Żylaki odbytu a terapia hormonalna

Witam! Od 10 dni biorę tabletki antykoncepcyjne Cilest, krwawię do dnia dzisiejszego i to nie jest tylko lekkie plamienie tylko żywą krwią i pojawiają się również skrzepy. Do tego dziś pojawił się u mnie bardzo nieprzyjemny "gość" - żylak odbytu :( . Miałam je wcześniej, z tego co sobie kojarzę to właśnie podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej, później odstawiłam, zaszłam w ciążę i problem zniknął. Synek ma już 13 miesięcy i do dnia dzisiejszego miałam spokój. Zastanawiam się, czy nie przerwać łykania hormonów. Czy moje podejrzenia są słuszne i faktycznie te żylaki mogą być od tabletek? Czy powinna odstawić tą formę antykoncepcji? Jak tak, czy mogę odstawić je nie dokańczając blistra? Będę wdzięczna za poradę. Do ginekologa spróbuję się wybrać w przyszłym tygodniu

KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Witam! Preparat antykoncepcyjny, który Pani przyjmuje nie powinien wpływać na powstawanie żylaków odbytu. Teoretycznie jest możliwe, że hormony spowodowały zaburzenia krzepnięcia powodując nadciśnienie w żyle wrotnej, co przyczyniło się do powstania guzków krwawniczych. Jest to jednak bardzo mało prawdopodobny scenariusz. Zazwyczaj żylaki odbytu powstają wyniku przewlekłych zaparć, długotrwałego kaszlu, ciąży i w przypadku siedzącego trybu życia. Najskuteczniejszym leczeniem jest postępowanie operacyjne. Krwawienia międzymiesiączkowe są najczęstszym działaniem niepożądanym hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Zazwyczaj nie są groźne i mijają po kilku dniach lub po zamianie preparatu na inny, lepiej tolerowany przez organizm pacjentki. Tak nasilone krwawienia jakie wystąpiły u Pani mogą świadczyć o chorobach macicy. Polecam więc odstawić leki i jak najszybciej udać się do ginekologa w celu przeprowadzenia wszystkich koniecznych badań. Pozdrawiam.

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, stażysta w 109 Szpitalu Wojskowym w Szczecinie
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy