Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 5 7 , 6 8 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Pytania do specjalistów

Czy warto robić MR głowy bez kontrastu?

Witam, czy rezonans magnetyczny głowy bez kontrastu ma sens? Czy może wykryć jakieś zmiany w mózgu lub nowotwory? Bez podawania substancji kontrastującej? Lub w jakich sytuacjach powinien zostać podany kontrast? Z góry dziękuję
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata Mariusz Bek
Naturopata Mariusz Bek

Co robić z bolesnym odbytem?

Dzień dobry, mam 27 lat, jestem mężczyzną i mam problem z odbytem. Jest on czerwony, skóra pęka w jego okolicach, pojawia się krew oraz ból. Co to może być? Co powinienem zrobić?
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata Mariusz Bek
Naturopata Mariusz Bek
Dotyczy: Proktologia Odbyt

Dlaczego odczuwam ból zęba podczas skakania?

Zauważyłam, że przy skakaniu, podskakiwaniu odczuwam ból szóstki po lewej stronie u góry. To samo, kiedy uderzę się lekko w głowę. Odczuwam ból jakby ząb miał wylecieć. Nie boli mnie w żadnej innej sytuacji, tylko kiedy "poruszę" w bardziej gwałtowny... Zauważyłam, że przy skakaniu, podskakiwaniu odczuwam ból szóstki po lewej stronie u góry. To samo, kiedy uderzę się lekko w głowę. Odczuwam ból jakby ząb miał wylecieć. Nie boli mnie w żadnej innej sytuacji, tylko kiedy "poruszę" w bardziej gwałtowny sposób ciałem. Dodam, że mialam infekcje górnych dróg oddechowych ostatnio jeśli miałoby mieć to jakieś znaczenie. Co to może być?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys
Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys

Czy ząb będzie zatruty?

Kilka dni temu miałam założone wypełnienie w zębie trzonowym, który wcześniej pobolewał po zimnych pokarmach. Borowanie było w znieczuleniu. Obecnie ząb reaguje także na gorące pokarmy. Czy to minie, czy ząb będzie musiał zostać zatruty? A może przed założeniem wypełnienia powinno na jakiś czas zostać założone lekarstwo?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys
Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Czy może on mieć wpływ na stosowaną antykoncepcję?

Dzień Dobry Zaczęłam opakowanie Qlaira wcześniej Vines dzisiaj przykleiłam plaster z czarcim pazurem i ekstraktem z żywicy kadzidlowca, wyciągiem z kory wierzby bialej i wyciąg z arniki rozgrzewający na kręgosłup czy może on mieć wpływ na stosowana antykoncepcję ?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co oznaczają te uciski w obrębie brzucha?

Witam. Od tygodnia miewam kłujące bóle, uciski po lewej stronie brzucha, niedaleko pępka, poniżej żeber. Bóle pojawiają się samoistnie, niezależnie od wykonywanej pozycji, niezależnie od jedzenia, nagle, przeważnie w dzień. Chwile pokłuje, chwile spokój i tak się powtarzają...... Witam. Od tygodnia miewam kłujące bóle, uciski po lewej stronie brzucha, niedaleko pępka, poniżej żeber. Bóle pojawiają się samoistnie, niezależnie od wykonywanej pozycji, niezależnie od jedzenia, nagle, przeważnie w dzień. Chwile pokłuje, chwile spokój i tak się powtarzają... Zrobiłam badania KRWI- norma, CRP - 1,8. ALT -20. Amylaza wyszła mi obniżona 22 przy normie od 25. Czy to dużo?? Trzustka może być chora przy takich boleściach?
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata Mariusz Bek
Naturopata Mariusz Bek

Czy po wycięciu migdałków takie objawy to norma?

Dzień dobry, w poniedzialek przeprowadzono u mnie zabieg wycięcia migdałków. Dzień po zabiegu pojawił się u mnie mocny krwotok (2h plucia krwią i skrzepami) przyłożono mi tylko gaze w to miejsce i do teraz ustało. Niepokojący jest dla mnie... Dzień dobry, w poniedzialek przeprowadzono u mnie zabieg wycięcia migdałków. Dzień po zabiegu pojawił się u mnie mocny krwotok (2h plucia krwią i skrzepami) przyłożono mi tylko gaze w to miejsce i do teraz ustało. Niepokojący jest dla mnie suchy kaszel, który mnie budzi oraz to że woda czasami wylatuje mi nosem, czy to normalne? Dodatkowo chciałabym zapytać czy mogę płukać gardlo po zabiegu glimbaxem? Pozdrawiam kobieta 23 lata
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Czy możliwe, że licówka została uszkodzona?

