Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

34689 odpowiedzi

58795 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (34689)

Jak zinterpretować wynik LYM 49,9 %L.

Mąż ma 50 lat, od maja zaczął kaszleć. Lekarz stwierdził zapalenie tchawicy, dostał antybiotyk. Kaszel nieco zmalał. Potem przez 10 dni zażywał biseptol. Kaszel nadal się utrzymuje- kilka razy w ciągu dnia. Podczas kaszlu słychać zaciąganie powietrza, potem następują... Mąż ma 50 lat, od maja zaczął kaszleć. Lekarz stwierdził zapalenie tchawicy, dostał antybiotyk. Kaszel nieco zmalał. Potem przez 10 dni zażywał biseptol. Kaszel nadal się utrzymuje- kilka razy w ciągu dnia. Podczas kaszlu słychać zaciąganie powietrza, potem następują 3-4 kichnięcia. Podczas badań okresowych ( bez badania krwi i prześwietlenia płuc, otrzymał zdolność do pracy. Zmusiłam męża jednak do zrobienia badania krwi. Niepokoi mnie wynik limfocytów. Proszę o interpretację wyników. WBC 6,7 K/uL LYM 3,3 49,9 % L MID 0,4 6,4%M GRAN 2,9 43,7%G RBC 4,99 M/uL HGB 15,2 g/dL HCT 44,6% MCV 89,3 fL MCH 30,5 pg MCHC 34,1 g/dL RDW 13,7% PLT 200 K/uL MPV 10,4 fL OB 6mm/h Zażywa detralex z powodu bólów nóg (pracuje fizycznie )
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani, Jeśli koniecznie chciałoby się wskazać odchylenia wśród powyższych wyników, mogłyby być to nieco za wysoki odsetek limfocytów ( N 20-45%) oraz zbyt niski odsetek granulocytów obojętnochłonnych (N 60-70%). Jednak ważniejsze są liczby bezwzględne tych komórek, a one mieszczą...

Szanowna Pani,

Jeśli koniecznie chciałoby się wskazać odchylenia wśród powyższych wyników, mogłyby być to nieco za wysoki odsetek limfocytów ( N 20-45%) oraz zbyt niski odsetek granulocytów obojętnochłonnych (N 60-70%).
Jednak ważniejsze są liczby bezwzględne tych komórek, a one mieszczą się w normach.

W związku z przebytą infekcją oraz utrzymującymi się dolegliwościami doradzałabym wizytę u lekarza.

Pozdrawiam serdecznie

Meżczyzna 24lata, 175cm/94kg - jak schudnąć?

Witam, mam 24 lata, mam 175cm wzrostu i moja waga to 94kg. Moim problemem jest tzw. "brzuszek". Nie mam problemu z grubością nóg, ud, pośladków. Największym moim problemem jest właśnie ten brzuch i związana z nim oponka :(. Próbowałem niegdyś... Witam, mam 24 lata, mam 175cm wzrostu i moja waga to 94kg. Moim problemem jest tzw. "brzuszek". Nie mam problemu z grubością nóg, ud, pośladków. Największym moim problemem jest właśnie ten brzuch i związana z nim oponka :(. Próbowałem niegdyś ThermLine OLIMPu - ale nie dało to chyba żadnych skutków. Jeżdże kilka razy w tygodniu rowerem - dystans dzienny 25km. Jeśli chodzi o jedzenie: z rana jem 2-3 kanapki, obiad nie codziennie, no i na kolacje też kanapka. Wydaje mi się że nie jem takich ogromnych ilości, a mimo to ciągle walcze z wagą :(. Zastanawiam sie teraz nad zakupem L-karnityny i łykanie jej przed rowerem, jednak mam watpliwosci czy te tabletki wszelkiego rodzaju pomagają. Z góry dziękuje za jakąkolwiek poradę.
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, Pana BMI ( wskaźnik masy ciała) wynosi 30,7,co wskazuje na otyłość I stopnia. Powinien Pan jak najszybciej podjąć decyzję i rozpocząć proces odchudzania. Im wyższy wskaźnik BMI - tym większe ryzyko wystąpienia następujących schorzeń: Cukrzyca typu II...

Witam serdecznie,
Pana BMI ( wskaźnik masy ciała) wynosi 30,7,co wskazuje na otyłość I stopnia. Powinien Pan jak najszybciej podjąć decyzję i rozpocząć proces odchudzania.
Im wyższy wskaźnik BMI - tym większe ryzyko wystąpienia następujących schorzeń:

Jeżeli chodzi o Pana sposób żywienia to sugerowałabym zwiększyć liczbę posiłków do 5, a nie je zmniejszać. Większa ilość posiłków w odstępach nie większych niż 3 godziny pozwoli organizmowi na bierząco rozdysponować otrzymaną energia, a nie będzie ją odkłądał w postaci tkanki tłuszczowej. Posiłki powinny być bardziej urozmaicone, aniżeli kanapki. Dieta powinna być bogata w błonnik. Produktami takimi będą:

  • grube kasze
  • produkty zbożowe  (ciemne pieczywo, graham)
  • ciemny ryż
  • a także warzywa, najwięcej błonnika mają warzywa korzeniowe (marchew, pietruszka, seler) spożywane głownie w postaci surowej. 

Z diety należy wykluczyć, wszelkie potrawy gotowe ( pierogi, pyzy, pizza itp) oraz smażone. Dopuszcalne techniki kulinarne to gotowanie, duszenie, pieczenie w folii lub  pergaminie.
Z diety należy wykluczyć także słodycze, słone przekąski oraz alkohol.
Produkty mleczne powinny nie przekraczać 1,5 % tłuszczu. Należy pamiętać o odpowiedniej podazy płynów conajmniej 1,5-2l dziennie, a w czasie upałów zwiększać ich ilość. Polecam picie wody niegazowanej, heraty zielone i czerwone oraz owocowe. Unikac należy wszelkie napoje dosładzane (soki, napoje kolorowe), mocną kawę i tłuste napoje mleczne.

OL- karnitynie było już wcześniej wspomniane:
http://portal.abczdrowie.pl/l-karnityna-nie-pomaga-w-odchudzaniu.
Nalezy pamiętać, że żaden suplement nie zastąpi dobrze zbilansowanej diety.
Powodzenia
Katarzyna Ring

Ciągłe osłabienie- przyczyny?

Zrobiłem sobie morfologie (mężczyzna 30lat), ale niektóre wartości przekraczają norme - w wiekszości to te %: WBC 6,7 ok NEUT 2,7 ok NEUT% 40,2% obnizony [45-75] LYMPH 3,4 ok LYMPH% 51,4% podwyzszony [20-48] MXD 0,6 ok MXD% 8,4% podwyzszony [2-8]... Zrobiłem sobie morfologie (mężczyzna 30lat), ale niektóre wartości przekraczają norme - w wiekszości to te %: WBC 6,7 ok NEUT 2,7 ok NEUT% 40,2% obnizony [45-75] LYMPH 3,4 ok LYMPH% 51,4% podwyzszony [20-48] MXD 0,6 ok MXD% 8,4% podwyzszony [2-8] RBC 5,24 ok HGB 16 ok HCT 43,4 ok MCV 82,8 ok MCH 30,5 ok MCHC 36,9 podwyższony [32-36] RDW-SD 34,5 obnizony [34,6-45,6] PLT 250 ok PDW 12,3 obnizony [12,3-19,5] MPV 9,9 ok P-LCR 25,5 oraz rozmaz: SEG 51 LYMP 41 MONO 8 Jestem osłabiony, senny czasami miewałem lekkie zawroty głowy. Miałem niskie żelazo parę miesięcy temu i teraz się ustabilizowało FE 20,3 (potas 4,2 sod 144, glukoza 5,5 cholesterol 4,5). Byłem już i u rodzinnego (za mało ruchu powiedział) u specjalisty (nerwy) i u neurologa, który kazał zrobić tomografie, a z mózgiem wszystko ok (5 lat temu miałem zapalenie nerwu wzrokowego i teraz kontrolnie kazali zrobić czy nie ma zmian demielnizacyjnych i na szczeście nie ma). A moje samopoczucie jest średnie, osłabiony senny i słaby.
Redakcja abcZdrowie
Niski poziom żelaza i niedokrwistość z tego powodu jest czymś częstym i niegroźnym u kobiet. Natomiast jeśli niedobór żelaza pojawia się u mężczyzny (nie ma Pan niedokrwistości) może to oznaczać problem dalece bardziej poważny. Takie choroby jak: choroba wrzodowa żołądka...

