Zapytaj lekarza

7 4 0 , 9 2 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zmiana terminu krwawienia i zła reakcja organizmu na tabletki antykoncepcyjne

Witam! Mam regularne miesiączki ok. 29 - 31 dni. W połowie sierpnia mam wyjazd na wakacje i z moich obliczeń wyszło, że dostanę akurat miesiączkę. Tak więc zdecydowałam się na branie pigułek, aby przesunąć okres. Okres dostałam 25.07, tak więc od razu zaczęłam brać pigułki firmy C***** i zaobserwowałam dziwne zmiany w moim organizmie. Mianowicie miałam straszne zawroty głowy, poczucie duszności i uderzeń gorąca. Zdecydowałam się zaprzestać brania pigułek. Jednakże czy po tygodniowym braniu pigułek mogę liczyć chociaż na 3-4 dniowe przesunięcie spodziewanej miesiączki? I czy są jakieś skuteczne metody naturalne, na opóźnienie miesiączki do kilku dni?

KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania

Witam! Po wzięciu kilku tabletek i zaprzestaniu ich dalszego przyjmowania powinno pojawić się krwawienie z odstawienia, po którym dojdzie do wznowienia naturalnego cyklu płciowego. Nie jest możliwe obecnie stwierdzenie kiedy dojdzie do krwawienia i następującej po nim miesiączki. Jak sama Pani zauważyła, sztuczne ingerowanie w gospodarkę hormonalną nie jest pozbawione pewnego ryzyka czy skutków ubocznych. Równowaga hormonalna to efekt bardzo złożonych oddziaływań pomiędzy wieloma organami w naszym ciele i często sztuczne zwiększenie poziomu tylko jednego hormonu powoduje całą lawinę efektów ze strony narządów czy całych układów pozornie nie związanych z danym hormonem. Dlatego na przyszłość polecam nie traktować tak instrumentalnie swojego ciała i uszanować jego prawo do dyktowania np. terminu menstruacji. Pozdrawiam serdecznie!

Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy