Znaczenie wysokiego poziomu DHEAS w wynikach badania hormonów przysadki i nadnerczy

Mam 28 la jestem mezczyzna.Lecze sie na padaczke i zaburzenia depresyjno lekowe.Robilem ostatnio badania hormonow przysadki i nadnerczy tak dla wlasnego spokoju.Hormony wyszly ok, ale ja sie martwie sie bo wyszlo mi dheas 1024 ug/dl przy normie do 580 pozostale wyniki w nomie.Endokrynolog kazal mi zrobic jescze raz to badanie wyszlo juz mniej bo 720.Bardzo sie tym martwie .Czy zdrowy czlowiek moze miec tak wysokie dheas?
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Przczyny wzrostu stężenia tego paramteru to min: jatrogenna przyczyna (steroidoterapia), choroba Cushinga - zależna od ACTH nadczynność nadnerczy (mikrogruczolaki przysadki wydzielające ACTH), ektopowe wydzielanie ACTH w nowotworach nieendokrynnych np. płuc, jelit; zespół Cuhinga -niezależny od ACTH (gruczolak nadnerczy, rak nadnerczy, przerost nadnerczy wrodzony i ujawniający się u dorosłych, MEN 1, MEN 2), otyłość, stres (urazy, choroby o ostrym przebiegu). Możliwe jednak iż jest to wynik kuracji lekami przeciwpadaczkowymi.