Niski poziom żelaza i niedokrwistość z tego powodu jest czymś częstym i niegroźnym u kobiet. Natomiast jeśli niedobór żelaza pojawia się u mężczyzny (nie ma Pan niedokrwistości) może to oznaczać problem dalece bardziej poważny. Takie choroby jak: choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, żylaki przełyku czy nawet nowotwór jelita grubego (również inne nowotwory) mogą dawać i spadek poziomu żelaza i osłabienie. 

Przesunięcie populacji białych krwinek w kierunku limfocytów ale bez limfocytozy czy leukocytozy może świadczyć o przewlekłej infekcji bakteryjnej lub wirusowej, która również może powodować uczucie osłabienia. Czekają Pana długie i często nieprzyjemne badania w celu znalezienia przyczyny ale warto się podjąć szukania. Zwłaszcza, że może to być schorzenie bardzo poważne. Zacząłbym od kolonoskopii i gastroskopii

Dotyczy: Badanie krwi

Jak wyleczyć ukąszenie przez muchę końską?

Kilka dni temu ugryzła mnie mucha końska w nogę. Na początku było tylko lekko zaczerwienione i swędziało. Ale teraz noga strasznie mi spuchła i nie mogę chodzić. Jak to wyleczyć?
Redakcja abcZdrowie
Proszę Pana. Prawdopodobnie ma Pan ciężką reakcję alergiczną lub doszło do infekcji. W obu przypadkach musi się Pan czym prędzej zgłosić do lekarza w celu podjęcia natychmiastowego leczenia. 

Czy ginekolog może się pomylić?

Czy ginekolog podczas badania wziernikiem może nie zauważyć 2,5 miesięcznej ciąży?
Redakcja abcZdrowie
Przy badaniu wziernikiem ciąża nie musi być zauważona. Potwierdzeniem ciąży będzie badanie ultrasonograficzne i uwidocznienie rozwijającego się płodu.

Pierwsze badanie ginekologiczne u kobiety niebędącej dziewicą

Postanowiłam wybrać się do ginekologa, będzie to moja pierwsza wizyta. Mam 19 lat. Rok temu kochałam się z moim chłopakiem, lecz była to jednorazowa przygoda. Czy w związku z tym badanie będzie odbywać się przez pochwę czy przez odbyt?
Redakcja abcZdrowie
Błona dziewicza nie stanowi już przeszkody w badaniu przez pochwę, więc taka metoda jest zalecana. Na Pani życzenie badanie może być przeprowadzone przez odbyt.

