Zapytaj lekarza

7 3 7 , 0 9 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Żylaki na nogach i 5 tydzień ciąży

witam. mam 22 lata po pierwszej ciąży zauważyłam ze mam żylaki na nogach (około 5lat temu) w tym momencie jest ich dużo i są zgrubienia na nogach... jestem obecnie w 5tyg ciąży... niestety już na lekach na podtrzymanie...noga strasznie mi puchnie czy coś mogę z tym zrobić?
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Negatywne skutki palenia u kobiet w ciąży

Witam serdecznie. Jedynym skutecznym sposobem zmniejszenia obrzęku w sytuacji przewlekłej niewydolności żylnej w czasie ciąży jest regularne stosowanie kompresjoterapii w II' stopniu ucisku już od pierwszych dni ciąży, jako że zmiany hormonalne zachodzące już na początku ciąży powodują ułatwione rozciąganie się ścian naczyń żylnych w pozycji stojącej i promują powstawanie nowych i powiększanie się starych żylaków. Dodatkowymi czynnikami ryzyka pogorszenia stanu układu żylnego są zaparcia częste w czasie ciąży oraz parcie w czasie porodu. Dedykowane ciężarnym rajstopy są niezbyt wygodne, aczkolwiek uwzględniają zwiększający się z czasem obwód brzucha. należy zastosować taką kompresję, jaką pacjentka akceptuje, chociażby podkolanówki, byle codziennie i oczywiście w czasie dziennej aktywności (nie w czasie snu) oraz w czasie porodu. Zabiegi na układzie żylnym najlepiej pozostawić na czas po zakończeniu karmienia piersią (np. skleroterapia wymaga zaprzestania karmienia na 72 godziny), gdyż odpowiednio długie karmienie piersią wydaje się większym dobrem niż pochopne leczenie zabiegowe układu żylnego. Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog

Specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych i angiologii. Posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Flebologicznego oraz certyfikat PTU w dziedzinie ultrasonografii naczyń. Członek Polskiego Towarzystwa Angiologicznego, Polskiego Towarzystwa Flebologicznego, Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran oraz Towarzystwa Internistów Polskich. Autor licznych publikacji naukowych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy