Żywienie dla kobiety pracującej fizycznie

jestem kobietą mam 6o lat pracuje fizycznie, jest to ciężka praca przez 8 do 10 godz. dziennie przy sprzątaniu .jak mam się odżywiać i jak odpoczywać, aby nie przynosiło to szkody dla mojego organizmu?

Witam.
Powinna Pani dostarczać organizmowi odpowiednią podaż węglowodanów, białek i tłuszczów w ciągu dnia po uprzednim określeniu całkowitej przemiany materii (uwzględniająca wysiłek fizyczny). Jeżeli zależy Pani na rozbudowaniu tkanki mięśniowej powinna Pani zwiększyć ilość białka w diecie. Dzienny jadłospis powinien uwzględniać zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne zgodne z normami żywieniowymi w Pani wieku. Posiłki powinna Pani spożywać co 3 godziny (śniadanie, przekąski (2x), obiad i kolacja). Bardzo ważne jest śniadanie (białkowo - węglowodanowe), aby mieć energię na wykonywanie pracy. Pić dużo wody w trakcie i po pracy, żeby zapobiec odwodnieniu. Pomiędzy posiłkami można konsumować przekąski w postaci suszonych owoców (morele, banany, jabłka) oraz orzechy, migdały, ziarna słonecznika, obfity obiad i kolację 2h przed snem.
Pozdrawiam

Przy założeniu, że waży Pani ok. 70 kg i codziennie ciężko pracuje fizycznie, powinna Pani przyjmować dziennie około 3000 kcal. Oczywiście najlepiej jeść kilka mniejszych posiłków, częściej. Idealnie byłoby gdyby było to 5 posiłków, co 3-4 godziny. Ponadto nie wolno zapominać o pożywnym śniadaniu, które dostarcza energię na cały dzień. Ostatni posiłek powinna Pani jeść najpóźniej 2-3 godziny przed snem. Pozwoli to na prawidłowy odpoczynek całego organizmu.