Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 1 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zmiana pory przyjmowania tabletek a skuteczność antykoncepcji

Od pierwszego dnia miesiączki zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne, pierwszego dnia wzięłam o 17, jednak później stwierdziłam, że ta godzina jednak mi nie pasuje, więc następne brałam o 16:30. Tydzień po braniu tabletek kochałam się z chłopakiem bez gumki, jednak nie skończył on we mnie, a mieliśmy stosunek przerwany. Chciałam zapytać, czy jest w takim wypadku jakieś zagrożenie ciąży? Czy byliśmy dobrze zabezpieczeni?

KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania

Witam!

Nie wiem jakie tabletki Pani przyjmuje. Przy tabletkach dwuskładnikowych półgodzinna różnica w przyjęciu kolejnych tabletek nie ma żadnego znaczenia. Przyjmuje się, że można się spóźnić nawet dwanaście godzin bez istotnego zaburzenia skuteczności antykoncepcji. Przy tabletkach jednoskładnikowych, zawierających jedynie progestagen, okno do przyjęcia tabletki jest znacznie krótsze, należy je spożywać zawsze o tej samej godzinie. W Pani przypadku tabletka została zażyta wcześniej niż poprzednia, a nie później. Nie ma więc obaw o zachwianie skuteczności antykoncepcji.

Pozdrawiam serdecznie!

Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy