Zniesienie lordozy szyjnej, zmiany zwyrodnieniowe i brak cech bezwzględnej stenozy centralnej kanału kręgowego u 50-latki

Zniesienie lordozy szyjnej. Wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowe w postaci skierowanych dokanałowo osteofitów modelujących worek oponowyC3/4, C4/5 i najbardziej nasilone C5/6 C6/7. Spłaszczenie i zmiany degeneracyjne krążków m/k na poziomach C5/6 i C6/7. Wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowe w stawach Luschki. Centralna protruzja krążka m/k na poziomie C3/4. Zwyrodnieniowe zwężenie obustronne otworów m/k C5/6 C6/7. Brak cech bezwzględnej stenozy centralnej kanału kręgowego. Proszę o konsultację

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu wskazują na współistnienie patologii o charakterze zwyrodnieniowym oraz przeciążeniowym wynikających z nadmiernej eksploatacji kręgosłupa. Ucisk na struktury nerwowe w tym worek oponowy może powodować silnie wyrażone dolegliwości bólowe w kończynach dolnych lub nawet w wyższych partiach ciała. Najczęściej oprócz bólu pojawiają się drętwienia, zaburzenia czucia i parestezje. Konieczna jest w tym przypadku konsultacja z neurochirurgiem.