Zwapnienie blaszki miażdżycowej

Witam serdecznie, w jaki sposób leczy się zwapniałe blaszki miażdżycowe w ICA? Jak szybko rozwija się ta choroba? Bardzo proszę o odpowiedz i z góry dziękuje

Witam serdecznie, operujemy lub stentujemy zwężenia zwykle hemodynamicznie większe niż 70%, dopiero takie grożą udarem mózgu. Zwężenia mniejsze obserwujemy, gdyż ryzyko wywołania udaru mózgu w czasie takiego niepotrzebnego zabiegu byłoby wtedy większe. Stosujemy leki przeciwpłytkowe np. kwas acetylosalicylowy - zapobiegające powstawaniu skrzeplin w miejscu zwężenia i leki obniżające poziom cholesterolu LDL, np. statyny - by zahamować postęp miażdżycy, kończymy z paleniem tytoniu. Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog