Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 4 5 , 0 7 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Pytania do specjalistów

Czy to oznacza, że zęby zaczynają się psuć pod koroną?

Witam. Od ponad 2 miesiecy mam korony. Czuję straszny dyskomfort. 1 i 2 są osobno a od trójek są mosty po obu stronach. Strzela mi między zębami szczególnie podczas posiłków. Czasem mam wrażenie, że zęby mi przeskakują. Do tego gdy... Witam. Od ponad 2 miesiecy mam korony. Czuję straszny dyskomfort. 1 i 2 są osobno a od trójek są mosty po obu stronach. Strzela mi między zębami szczególnie podczas posiłków. Czasem mam wrażenie, że zęby mi przeskakują. Do tego gdy przejeżdżam po nich językiem, czuję je, czuję, że są wrażliwe na dotyk i zimne napoje. Czy zęby zaczynają się psuć pod korona skoro były zdrowe? A może zaczynają się odklejać? Byłam na wizycie i doktor stwierdził, że wszystko jest dobrze. Obecnie czekam na koleją wizytę. Strasznie mi przeszkadzają te zęby. Cieszyłam się i nie mogłam się doczekać a teraz zaczynam żałować.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Czy doszło do poczęcia u 24-latki?

Dzień dobry, Jaka jest szansa zajścia w ciążę w sytuacji, gdy doszło do penetracji pochwie bez prezerwatywy, ale nie było w ogóle wytrysku ani w pochwie ani na zewnątrz. Dodam, że byłam 1-2 dni po miesiączce.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski
Dotyczy: Ginekologia Ciąża

Jak należy postępować podczas prześwietlenia płuc?

Witam Chciałbym dowiedzieć się czy podczas wykonywania prześwietlenia płuc konieczne jest wstrzymanie powietrza i dotkniecie ciałem tej przedniej deski scianki urzadzenia Zastanawiam się nad tym pytaniem pownieważ w życiu miałem dużo takich prześwietleń ale pierwszy raz spotkałem się gdy nie... Witam Chciałbym dowiedzieć się czy podczas wykonywania prześwietlenia płuc konieczne jest wstrzymanie powietrza i dotkniecie ciałem tej przedniej deski scianki urzadzenia Zastanawiam się nad tym pytaniem pownieważ w życiu miałem dużo takich prześwietleń ale pierwszy raz spotkałem się gdy nie musiałem wykonać żadnych z powyższych czynności Martwi mnie czy nie mogło to zaszkodzić mojemu organizmowi ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co oznacza taki poziom potasu we krwi?

Witam, mój potas w ostatnim badaniu wyniósł 5,27 mmol/l (norma wg tego laboratorium wynosi 3,5-5,5). Wiele źródeł podaje górna granicę 5,0, a ja całe życie miałem niski potas, od około roku utrzymuje się na poziomie ok 5 i od tego... Witam, mój potas w ostatnim badaniu wyniósł 5,27 mmol/l (norma wg tego laboratorium wynosi 3,5-5,5). Wiele źródeł podaje górna granicę 5,0, a ja całe życie miałem niski potas, od około roku utrzymuje się na poziomie ok 5 i od tego czasu przestałem go suplementować. Nie zmieniałem diety, nerki w porządku, sód, ciśnienie, glukoza, wątroba, TSH również. O czym może to świadczyć, czy poziom 5.27 rzeczywiście jest podwyższony?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy ten wynik badania moczu powinien mnie martwić?

Witam! W ciągu 7 miesięcy regularnie oddawałam mocz do badania i za każdym razem wychodziło białko. Zazwyczaj 25 mg/dl. Postanowiłam zrobić dobowa zbiórkę moczu i wynik 170 mg na dobę. Czy powinnam się martwić?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Agnieszka Chomicz
Lek. Agnieszka Chomicz

Jak pomóc bliskiej osobie uzależnienionej od alkoholu?

Witam. Mam 25 lat. Od 4,5 roku jestem z chłopakiem, od dziewięciu miesięcy jesteśmy małżeństwem. Mąż jest ode mnie starszy o 15 lat i mieszka w Austrii. Na początku związku było pięknie. Był bardzo opiekuńczy, troszczył się o mnie. Podczas... Witam. Mam 25 lat. Od 4,5 roku jestem z chłopakiem, od dziewięciu miesięcy jesteśmy małżeństwem. Mąż jest ode mnie starszy o 15 lat i mieszka w Austrii. Na początku związku było pięknie. Był bardzo opiekuńczy, troszczył się o mnie. Podczas pierwszych odwiedzin w jego mieszkaniu w Austrii, zauważyłam że pali marihuanę. Na początku mi to nie przeszkadzało, aż do czasu kiedy dał mi spróbować. Po zapaleniu dostałam ataku kaszlu, duszności, kręciło mi się w głowie. Miałam wrażenie że za chwilę umrę. Po tej sytuacji moje nastawienie do marihuany się zmieniło. On też obiecywał że nie będzie palił, bo zależy mu tylko dla mnie. Gdy zamieszkaliśmy na stałe, zauważyłam że pali codziennie, po kilka razy. Początkowo płakałam, bardzo mnie bolało że mnie okłamuje, później zaczęłam wpadać w szał kiedy tylko zapalił. W międzyczasie doszedł do tego alkohol. Początkowo to było piwko, dwa dziennie. Aktualnie nie ma dnia bez alkoholu. Po wypiciu nie panuje nad sobą, nie nie ma kontroli nad pieniędzmi, krzyczy, pisze do obcych dziewczyn. Zrobił się bardzo nerwowy. Niedawno wyszło na jaw że zażywał kokainę, brał tabletkę ecstasy. Wcześniej zarzekał się że do tych rzeczy go w ogóle nie ciągnie. Miesiąc po ślubie zrobił mi po raz pierwszy awanturę w centrum miasta. Zaczął na mnie krzyczeć, wyzywać. Wtedy nie był pijany. Dwa miesiące po tej sytuacji miała miejsce podobna awantura podczas wyjazdu. Nie mógł zaakceptować że nie chcę iść z nim na imprezę. Od kilku miesięcy pojawiły się ciągłe docinki, komentarze. Już nawet nie umiem reagować płaczem, krzykiem. Jest mi to obojętne. Przyzwyczaiłam się do ciągłych awantur. Pięć dni temu podczas pobytu znajomych, zażartował że wyrzuci dziewczynkę koleżanki przez balkon. Był kompletnie pijany. Wziął ją na ręce, potknął się o doniczkę, ona wpadła w krzaki przy poręczy. Wtedy dotarło do mnie że byłby w stanie to naprawdę zrobić. Zaczęłam krzyczeć żeby się uspokoił, poszedł spać. On mnie zwyzywał, kazał mi się wynosić z domu. Po czym nad ranem mnie przepraszał. Myślałam że teraz już na 100% odejdę, jednak on znów prosi mnie o ostatnią szansę. Dodam że mój tata również ma problemy z alkoholem. Widzę co przechodzi moja mama i boję się że ja też utkwię w tym błędnym kole. Zamknęłam się w sobie. Nie mam ochoty utrzymywać kontaktu z innymi ludźmi, nie mam nikogo z kim mogłabym porozmawiać. Tracę wiarę na szczęśliwe życie, tracę wiarę w życie...
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Klaudia Andrzejczak
Mgr Klaudia Andrzejczak

Kiedy należy przyjąć ten lek?

Dzień dobry, jestem w 27 tygodniu ciąży, przyjmuje na stałe letrox 100 oraz 125 że względu na usunięta tarczycę, czy można zażyć letrox przed badaniem ogtt- krzywa cukrowa? Czy raczej po badaniu?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Jak mam postępować przy przedwczesnym wytrysku?

Witam, mam 22 lata i z dziewczyną w związku jesteśmy od 3/4 lat, seks uprawiamy od 3, nie mieszkamy jeszcze razem, więc okazje do seksu nie zdarzają się zbyt często. Uprawiamy seks wtedy gdy gdzieś jedziemy, w samochodzie, bądź jeśli... Witam, mam 22 lata i z dziewczyną w związku jesteśmy od 3/4 lat, seks uprawiamy od 3, nie mieszkamy jeszcze razem, więc okazje do seksu nie zdarzają się zbyt często. Uprawiamy seks wtedy gdy gdzieś jedziemy, w samochodzie, bądź jeśli któryś z domów jest wolny. Uprawiamy go raz rzadziej, raz częściej, ale średnio może 4/5 razy w miesiącu. Większość naszych zbliżeń kończy się na tym, że albo po dosłownie 2 minutach skończe, albo muszę co chwile powstrzymywać się i przerywać (start-stop). Pytanie brzmi nastepująco: Powinienem martwić się przedwczesnym wytryskiem, mam udać się do seksuloga? Mam taką małą nadzieje, że problemem może być to, że nie uprawiamy go regularnie (za jakiś czas mieszkać będziemy prawdopodobnie razem, więc częstotliwość stosunków się zwiekszy na pewno), ale podłamuje mnie to, że za każdym razem wygląda to tak samo.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Małgorzata Ziółkowska
Mgr Małgorzata Ziółkowska

Czy można tak połączyć Izotek?

