Zmiany typu leukoarajozy okołomorowej
Witam serdecznie.Chcialem sie zapytac,czy zmiany typu leukoarajozy okolokomorowej w wynikach mri,ktore wg.radiologa sa naczyniopochodne i nie wygladaja ani nie sa w lokalizacjach typowych dla sm wymagaja dalszej diagnostyki u osoby w wieku 40 lat?Slyszalem,ze tego typu zmiany naturalnie pojawiaja sie w pozniejszym wieku.

MĘŻCZYZNA, 40 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Rzeczywiście jako czynnik patogenetyczny leukoarajozy proponuje się przewlekły proces niedokrwienny czyli zmiany naczyniopochodne. Leukoarajoza może objawiać się drobnymi deficytami neurologicznymi i łagodnymi zaburzeniami poznawczymi albo poważnymi deficytami powodującymi głęboką niepełnosprawność i otępienie. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania zmian. Owszem zmiany takie mogą pojawiać się z wiekiem. Dalsza diagnostyka nie jest w tym momencie konieczna bezwzględnie, lecz należy mieć na uwadze fakt iż mamy do czynienia z takimi zmianami i to , że mogą one powodować wspomniane objawy.