Zmiany barwnikowe na dnie oka

Mam 31 lat . Lekarz okulista znalazł w moim oku zmiany barwnikowe przy naczyniach skroniowych, w oku prawym przy tarczy. Dostałam skierowanie na wykonanie badań OCT I AFL. Jaki może być wynik tych zmian? Co to są zmiany barwnikowe? Mogę tylko powiedzieć, że nie choruję na żadną chorobę i nosiłam okulary -0,75 (oba szkła).

Lek. Katarzyna Szymanek

Witam,

Niestety mam za mało danych, aby odnieść się do pytania precyzyjnie. Nie wiem czy chodzi tu o zmiany typu przegrupowania barwnika, które nie wymagają leczenia, czy może znamię barwnikowe naczyniówki, które jeśli wygląda typowo, nie wymaga dalszego postępowania, a w przypadku niepokojących cech konieczne są dalsze badania w celu wykluczenia procesu złośliwego (najczęściej USG gałki ocznej, zdjęcie fotograficzne do porównania podczas przyszłych kontroli). Może też chodzić o dystrofie barwnikowe siatkówki.

Ze względu na zlecone badania sądzę, że lekarz chce wykluczyć jakąś patologię w obrębie plamki żółtej (być może nie związaną ze zmianami barwnikowymi).

Pozdrawiam serdecznie!