Zmiana sposobu reagowania na sytuacje w życiu

Niestety NFZ każe mi czekać na terapię 4 miesiące, a na psychiatrę - miesiąc. Chciałabym poczytać jakieś pozycje na temat zmieniania sposobu reagowania na sytuacje w życiu - na wszystko reaguję lękowo, regresja - skoro 25 lat tak było, wiem, że odwrót tego może tyle trwać... Szukam wskazówek, jak zacząć zmieniać postrzeganie sytuacji... Uczyc się trawić stres - mogą państwo polecić literaturę, link czy hasłowo o czym poczytać? Kiedyś czytanie o depresji dużo mi pomogło, zrozumiałam i nie bałam

A może warto skorzystać z pomocy wcześniej i umówić się na kilka spotkań do wybranego specjalisty prywatnie?
Literatura z zakresu psychologii poznawczo-behawioralnej także może być pomocna. Zależnie jednak od głębokości trudności może nie przynieść oczekiwanych rezultatów bez wsparcia specjalisty.

"STRES, KULTURA I SPOŁECZNOŚĆ" Psychologia i filozofia stresu
Stevan E. Hobfoll. Książka która stanowi kompendium wiedzy o stresie, sposobach radzenia sobie i zasobach odpornościowych. Owe zasoby są szczególnie ważne w procesie radzenia sobie i zdrowienia. Podczas pisania swej pracy mgr badałam poczucie koherencji u pacjentów cierpiących na choroby zagrażające życiu i okazało się, iż ci którzy posiadali wysokie wyniki na skalach tzw. zasobów odpornościowych wymienionych przez Hobfolla lepiej radzili sobie w sytuacjach stresowych. Proszę się skupić na tym, co autor nazywa zasobami i je rozwijać.

"psychologia stresu" W. Łosiak. Dostanie tu pani porcję wiedzy o mechanizmach i możliwych źródłach stresu, a także informacje jak do tego podchodzą różne szkoły terapeutyczne. Pozdrawiam