Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze trzonów kręgów, osteofitoza brzeżna krawędzi trzonów
Witam ! RTG kręgosłupa szyjnego wykazał zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze trzonów kręgów, osteofitozę brzeżną krawędzi trzonów,obniżenie wysokości krążka m-k C5/C6.Wysokość pozostałych trzonów kręgów i krążków m-k w normie.Poza tym struktury kostne kręgosłupa bez cech patologii. Czy zmiany te mogą powodować dolegliwości bólowe? Czy wskazana jest dalsza diagnostyka ?

KOBIETA, 56 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon