Zwyrodnienie stawu biodrowo-krzyżowego w ciąży a naturalny poród

Witam. Mam 41 lat. Jestem w 31 tc. Od 18 lat mam zdiagnozowane zwyrodnienie stawu biodrowo-krzyżowego. Lekarz powiedział wtedy, że teraz nie ma sensu nic z tym robić, można jedynie łagodzić objawy, a leczyć operacyjnie jak się wytrą panewki stawowe. Od tamtej pory urodziłam 2 dzieci 15 i 12 lat temu i po każdym porodzie ból jest dotkliwszy. Teraz biodro bardzo dokucza. Czy naturalny poród w moim przypadku może być niebezpieczny?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane objawy najpewniej nie będą przeciwwskazaniem do porodu naturalnego. Rak naprawdę powinien się jednak wypowiedzieć o tym lekarz prowadzący.

Witam.

Ostateczną decyzję podejmie lekarz prowadzący. Jeśli po każdym kolejnym porodzie ból stawu nasila się, być może zaproponuje on rozważenie możliwości wykonania cięcia cesarskiego. Pani schorzenie nie jest jednak wskazaniem bezpośrednim do operacyjnego rozwiązania ciąży więc decyzja musi być poparta odpowiednimi badaniami i dokumentacją. Trudno mi określić Pani sytuację na odległość więc proszę porozmawiać z lekarzem i wspólnie zdecydować o najkorzystniejszym dla Pani sposobie porodu.

Pozdrawiam.