Mam okresy remisji ,ale jeśli pojawia się stresująca sytuacja problemy powracają.Najbardziej dokucza mi uczucie ucisku na klatce piersiowej,szybki oddech,bicie serca,napięcie mięśni,mrowienie rąk i zawroty.Ogólnie uczucie lęku.Dużo ćwiczę(to mi pomaga),chodziłam też do psychologa na terapię,ale była bardzo kosztowna:( czy takie leki ziołowe jak Valused,neospasmina,kalms pomogą choć troszkę wyciszyć mój lęk,który lub jaki lek jest najlepszy?

Dzień dobry,
leki ziołowe nie pomogą na zaburzenia nerwicowe. Ich leczenie polega przede wszystkim na psychoterapii, czasem wspomaganej przez leki (same leki także często powodują utrzymywanie/nawracanie po odstawieniu leków trudności). Szczególnie polecam podejście poznawczo-behawioralne (tu znajdzie pani trochę informacji o tym podejściu http://poznacsiebie.pl/blog). Psychoterapia jest też dostępna w ramach NFZ np. w Poradniach Zdrowia Psychicznego.

Pozdrawiam
- Bartosz Piasecki

Witam,
najbardziej skuteczna w zaburzeniach lękowych jest terapia poznawczo-behawioralna i taką również rekomenduję.
Terapia ta, jest dostępna w ramach NFZ, więc nie powinno być problemu z kontynuacją terapii.
Jeśli chodzi o lekarstwa, o ile to tylko możliwe, nie polecam żadnych. Maskują jedynie objawy, lecz nie są sposobem poradzenia sobie z pierwotnymi przyczynami problemu.
Jednak gdy objawy będą zbyt uciążliwe, proszę się zgłosić na konsultacje do lekarza psychiatry, który po uprzednim przeprowadzeniu wywiadu, dostosuje odpowiedni lek.
pozdrawiam serdecznie
Aneta Kaluba
http://www.zmianamyslenia.pl