Żywienie po całkowitej resekcji żołądka

Witam, jestem po całkowitej resekcji żołądka. Co powinnam jeść i w jakiej postaci oraz czy ta dieta już będzie do końca?

Witam.
Po resekcji żołądka dieta powinna być łatwo strawna, bogato białkowa oraz bogata w tłuszcze łatwo strawne.
Posiłki powinny być co 2-3 godziny do 5 dziennie, ostatni 2-3 godziny przed snem.
Warzywa powinny być raczej gotowane, unikać potraw smażonych i tłustych zwierających tłuszcze nasycone. Oczywiście podstawą jest picie wody dziennie od 1,5 do 2l. W miarę możliwości włączyć proszę ruch, wystarczy godzina spaceru dziennie.
Pozdrawiam Julita Krawczyk

Witam,
Zakładam, że jest Pani już kilka tyg. po operacji, więc pytanie dotyczy sposobu żywienia 'na stałe'. Główne zalecenia to: dieta bogatobiałkowa, z uwzględnieniem lekkostrawnych produktów (chude mięsa, wędliny -tu ostrożnie z dodatkami i solą, nabiał, ryby). Ważne by białko z dowolnego z w/w źródeł znalazło się w każdym posiłku. Posiłki powinny być spożywane często (co 2,5-3h) o w miarę stałych porach, w niewielkie objętościowo (najlepiej pomiędzy 5 do 7 posiłków na dobę). Ograniczamy ilość spożywanego tłuszczu (do 50g/dobę) i staramy się, by wprowadzać do diety jedynie te zdrowe (NNKT; oliwa z oliwek, olej lniany, ryby, mielony len -jeśli orzechy/nasiona -również drobno zmielone). Eliminujemy potrawy długo zalegające w żołądku, jak fasola szparagowa, groch, grzyby, warzywa kapustne, tłuste sery żółte, również czosnek/cebula oraz wszelkie zasmażki oraz dania typu fast food (to oczywiste ;))
Z napojów eliminujemy kawę, mocną czarną herbatę, alkohol. Z bogatego wyboru przypraw unikamy jedynie tych ostrych (chili, pieprz, itp.) Unikamy również wszelkich połączeń tłuszczów typu trans z cukrami prostymi, czyli mocno ograniczamy spożycie słodyczy.Należy mieć na uwadze, że po resekcji żołądka mogą wystąpić istotne niedobory witaminy B12, żelaza i innych składników mineralnych, dlatego należy kontrolować ich poziom regularnie (minimum raz do roku) i zadziałać w razie potrzeby farmakologicznie lub dieta.
pozdrawiam, Aleksandra Rytwińska

Witam!
Dieta powinna być lekkostrawna bogatobiałkowa, z wyeliminowaniem tłuszczów ciężkostrawnych. Potrawy należy przygotowywać na parze, foli aluminiowej, powinny być zmiksowane, rozdrobnione. Zupy mogą być doprawiane zawiesiną z mąki. Pozdrawiam