Zwyrodnienie plamki żółtej. Co może być tego przyczyną?

Mój tato (75 lat) cierpi na tę dolegliwość, ostatnio widział przed oczami ciemne mroczki, a na drugi dzień skarżył się, że gorzej widzi. Miał już 3 zastrzyki A***, po badaniu andiografii lekarz nie kazał kontynuować iniekcji. Jednak wzrok się pogorszył i to nagle. Co może być tego przyczyną?
ponad rok temu

Witam!
Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (z ang. skrót AMD lub ARMD) to schorzenie dotyczące centralnej i najważniejszej dla widzenia części siatkówki, tzw. plamki żółtej. Najczęściej mamy do czynienia z postacią suchą, w której dochodzi do powstawania tzw. druzów i zaników siatkówki.
Naturalny przebieg tej postaci AMD jest powolny i rzadko prowadzi do istotnego pogorszenia widzenia. Nie istnieje specyficzne leczenie poza wspomagającymi suplementami diety zawierającymi luteinę (do kupienia bez recepty).
Druga z postaci AMD występuje jedynie w ok. 10 proc. przypadków, ale przebiega gwałtownie i w krótkim czasie (kilka tygodni) może doprowadzić do istotnego pogorszenia widzenia centralnego. Dochodzi w niej do rozrostu nowych, patologicznych naczyń, które wchodzą w skład tzw. błony włóknisto-naczyniowej z towarzyszącym obrzękiem centralnej siatkówki i/lub wylewami krwi do plamki.
Proces ten prowadzi do zniszczenia siatkówki na obszarze plamki żółtej, co przekłada się bezpośrednio na ostrość wzroku. Widzenie obwodowe (słabe), ale pozostaje zachowane. Postać wysiękowa w fazie aktywnej i przy pewnej określonej ostrości wzroku może być leczona iniekcjami anty-VEGF, ale nie wszyscy pacjenci reagują pozytywnie na to leczenie. Ostatnie stadium to blizna - nie istnieje leczenie.
W opisanym przypadku myślę, że doszło do postępu choroby i obecne stadium nie kwalifikuje się do leczenia. Proszę u optyka dowiedzieć się o pomoce dla osób słabowidzących (lupy, specjalne folie do czytani itp).
Pozdrawiam