Zmiany w piersi - czy mogą być groźne?

Witam, mam 23 lata i od roku zażywam tabletki antykoncepcyjne, w związku z tym moja dr ginekolog zaleciła niedawno usg piersi. Wyniki bardzo mnie zaniepokoiły, pomimo uspokojeń lekarza. Wynik badania był mniej więcej taki: w sutku prawym na godzinie 12, 3 cm od otoczki, znajduje się skupisko drobnych torbielek o średnicach nie przekraczających 3 mm. Na godzinie 9, około 2 cm od otoczki, obecna zmiana o największej średnicy 9 mm, mogąca odpowiadać FA. Budowa sutków gruczołowa. Po konsultacji z ginekologiem zalecono mi następne badanie za ok. 4 miesiące i stosowanie tych samych tabletek antykoncepcyjnych. W mojej rodzinie nikt nie miał jakichkolwiek zmian rakowych, ja jednak się omawiam. Proszę zatem o radę, czy powinnam się niepokoić? Czy stosowanie tabletek wpływa na tego typu zmiany? Z góry dziękuję za odpowiedź.

23 LAT ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Zmiany opisywane w usg mają charakter zmian łagodnych. FA - oznacza fibroadenoma, czyli gruczolakowłókniak - jest to nowotwór łagodny. Postępowanie w jego przypadku jest dwojakie: w przypadku guza wyczuwalnego w badaniu palpacyjnym wskazane jest jego usunięcie chirurgiczne (z oszczędzeniem piersi), w przypadku gdy zmiana jest niewyczuwalna, moża odstąpić od operacji pod warunkiem obserwacji zmiany i ewentualnej biopsji, potwierdzającej charakter łagodny zmiany.
Na dziś zmiany te mogą być spowodowane antykoncepcją, jednak są łagodne i nie mają dużego potencjału przemian w nowotwór złośliwy.

Proszę zaufać swojemu lekarzowi i koniecznie zgłaszać się na kontrolne badnia i wykonywać regularnie usg piersi (wg zaleceń lekarza prowadzącego)

Pozdrawiam i życzę powodzenia.