Zapytaj lekarza

7 4 0 , 6 1 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Znęcanie psychiczne alkoholika nad rodziną

Witam, jestem córką alkholika a moja mama jest osobą bezradną i naiwną. Zneca sie nad nią psyhicznie a niekiedy i fizycznie. Chcialam spytac co jako córka moge zrobic w tej sprawie ? udac się do mopsu bądz na policje? myslalam o tzw.niebieskiej karcie ale nie wiem czy to cos pomoze. Najlepszy bylby rowód ale ja tego za mamę nie moę zrobic . Prosze o jakąs wskazówkę, odpowiedz. Pozdrawiam
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Gdy ukochana osoba odejdzie

Aleksander Ropielewski
79 poziom zaufania

Jest Pani w trudnej sytuacji, ponieważ często najbliższa rodzina alkoholika jest toksycnzie uzależniona od niego i mimo świadomości o złym postępowaniu i traktowaniu przez alkoholika nie podejmuje kroków w tym kierunku. Tak jak Pani napisała najwłaściwszym wyjściem jest w pierwszej kolejności kontakt z niebieską linią, gdzie fachowo pryzotowani psychoterapeuci podpowiedzą zarówno najwłaściwsze postępowanie prawne jak i przygotują Panią psychicznie do rozmowy z mamą,, aby ją również przekonać do konieczności zmiany. Przede wszystkim prosze nie zapominać, że prawo i instytucje państwa sa po Pani stronie. Kontakt z MOPS-em i policją również jest właściwym krokiem jednak należy isę liczyć z możliwością natknięcia się na osobę mniej empatyczną.

0

Witam,

Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy Ośrodka Interwencji Kryzysowej, który to udzieli Pani osobiście wsparcia w tej trudnej dla Pani sytuacji, posiada również zaplecze specjalistów, którzy są w stanie pomóc Pani mamie jako ofierze przemocy oraz poradzą krok po kroku jak postąpić wobec ojca, któremu znęcanie się należy jak najszybciej uniemożliwić. Z pomocy specjalistów ostatecznie jeśli wyrazi zgodę będzie mógł skorzystać sam sprawca, nie tylko jako tzw. przemocowiec ale również jako uzależniony.

Pozdrawiam serdecznie,

Małgorzata Mazurek

Psycholog. Autorka publikacji w czasopismach psychologicznych i medycznych.
0

Dzień dobry,

Może SAMA się Pani udać do np.: Poradni Leczenia Uzależnień, gdzie bliscy osoby uzależnionej mogą uzyskać odpowiednią pomoc.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy