Zmiana tabletek antykoncepcyjnych na krążek dopochwowy

Założyłam Nuvaing w 6 dniu cyklu. Wcześniej nie stosowałam antykoncepcji. Po jakim czasie będzie skuteczna antykoncepcja? Jeżeli założę następny krążek po 3 tygodniach bez przerwy tygodniowej czy będzie on zapobiegał ciąży? Czy lepiej jest zrobić 7-dniową przerwę dla lepszej skuteczności?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Będzie Pani w pełni chroniona po siedmiu dniach od momentu założenia krążka. Założenie kolejnego krążka po trzech tygodniach, bez robienia przerwy, nie wpłynie negatywnie na jego skuteczność antykoncepcyjną. Natomiast jeśli będzie Pani robić przerwę w stosowaniu krążka co 3 tygodnie, to powinna Pani mieć regularne krwawienia, przypominające miesiączkę. Tymczasem jeśli natychmiast po wyjęciu jednego, założy Pani kolejny krążek, to mogą wystąpić nieregularne, nieprzewidywalne krwawienia w czasie stosowania tego kolejnego krążka. Pozdrawiam serdecznie!