Czy licowka moze sie wyłamać? Dzień temu zostaly mi zalożone 2 licowki: na lewej 1 i prawej 2. Z kolei na prawej 1 i lewej 2 mam implanty. Dzis czuje nieszczelnosc i ruchomosc w 1 z licowką. czy istnieje... Czy licowka moze sie wyłamać? Dzień temu zostaly mi zalożone 2 licowki: na lewej 1 i prawej 2. Z kolei na prawej 1 i lewej 2 mam implanty. Dzis czuje nieszczelnosc i ruchomosc w 1 z licowką. czy istnieje szansa że ząb pod licowka mogl sie nadlamac podczas jedzenia ? Czy taka sytuacja podlega naprawie na gwarancji? Co jeśli ząb pod licowka rzeczywiście sie złamał badz nadlamal? Czy mam prawo rościć rozwiazanie problemu po stronie stomatologa?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys
Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys

Czy jest ryzyko przeniesienia wścieklizny w takim wypadku?

Dzień dobry, Chcialbym sie dowiedzieć czy istnieje taka mozliwosc zarazenia wscieklizna. Otóż dnia dzisiejszego pojechalem do wulkanizacji wymienić opony i po wymianie opon te brudne mokre kola(na drodze zalegał śnieg) zapakowalem w rekawiczkach do bagaznika a pozniej wypakowalem do garażu... Dzień dobry, Chcialbym sie dowiedzieć czy istnieje taka mozliwosc zarazenia wscieklizna. Otóż dnia dzisiejszego pojechalem do wulkanizacji wymienić opony i po wymianie opon te brudne mokre kola(na drodze zalegał śnieg) zapakowalem w rekawiczkach do bagaznika a pozniej wypakowalem do garażu . Następnie po jakos 3-4 godzinach pojechalem do sklepu i na dloniach mialem zalozone rękawiczki te ktorymi pakowalem wcześniej opony do samochodu. Przez caly pobyt w sklepie nie sciagalem rekawiczek i w tych rekawiczkach wybieralem i dotykalem wszystkie zakupy które pozniej przynioslem do domu. Pytanie brzmi czy na te zakupy mogłem przeniesc wirusa wścieklizny i zarazic nim siebie albo czlonkow rodziny przy ich spozyciu. Prosze o odpowiedz bo troche sie martwie. Dziekuje
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co może powodować tego typu dolegliwości u 35-latka?

Witam! Od kilku miesięcy mam duży problem ze spadkiem libido, do tego towarzyszy spadek apetytu, problemy z koncentracją, ogólnie brak takiej życiowej energii. Przestałem słuchać muzyki którą zawsze kochałem i zawsze słuchałem po pracy, przestałem dzwonić do znajomych,... Witam! Od kilku miesięcy mam duży problem ze spadkiem libido, do tego towarzyszy spadek apetytu, problemy z koncentracją, ogólnie brak takiej życiowej energii. Przestałem słuchać muzyki którą zawsze kochałem i zawsze słuchałem po pracy, przestałem dzwonić do znajomych, przestałem odczuwać tego typu potrzeby. Wszystko wskazywało na to że to depresja, jednak po lekach typu aciprex, sympramol nie ma poprawy. Jestem załamany tym stanem, nie chcę być impotentem w wieku 35 lat. Jakie badania powinienem zrobić, co może powodować taki stan, jakie badania?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Adam Curylo
Dr n. med. Adam Curylo

Dlaczego mam problemy z wzięciem głębokiego oddechu?

Od około półtora miesiąca mam duży problem z oddychaniem, a konkretniej z wzięciem głębokiego oddechu. Myślałam że czynnikiem wywołującym to był stres (przed obroną pracy), jednak jestem tydzień po obronie i nic się nie zmieniło. Od ok dwóch tygodni dosyć... Od około półtora miesiąca mam duży problem z oddychaniem, a konkretniej z wzięciem głębokiego oddechu. Myślałam że czynnikiem wywołującym to był stres (przed obroną pracy), jednak jestem tydzień po obronie i nic się nie zmieniło. Od ok dwóch tygodni dosyć mocno się pogorszyło (albo bardziej na to zwracam uwagę). Oddycham normalnie i nagle czuję że muszę nabrać więcej powietrza jednak nie mogę, czuję się jakbym była “przytkana”, i wręcz dostaje wtedy jakiegoś ataku paniki i sprawia mi to ogromny dyskomfort. To samo dzieje się przy ziewaniu, nie ziewam do jakby “do konca”. Za bardzo nie wiem co robić, czuję że w ośrodku zdrowia zostałabym wyśmiana i odesłana z kwitkiem. Do jakiego lekarza udać się najlepiej? Dodam że w tym czasie czuję się ciągle senna i zmęczona.
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata Mariusz Bek
Naturopata Mariusz Bek

Dlaczego mam przerost migdałków?