Dzień dobry Czy lek Izotek można łączyć z antybiotykiem na łysienie Finasterydium?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co mogło spowodować ból brzucha?

Dzień dobry, jestem na redukcji wagi, udało się zrzucić już ze 120kg do 95kg, jeszcze przede mną jakieś 15-20kg, co jest dużym dla mnie wyczynem i się cieszę. Przed wczoraj miałem tzw dzień nietrzymania diety(robię taki raz na miesiąc,... Dzień dobry, jestem na redukcji wagi, udało się zrzucić już ze 120kg do 95kg, jeszcze przede mną jakieś 15-20kg, co jest dużym dla mnie wyczynem i się cieszę. Przed wczoraj miałem tzw dzień nietrzymania diety(robię taki raz na miesiąc, gdzie pozwalam sobie na jakąś rzecz np pizza, albo fastfood). I tym razem przesadziłem. Praktycznie w ciągu godziny zjadłem fast food (5 hamburgerów, 2 paczki frytek i 1L słodkiego napoju typu icetea), jakieś 30 minut po posiłku złapał mnie ból żołądka, który potrwał około godziny, a potem wszystko było w porządku. Co do kału po , był normalny, ani nie biegunka, a ni nie zatwardzenie, kolor normalny. Moje pytanie brzmi co mogło spowodować ból brzucha, czy to była głównie moja głupota, że "rzuciłem" się na jedzenie i zjadłem dużo tłustego w jednym czasie? Dodam, że jak jem normalne posiłki nawet spore takie zbilansowane to nie odczuwam bólu brzucha i jest wszystko w porządku. dziekuje za odpowiedź
odpowiada 1 ekspert:
Mgr inż. Ewa Ceborska-Scheiterbauer
Mgr inż. Ewa Ceborska-Scheiterbauer

Jak poprawić efekty leczenia depresji?

Od 9 miesięcy przyjmuję antydepresanty, obecnie Prefaxyne 112,5mg na moją depresję i lęk społeczny, lęk napadowy. I bardzo długo było cudownie. Lęki praktycznie nie występowały, a nastrój miałam bardzo dobry. Niestety ciągle miałam koszmary więc dostałam Tritico. Mam pracę zmianową... Od 9 miesięcy przyjmuję antydepresanty, obecnie Prefaxyne 112,5mg na moją depresję i lęk społeczny, lęk napadowy. I bardzo długo było cudownie. Lęki praktycznie nie występowały, a nastrój miałam bardzo dobry. Niestety ciągle miałam koszmary więc dostałam Tritico. Mam pracę zmianową więc ciężko brać go regularnie. Oczywiście mam wizyty kontrolne u psychiatry. Niestety martwi mnie to że szczególnie w tym miesiącu, mimo zwiększonej dawki jakby wszystko wraca. Gdy jestem w pracy jest dobrze, natomiast czy wracam do domu, bądź mam dzień wolny to po prostu siedzę w domu. Nie mam na nic siły, do tego okropne bóle głowy. Nie mam mowy o wychodzeniu z domu. Znów przestałam rozmawiać z ludźmi i ogarnęła mnie totalne 0 uczuć. Do tej pory często po pracy jeździłam na rowerze, rolkach. Miałam pełno energii i chęci do życia. Teraz znów nie chcę mi się istnieć. O co chodzi?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy można się pozbyć natrętnych i niechcianych myśli?

