Zwyrodnienie plamki żółtej w młodym wieku - co robić?

Okulista wykrył u mojej przyjaciółki zmianę zwyrodnieniową plamki żółtej w prawym oku. Ma 20 lat. Są jakieś sposoby, aby to wyleczyć lub skutecznie zahamować? Czy grozi to utratą wzroku? Proszę o jakieś szczegółowe informacje na temat tej choroby w młodym wieku.
ponad rok temu

Dzień dobry.

Proszę nie mylić schorzenia z AMD, czyli starczym zwyrodnieniem plamki żółtej, które owszem jest najczęstsza przyczyną nieodwracalnej utraty wzroku, ale głównie u osób >50 roku życia. Przyczyn zmian zwyrodnieniowych plamki jest dużo - mogą być genetyczne, na tle innych chorób ogólnych bądź idiopatyczne. Radziłabym Pani przyjaciółce przeprowadzić solidną diagnostykę włącznie z angiografią fluoresceinową i OCT. A później z wynikami badan skonsultować się u lekarza specjalisty. Jeżeli przyjaciółka nie odczuwa żadnych dolegliwości, np. obniżenia ostrości wzroku, proponuję stałą obserwację i okresowe kontrole okulistyczne. W międzyczasie może Pani zadbać o oczy suplementacją preparatami.

Pozdrawiam serdecznie