Zmienne nastroje, niska samoocena, niestabilność emocjonalna. Czy można postawić diagnozę na podstawie tych objawów?

Witam, mam na imię Tadeusz i mam 18 lat. Od mniej więcej 2, może 3 lat mam problem z własną osobowością. Bardzo ciężko opisać mi, o co chodzi, ponieważ sam nie jestem tego pewien. A więc, mam bardzo częste zmiany nastroju, w jednej chwili jestem radosny i pozytywnie nastawiony do otoczenia, a za godzinę sytuacja zmienia się o 180 stopni, jestem strasznie niestabilny emocjonalnie, przy tym skryty i nieśmiały. Moja samoocena także nie jest zbyt wysoka. Często jestem nerwowy, lecz nie potrafię się w jakiś konkretny sposób wyżyć, uprawiam dwa sporty, jednak to nie pomaga. Ciągle myślę o swojej drugiej połówce, nie mam dziewczyny... ciągle szukam, lecz nic mi nie wychodzi. Mam w głowie w jednej chwili tysiąc myśli... może na siłę szukam u siebie jakiegoś problemu? Ale jak mam sobie z tym poradzić, nie angażując w to żadnego lekarza ani specjalisty? Jestem pewien, że nie wyraziłem do końca swojego "problemu", ale, niestety, nie wiem, co więcej napisać.

Witaj!

Kilka aspektów w Twoim opisie może niepokoić, jak na przykład "niestabilność emocjonalna" czy utrzymujące się napięcie, którego nie potrafisz rozładować. Jednak bez osobistego badania nie mogę stwierdzić, czy jest to Twoja subiektywna ocena, która nie znajduje odbicia w diagnozie klinicznej, czy też są to objawy całej listy możliwych zaburzeń. Przykro mi, ale na podstawie tak lakonicznego opisu można powiedzieć wszystko i nic. Dlatego sugerowałabym, abyś udał się do psychoterapeuty, np. w Poradni Zdrowia Psychicznego (do której nie jest wymagane skierowanie). Dopiero kiedy specjalista postawi jakąkolwiek diagnozę, będzie można zastanawiać się nad dalszym postępowaniem.

Pozdrawiam!