Zwymiotowana tabletka antykoncepcyjna w pierwszym tygodniu

Witam, mam pytanie - od roku stosuję tabletki antykoncepcyjne. W czwartek po 7-dniowej przerwie przyjęłam tabletkę z nowego opakowania, w piątek o godzinie 21 przyjęłam kolejną, ale po godzinie od przyjęcia wystąpiły wymioty - tej nocy współżyłam i kolejną tabletkę przyjęłam po 17 godzinach. Czy mam się czegoś obawiać, czy zajście w ciążę jest bardzo prawdopodobne? z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

W tej sytuacji zajście w ciążę jest prawdopodobne, bo praktycznie, z powodu wystąpienia wymiotów krótko po przyjęciu tabletki, ominęła Pani jedną dawkę. Powinna Pani wstrzymać się od współżycia przez kolejny tydzień bądź stosować prezerwatywę, ponieważ w tym czasie może dojść do owulacji i zapłodnienia. Ponieważ już raz Pani współżyła, trzeba będzie wykonać test ciążowy, np. pod koniec 7-dniowej przerwy po bieżącym opakowaniu. Negatywny wynik wykluczy ciążę i umożliwi Pani rozpoczęcie kolejnego opakowania.

Pozdrawiam serdecznie!