Zmiana godziny przyjmowania tabletek

Dzień dobry, chciałam uzyskać poradę w sprawie, która mnie trapi. Ostatnie opakowanie tabletek antykoncepcyjnych brałam w godzinach rannych 6-10. Skończyłam opakowanie w poniedziałek (5.11.2012) i zrobiłam 7 dni przerwy. Kolejne opakowanie (pierwszą tabletkę z niego) wzięłam po 7 dniach przerwy (czyli 8 dnia 13.11.2012), ale o godzinie 22.00. Kolejne tabletki przyjmowałam regularnie około godziny 22. Zmieniłam po prostu godzinę przyjmowania opakowania na bardziej dogodną. Czy mogłam tak zrobić? Czy w zaczynaniu nowego opakowania też liczy się max spóźnienie 12 h? A jeśli tak to liczy się je dla której tabletki, ostatniej z poprzedniego blistra? 17.11.2012 odbyłam stosunek bez zabezpieczenia czy antykoncepcja była zachowana? Wszędzie jest napisane, że jeżeli coś to stosować dodatkowo przez 7 dni zabezpieczenie, a czemu akurat 7? W moim przypadku gdyby antykoncepcja nie była zachowana byłoby 5 dni. Pozdrawiam i proszę o odpowiedź!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Takie ponad dwunastogodzinne opóźnienie w rozpoczęciu nowego opakowania mogło doprowadzić do obniżenia ochrony antykoncepcyjnej, rozumianego jako istotne zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia owulacji w czasie bezpośrednio po opóźnieniu. Doszło w tym czasie do stosunku, więc pewne ryzyko ciąży występuje, trudno je jednak nawet oszacować, choć na pewno jest bardzo niskie. Zakładamy zawsze, że po wzięciu siedmiu tabletek z rzędu przejmują one kontrolę nad organizmem i do owulacji przynajmniej przez kolejne siedem dni nie dojdzie. Dlatego po siedmiu tabletkach wziętych z nowego opakowania jest już Pani w pełni zabezpieczona, jeśli więc miało dojść do zapłodnienia, to w okresie bezpośrednio po przerwie. W kolejnej przerwie, przed rozpoczęciem kolejnego opakowania proszę wykonać test ciążowy, który powinien dać już rozstrzygającą odpowiedź, co do ewentualnej ciąży. Pozdrawiam serdecznie!