Zmęczenie, zbyt dużo obowiązków, stres - jak sobie poradzić?

Witam. Wydaje mi się, że mam nerwicę. Mam 37 lat i jestem wciąż zmęczona, znużona. Denerwuje mnie dużo rzeczy. Mam w domu osobę cierpiącą na zaniki pamięci, chorego ojca w łóżku. Do tego dochodzą problemy osobiste. Często miewam sytuacje, gdy nerwy puszczają i po prostu po cichu płaczę. Gdy czeka mnie jakaś stresowa sytuacja, to robi mi się zimno (zaczynam się trząść i drżą mi ręce i zęby). Mówię wtedy też szybciej niż zwykle (to nie zależy ode mnie). Często wybucham nerwową reakcją na jakieś np. denerwujące mnie pytanie, brak mi cierpliwości. Ból głowy często mi dokucza, nie mogę długo zasnąć. Stosowałam leki bez recepty na uspokojenie, ale bez rezultatu. Czy powinnam się zgłosić do psychiatry? Jak poradzić sobie z tym wszystkim?

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Szanowna Pani!

Objawy, które Pani towarzyszą są bliższe depresji niż nerwicy - jest Pani przemęczona, przeciążona trudnościami i obowiązkami. Obecna sytuacja jest na pewno bardzo obciążająca i zwykłe ziołowe leki raczej tego problemu nie rozwiążą. Dobrym pomysłem jest wizyta u lekarza psychiatry, dlatego namawiam na takie spotkanie. Proszę pomyśleć również o wsparciu ze strony psychologa. W przewlekłym stresie pomocny jest relaks, a zwłaszcza sport, związany z wysiłkiem fizycznym. Proszę spróbować każdego dnia znaleźć przynajmniej pół godziny, godzinę dla siebie na odpoczynek. To może być długi spacer, techniki relaksacyjne, odprężająca kąpiel, relaks przy spokojnej muzyce.

Pozdrawiam, życzę szybkiego powrotu do zdrowia!