Zwężenie zastawki aortalnej i obrzęki kostki

mam63 lata w kwietniu miałam badanie kolografii i stwierdzono zwężenie zastawki aortalnej 0,867 ale po tym badaniu czuję się dobrze nie pocę się i spadło mi ciśnienie z 195/87/miałam takie bardzo często a teraz 112/67/59 lub 112/65/62 nie mam teraz wysokiego i się nie pocę czy ta wyznaczona operacja wymiany zastawki jest konieczna bo obecnie puchnie mi lewa kostka na dole nogi co robić.

Jan ZajÄc

Witam. Operacja wymiany zastawki jest metodą z wyboru przy stenozie aortalnej przy powierzchni ujścia aorty <1 cm^2, przy mniejszym zwężeniu preferuje się leczenie zachowawcze. Żeby uzyskać odpowiedź dostosowaną do Pani konkretnego przypadku powinna Pani skonsultować wszystkie te wyniki badań z chirurgiem naczyniowym.