Zmiany na nogach, zapalenie jelita grubego i antykoncepcja - czy mają ze sobą coś wspólnego?

Witam. Od 6 lat choruję na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, od kilku lat nie przyjmuję leków. Od momentu rozpoczęcia choroby zaczęły pojawiać się u mnie dziwne zmiany na łydkach: najpierw dane miejsce swędzi, później jest czerwone i opuchnięte i bardzo boli, a na końcu ropieje. Byłam u lekarza lata temu i diagnoza była "rumień guzowaty". Dostałam kilka leków, które raczej nie pomagały, więc przestałam je stosować. Zauważyłam jednak pewną zależność: zmiany na skórze całkowicie zniknęły odkąd zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne. Dopiero niedawno, kiedy je odstawiłam, znów zaczęły pojawiać się te zmiany... czy ma to związek z moją chorobą? I jaki związek mają z tym tabletki? Po nich nie czułam się najlepiej psychicznie, dlatego je odstawiłam, ale może wiadomo który ze skladnikow tych tabletek działa pozytywnie na moje zmiany i mogłabym zażywać jedynie taki lek? Dodam jeszcze, że podczas brania tabletek antykoncepcyjnych pojawiło się strasznie uciążliwe swędzenie łydek (caly dzień, nie tylko w nocy), teraz ustąpiło. Ania
ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Rumień guzowaty ma udowodniony związek z chorobami zapalnymi jelit, jak choroba Leśniowskiego- Crohna i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Nie dziwi więc współistnienie tych chorób w Pani przypadku.

To dość zaskakujące, że tabletki antykoncepcyjne spowodowały w Pani przypadku ustąpienie rumienia, gdyż ten ostatni bywa właśnie działaniem niepożądanym tej formy antykoncepcji. Jednak w organizmie żywym nic nie jest "na pewno"!

Pozdrawiam serdecznie.