Zmienna ilość białka w moczu: czy to choroba nerek?

Witam! Mój syn ma 12 lat. Pół roku temu, ze względu na bóle brzucha, zrobiliśmy mu badanie moczu i wyszło 2,9 białka. Na drugi dzień trafił do szpitala i białko spadło do śladowej ilości. Od tamtej pory regularnie miał badany mocz i do listopada wyniki były różne, ale nie przekraczały 0,5 promila. Syn trenował karate i badania robiliśmy przed i po treningach - nie stwierdziliśmy wpływu wysiłku fizycznego na obecność białka. Od początku grudnia białko wzrosło i coraz częściej wyniki były powyżej 2 promili, aż wreszcie padł "rekord" 5,45 promila, po czym za dwa dni w moczu pojawił się jedynie ślad białka. Syn badany był w szpitalu i podstawowe badania + usg i usg przepływów+hormony tarczycy +pomiary ciśnienia nie wykazały żadnych zmian. Od początku grudnia nie trenuje, nie ćwiczy na wf. W tej chwili regularnie 3 razy w tygodniu robimy badania moczu i za każdym razem jest inny wynik- od ok. 4 promili do o,o5. Przy wysokim białku w moczu pojawiają się wałeczki, nawet drobnoziarniste (nieliczne), krwinki wyługowane (do 4 w polu widzenia) i leukocyty 12-18. Za każdym razem ma do 4 krwinek świeżych. Bardzo proszę o poradę, co może być przyczyną pojawiania się białka. Czy to może być białko fizjologiczne? Nasi lekarze nie potrafią odpowiedzieć na to pytanie.

ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

O białkomoczu patologicznym można mówić wtedy, gdy wywołuje on objawy kliniczne - spowodowane przez utratę białka z moczem lub gdy związany jest z chorobą układu moczowego lub układową.

Jeśli występuje przejściowo, i nie towarzyszą mu żadne objawy kliniczne tj. obrzęki, bóle brzucha, objawy dyzuryczne (pieczenie cewki moczowej, bóle podbrzusza, parcie na mocz), gorączka i inne, nie ma powodu do niepokoju.

Proszę pamiętać, że leczyć należy chorego, nie jego wyniki. Nie da się jednoznacznie stwierdzić jaka jest przyczyna podwyższonego poziomu białka w moczu u Pani syna. W celu dokładnego określenia białkomoczu należałoby też wykonać badanie z dobowej zbiórki moczu - dające najbardziej obiektywne wyniki. Ale proszę się zastanowić czy jest to konieczne. Jeśli aktualnie syn czuje się dobrze i nie prezentuje żadnych objawów chorobowych jet to zdecydowanie zbędne.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.