Wyniki badań, CRP

Mój mąż od niedzieli gorączkuje w przedziale 37-39.Lekarz skierował go na badania.,niepokojące są wyniki CRP 11 podwyższone i PLT 86 .Co to może oznaczać?
Redakcja abcZdrowie
Wyniki wskazują na infekcję. Może to być dowolna infekcja przebiegająca z wysoką gorączką od grypy po zapalenie płuc. Koniecznie należy udać się do lekarza w celu dalszej diagnostyki i leczenia. 
Dotyczy: Badanie krwi

Hormonalna terapia zastępcza a żylaki

Mam 53 lata, terapię hormonalną stosuję ponad pięć lat.Obecnie biorę klimonorm. Czuję się świetnie, wybuchy gorąca mam tylko w przerwie między przyjmowaniem tabletek i to nie zawsze. Niepokoi mnie temat zakrzepicy. Na początku, lekarz zapisał mi Cykloprogynowa dla wyregulowania cyklu, bo... Mam 53 lata, terapię hormonalną stosuję ponad pięć lat.Obecnie biorę klimonorm. Czuję się świetnie, wybuchy gorąca mam tylko w przerwie między przyjmowaniem tabletek i to nie zawsze. Niepokoi mnie temat zakrzepicy. Na początku, lekarz zapisał mi Cykloprogynowa dla wyregulowania cyklu, bo zaczynałam miesiączkować nieregularnie. Po półrocznym stosowaniu Cykloprogynowa zaczęły mnie boleć żyły w nogach (paliłam wtedy papierosy) i lekarz kazał odstawić lek. Kuracja pomogła na niecały rok. Mam niskie ciśnienie. Zmieniłam lekarza, przed zastosowaniem kuracji hormonalnej lekarka skierowała mnie do "naczyniowca", który wzrokowo stwierdził, że nie mam żylaków (sama to widziałam) i mogę brać tabletki. Chodzi o to, że mam ledwo widoczne żyły i często zimne nogi (dopiero po wypiciu lampki wina szybko się rozgrzewają (!)). Czasami też, co kilka miesięcy mam nieznośne swędzenie podudzi i w okolicy pupy, szczególnie w nocy. Czy to jest coś niepokojącego? Jak długo wogóle można brać tabletki? Słyszałam, że nie powinno się przekraczać 6 lat. Czytałam też, że kobiety stosujące terapię hormonalną częściej mogą zapadać na demencję starczą. Mój tata ma demencję.
Redakcja abcZdrowie
Witam! HTZ raczej nie powinno się stosować dłużej niż ok. 5 lat, jednak jest to kwestia do indywidualnego przedyskutowania z lekarzem. Zakrzepica żył głębokich to poważny skutek uboczny przyjmowania leków hormonalnych. Pojawia się ona częśćiej u osób, które wykazują także...

Witam! HTZ raczej nie powinno się stosować dłużej niż ok. 5 lat, jednak jest to kwestia do indywidualnego przedyskutowania z lekarzem. Zakrzepica żył głębokich to poważny skutek uboczny przyjmowania leków hormonalnych. Pojawia się ona częśćiej u osób, które wykazują także jakieś zaburzenia predysponujące, np. wrodzone trombofilie (nadkrzepliwość związana z nieprawidłwym poziomem białek uczestniczących w procesie krzepnięcia) lub mają inne dodatkowe czynniki ryzyka, jak palenie papierosów, długotrwałe unieruchomienie, otyłość, żylaki, operacje, nowotwory złośliwe czy niewydolność serca. Świąd, na który się Pani skarży, może być objawem niewydolności żylnej, która za jakiś czas objawi się żylakami, jednak równie dobrze może to być np. objaw zastoju w drogach żółciowych (spowodowanego np. kamicą), cukrzycy (należy zbadać poziom glukozy we krwi!), lub nadwrażliwości na składniki środków piorących (czy są jakieś zmiany na skórze?). Zimne nogi to efekt zaburzenia regulacji kurczliwości ścian tętniczek (nie żył). Problem ten jest częsty wśród kobiet i na szczęście nie grozi poważnymi konsekwencjami. HTZ po menopauzie poprawia zdolności poznawcze i zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera. Wykazano jednak, że kobiety, które rozpoczynają terapię po 65 roku życia, wykazują wyraźnie większe ryzyko wystąpienia otępienia. Potwierdza to powszechnie znany fakt, że HTZ należy rozpoczynać wcześnie, ponieważ wdrożona dopiero po kilkunastu latach od ostatniej miesiączki nie tylko nie pomaga, ale może bardzo zaszkodzić.
Pozdrawiam serdecznie!