Dzień dobry . 14 lat temu miałam usunięte migdały a w tym roku zrobił się przerost migdałków, od czego po tylu latach tak się dzieje. Przy okazji grudki chłonne na tylnej ścianie gardła się pojawiły. Pozdrawiam
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznacza ten wynik RTG klatki piersiowej 28-latki?

Proszę o interpretację opisu RTG klatki piersiowej. Serce w normie . Lewy zarys uwypuklony. Aorta w normie. Płuca bez zagęszczeń. Jamy opłucnowe wolne
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Dlaczego zatykanie nosa wraca?

Dzień dobry, Od długiego czasu miałem problem z zatykającym się nosem. W tym czasie pomagały krople do nosa. Dwa lata temu zdecydowałem się prostowanie przegrody nosowej, co według lekarza było przyczyną. Po zabiegu kilka miesięcy było ok ale z... Dzień dobry, Od długiego czasu miałem problem z zatykającym się nosem. W tym czasie pomagały krople do nosa. Dwa lata temu zdecydowałem się prostowanie przegrody nosowej, co według lekarza było przyczyną. Po zabiegu kilka miesięcy było ok ale z czasem problem powracał. Co może być przyczyną? Czy zbyt przewlekłe używanie kropli do nosa? Czy można coś z tym jeszcze zrobić?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski
Dotyczy: Laryngologia Nos

Czy mam udać się do kardiologa w tej sytuacji?

Dzień dobry, od około 2 miesięcy mam problem z kołataniem serca. Często czuję uderzenia mojego serca zwłaszcza przed pójściem spać (często nawet przy dobrym tętnie ok 70bpm). Dodatkowo moje tętno przez sporą część dnia ma wartość ok 100bpm a czasami... Dzień dobry, od około 2 miesięcy mam problem z kołataniem serca. Często czuję uderzenia mojego serca zwłaszcza przed pójściem spać (często nawet przy dobrym tętnie ok 70bpm). Dodatkowo moje tętno przez sporą część dnia ma wartość ok 100bpm a czasami nawet 120bpm nawet bez żadnego wysiłku przez co czuję się zmęczony. Oprócz tego czasami mam takie krótkotrwałe, pojedyncze odczucia jakby "moje serce stawało" (jedyne do czego mogę to porównać to do odczucia wgniatania w fotel podczas startu samolotu) i pojedyncze uderzenia, gdzie mam wrażenie jakby serce miało mi do gardła wyskoczyć. Mam też bóle w klatce czasem za mostkiem (w tych samych momentach, kiedy czuję jakby mi serce wyskakiwało do gardła jak wyżej wspomniałem) ale częściej jednak jakieś kłucia w różnych miejscach klatki (częściej poniżej sutków albo po bokach niż typowo w okolicach mostka). Jeżeli chodzi o bóle to są one raczej łagodne i krótkotrwałe, tak samo czuję podczas dnia czasami delikatny dyskomfort (nie ból) w klatce (jakby mi ktoś położył materac na klatkę). Zgłosiłem się do lekarza POZ, wykonano EKG na którym lekarz nic nie znalazł (za wyjątkiem tętna 110bpm podczas EKG), ciśnienie 130/80 zmierzone podczas tego samego badania, morfologia w normie (jedynie Lymph% 42.90 gdzie wartość referencyjna to do 40), CRP w normie, TSH i elektrolity tak samo. Lekarz po badaniach stwierdził, że to prawdopodobnie nerwica i tak jak zdaję sobie sprawę, że to może być przyczyna (w ostatnim okresie walczę z zapaleniem prostaty i miałem z tego powodu dużo powodów do stresu) to jednak mam wątpliwości i zastanawiam się czy jednak nie zdecydować się na dodatkową prywatną wizytę u kardiologa. Czy w przypadku moich objawów wizyta u kardiologa byłaby wskazana? Mam skierowanie do poradni zdrowia psychicznego i czy idąc tam na wizytę lekarz będzie w stanie ocenić mój stan zdrowia i wydać skierowanie do kardiologa na NFZ?
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata Mariusz Bek
Naturopata Mariusz Bek

Jak prowadzić dalej leczenie psychiatryczne?

