Zmiany typu leukoarajozy okołomorowej

Witam serdecznie.Chcialem sie zapytac,czy zmiany typu leukoarajozy okolokomorowej w wynikach mri,ktore wg.radiologa sa naczyniopochodne i nie wygladaja ani nie sa w lokalizacjach typowych dla sm wymagaja dalszej diagnostyki u osoby w wieku 40 lat?Slyszalem,ze tego typu zmiany naturalnie pojawiaja sie w pozniejszym wieku.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Rzeczywiście jako czynnik patogenetyczny leukoarajozy proponuje się przewlekły proces niedokrwienny czyli zmiany naczyniopochodne. Leukoarajoza może objawiać się drobnymi deficytami neurologicznymi i łagodnymi zaburzeniami poznawczymi albo poważnymi deficytami powodującymi głęboką niepełnosprawność i otępienie. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania zmian. Owszem zmiany takie mogą pojawiać się z wiekiem. Dalsza diagnostyka nie jest w tym momencie konieczna bezwzględnie, lecz należy mieć na uwadze fakt iż mamy do czynienia z takimi zmianami i to , że mogą one powodować wspomniane objawy.