Wczesna menopauza.

Mam 32 lata - dwa razy poroniłam, około 6 tc. w obu przypadkach miałam wykonany zabieg łyżeczkowania. Przeszłam szerg badań, również hormonalnych, wszystko było w porządku, za wyjątkiem niskiej inhibiny B - lekarz orzekł, że to oznacza starzejące się... Mam 32 lata - dwa razy poroniłam, około 6 tc. w obu przypadkach miałam wykonany zabieg łyżeczkowania. Przeszłam szerg badań, również hormonalnych, wszystko było w porządku, za wyjątkiem niskiej inhibiny B - lekarz orzekł, że to oznacza starzejące się jajniki, mimo to zaszłam w ciążę, jednak nie udało mi się jej utrzymać. Moje miesiączki ostatnio są bardzo krótkie i mało obfite - Czy grozi mi wczesna menopauza. Czy mogę coś zrobić? Co odpowiada za taki stan rzeczy? Bradzo pragnę zostać mamą.
Redakcja abcZdrowie
Przedwczesna menopauza występuje u 1 na 100 kobiet w wieku 30-40 lat. W celu postawienia pewnej diagnozy, konieczne są badania stężeń hormonów we krwi- FSH, LH (podwyższone) i estradiolu (obniżony, ale dopiero na 6-12 miesięcy przed ostatnią miesiączką)....

Przedwczesna menopauza występuje u 1 na 100 kobiet w wieku 30-40 lat. W celu postawienia pewnej diagnozy, konieczne są badania stężeń hormonów we krwi- FSH, LH (podwyższone) i estradiolu (obniżony, ale dopiero na 6-12 miesięcy przed ostatnią miesiączką). Jeśli wyniki tych badań były u Pani prawidłowe, a jedynie poziom inhibiny B okazał się zbyt niski, to nie należy się jeszcze bardzo niepokoić. Skąpe miesiączki mogą być u Pani wywołane zrostami w jamie macicy, powstałymi po wyłyżeczkowaniu (zespół Ashermana). Jednak rozpoznanie tego stanu wymaga specjalistycznej diagnostyki. Gdy zbliża się menopauza, również przedwczesna, pojawiają się różne charakterystyczne objawy, tj. wahania nastroju, drażliwość, uderzenia gorąca, bezsenność, spadek libido, a także nieregularne miesiączki ( pierwszym objawem jest często wypadanie miesiączek- miesiączka pojawia się np. co 2- 3 miesiące). Przyczyn przedwczesnej menopauzy jest bardzo wiele: czynniki genetyczne (większe prawdopodobieństwo jeśli u kogoś w rodzinie wystąpiło przedwczesne przekwitanie), zakażenia (np. wirusem świnki w dorosłym wieku), choroby autoimmunologiczne- mogą być przyczyną przedwczesnej menopauzy także jeśli wystąpiły tylko u kogoś z rodziny (np. miastenia, choroby tarczycy, cukrzyca typu 1, toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów, anemia złośliwa, bielactwo, choroba Addisona, choroba Leśniowskiego-Crohna), anoreksja, palenie papierosów. Jeśli niedomoga jajników spowodowana jest chorobą tarczycy, cukrzycą lub anoreksją, można się spodziewać że płodność powróci przy prawidłowym leczeniu tych schorzeń.

Dotyczy: Menopauza

Co oznacza marker CA 125: 10,4 U/ml?

Proszę o  zinterpretowanie wyniku badania laboratoryjnego:marker CA 125 : 10,4U/ml
Redakcja abcZdrowie
Taka wartość stężenia markera CA125 jest w normie. Jednak nie wyklucza to całkowicie raka jajnika. Aby uzyskać pewność bliską 90% trzeba by wykonać oznaczenia markerów OVX1 oraz M-CSF. 
Patronaty