Dzień dobry, w sierpniu tego roku dostałam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim,na stałe i nie odwołałam się, nie wierzyłam, że to coś da. Tak mam od 2010 roku po mastektomii, histerektomii, również usunięcie jajników. Od tego czasu... Dzień dobry, w sierpniu tego roku dostałam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim,na stałe i nie odwołałam się, nie wierzyłam, że to coś da. Tak mam od 2010 roku po mastektomii, histerektomii, również usunięcie jajników. Od tego czasu pogorszyło się moje zdrowie psychiczne, ale komisja tego nie wzięła chyba pod uwagę. Najgorsze są moje stany lękowe, bezsenność, depresyjność, brak energii, w tym roku miałam zabieg konizacji, czeka mnie usunięcie szyjki macicy znowu ból i strach.... Ponieważ jeżdżę do Niemiec do opieki stan mój się nie polepsza, od lat zażywam Lorafen, aby w ogóle egzystować. Moim marzeniem jest praca na portierni w miarę spokojna, ale do tego potrzeba mi umiarkowanego stopnia. Jak o to zawalczyć?Chodzę do psychiatry, ale na NFZ to raczej jest rozmowa tylko o szkodliwości lorafenu, nikt nie słucha, że mam problemy z atopowym zpalneim skóry to daje mi popalić, nikogo nie obchodzą moje ataki paniki i czasami myśli samobójcze, osotanio jeszcze wiadomość o HPV i możliwości aby rak się z tego rozwinął. Już miałam raka piersi... Czy warto iść do lekarza psychiatry prywatnie, czy to coś zmieni?Jak zawalczyć o siebie i swój spokój? Nie daję już rady w opiece, ludzie mnie wykańczają. W nocy mam koszmary po kontaktach ze starymi ludźmi, lęk wzrasta z tygodnia na tydzień, jeszcze lęk przyszłość......Proszę o radę.
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata Mariusz Bek
Naturopata Mariusz Bek

Czy mogę już biegać po operacji przepukliny?

Dzień dobry, chciałem zapytać czy po 40 dniach od laparoskopowej operacji przepukliny pachwinowej (mała przepuklina, operowana około 3 miesięcy po tym jak się pojawiła) mogę już biegać na bieżni jak i ćwiczyć na siłowni na maszynach i małych ciężarach z... Dzień dobry, chciałem zapytać czy po 40 dniach od laparoskopowej operacji przepukliny pachwinowej (mała przepuklina, operowana około 3 miesięcy po tym jak się pojawiła) mogę już biegać na bieżni jak i ćwiczyć na siłowni na maszynach i małych ciężarach z zachowaniem ostrożności czy lepiej się z tym wstrzymać? Dodam że jestem mężczyzną,mam 25 lat, jestem bardzo aktywną osobą a sama rekonwalescencja przebiega bez problemów.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy można stosować Clonazepam przy antykoncepcji?

stosuje tabletki antykoncepcyjne vibin mini o godzinie 17 tabletka wchłania się 3-4 godziny, czy mogę w takim razie koło północy przyjąć tabletkę clonazepam, dodam że clonazepam przyjmuje raz na jakiś czas. Czy clonazepam może osłabić w takim przypadku działanie tabletek antykoncepcyjnych?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy leki na zaburzenia depresyjno -lękowe mogą być włączone?

Ostatnimi czasy doskwierały mi bóle nadbrzusza, po badaniach okazało się, że poziom amylazy jest podwyższony (112U/I), usg nic nie pokazało. Został włączony mi Kreon 25000 i jest zdecydowanie lepiej. Mam stwierdzone zaburzenia depresyjno-lękowe, w przeszłości korzystałam z farmakoterapii oraz... Ostatnimi czasy doskwierały mi bóle nadbrzusza, po badaniach okazało się, że poziom amylazy jest podwyższony (112U/I), usg nic nie pokazało. Został włączony mi Kreon 25000 i jest zdecydowanie lepiej. Mam stwierdzone zaburzenia depresyjno-lękowe, w przeszłości korzystałam z farmakoterapii oraz zakończyłam z zadowalającym efektem psychoterapię. Czy w momencie, kiedy aktualnie czuję nawrót pewnych doskwierających objawów, mogę liczyć na ponowne włączenie leków?
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata Mariusz Bek
Naturopata Mariusz Bek

Czy można stosować ten lek na noc?

Dzień dobry. Lekarz psychiatra zalecił przyjmowanie leku Tisercin 25 mg 1x2 tabletki. Czy mogę przyjmować 50 mg na noc? Z poważaniem Il
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski
Patronaty