Czy można się pozbyć natrętnych, niechcianych myśli? Już w wieku 20 kilku lat miałem lekką nerwicę natręctw, przejawiającą się w sprawdzaniu, czy poprawnie wykonałem czynność. Gdy czytałem albo liczyłem coś ważnego, np. wyniki testu, często robiłem to 2 razy,... Czy można się pozbyć natrętnych, niechcianych myśli? Już w wieku 20 kilku lat miałem lekką nerwicę natręctw, przejawiającą się w sprawdzaniu, czy poprawnie wykonałem czynność. Gdy czytałem albo liczyłem coś ważnego, np. wyniki testu, często robiłem to 2 razy, żeby mieć pewność, że się nie pomyliłem. W 2019 roku cierpiałem na bezsenność i przez 5 miesięcy przyjmowałem lek Trittico w dawce 25 mg. Kilka tygodni po tym, gdy przestałem go brać, pojawiły się u mnie silne natręctwa - pojawiły się myśli, że mogę się zsikać, bo zwieracze pęcherza nie będą działać prawidłowo. Zacząłem zwracać uwagę na różne odczucia z brzucha i sprawdzać, czy nie oznaczają one nieprawidłowego działania pęcherza. Kilka miesięcy później zacząłem się bać, że się zsikam, bo będę chciał to zrobić, że z jakiegoś powodu, pod wpływem jakiegoś impulsu to zrobię. Jakieś 2 lata temu te obawy zaczęły ustępować wyparte przez inne obsesje. Oto przyszły mi do głowy myśli typu "co za dzień", "dziwny świat". Początkowo pojawiały się sporadycznie, nie lubiłem ich, nie chciałem tych myśli. Kilka miesięcy temu myśli te zmieniły treść, tak jakby umysł dostosował się do mojego życzenia. Zamiast "co za dzień" myślę "co za cień", a zamiast "dziwny świat" jest myśl "dziwny świt". Niestety, myśli te pojawiają się u mnie bardzo często, wypowiadam je automatycznie (w myśli) kilkaset razy dziennie". Nie potrafię się ich pozbyć ani o nich zapomnieć. Czy przyczyną mogą być jakieś nieprawidłowości w funkcjonowaniu mojego mózgu?
odpowiada 1 ekspert:
dr n. med. Lech Popiołek
dr n. med. Lech Popiołek

Czym może być spowodowany taki problem u mężczyzny?

Witam mam 27 lat od 18 urodzin zaczeły mi wypadać włosy łysienie adrogenowe,około 3 lata temu mój zarost zaczął bardzo się przerzedzac i tracic kolor tak jakby stopniowo zanikał miniaturyzacja to samo jeśli chodzi o brwi również stały sie cieńsze... Witam mam 27 lat od 18 urodzin zaczeły mi wypadać włosy łysienie adrogenowe,około 3 lata temu mój zarost zaczął bardzo się przerzedzac i tracic kolor tak jakby stopniowo zanikał miniaturyzacja to samo jeśli chodzi o brwi również stały sie cieńsze czym może byc to spowodowane bardzo sie tym przejmuję proszę o odpowiedź dziękuję Radek
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy mogło dojść do rozwoju zachłystowego zapalenia płuc?

Witam, czy zachlystowe zapalenie płuc u niemowlaka może rozwinąć się 2 tygodnie po zakrztuszeniu paracetamolem? Czy mogę już być spokojna?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co robić z tymi zmianami na mosznie?

Dzień dobry, Jestem 21 letnim mężczyzną. Od pewnego czasu zmagam się z problem zmian skórnych na mosznie. Mianowicie część skóry ta bezpośrednio pod penisem (boki są jakby w porządku) jest mocno zaczerwieniona, jakby śliska i świecąca, jednak nie swędzi i... Dzień dobry, Jestem 21 letnim mężczyzną. Od pewnego czasu zmagam się z problem zmian skórnych na mosznie. Mianowicie część skóry ta bezpośrednio pod penisem (boki są jakby w porządku) jest mocno zaczerwieniona, jakby śliska i świecąca, jednak nie swędzi i nie wydziela żadnego zapachu. Smarowałem jakiś czas Clotrimazolum, następnie dermatolog przepisał Travocort - poprawy brak. Aktualnje jestem za granicą i nie mam możliwości wizyty u dermatologa. Czy może być to jakaś zaawansowana grzybica czy jednak powód może być inny? Dodam tylko iż po skończeniu travocortu nadal próbuje Clotrimazolum bo tylko to mam pod ręką.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Agnieszka Chomicz
Lek. Agnieszka Chomicz

Czy Hascovir ma wpływ na krążenie?

Dzień dobry. Czy Hascovir 800 przyjmowany 5 razy dziennie może wpływać negatywnie na krążenie a przez to na wzwód?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co należałoby zrobić z takim rozpoznaniem?

Witam U mojego ojca (68l.) w maju pojawił się krwiomocz, najpierw lekarz rodzinny dał antybiotyk, ten nie pomógł, dał skierowanie na USG, na którym wyszło podejrzenie guza w pęcheru. Z tą diagnozą udaliśmy się do urologa, który... Witam U mojego ojca (68l.) w maju pojawił się krwiomocz, najpierw lekarz rodzinny dał antybiotyk, ten nie pomógł, dał skierowanie na USG, na którym wyszło podejrzenie guza w pęcheru. Z tą diagnozą udaliśmy się do urologa, który na USG potwierdził obecność w pęcherzu dwóch guzów. Zostały one usunięte w czerwcu w czasie dwukrotnej elektroresekcji (jeden guz na początku czerwca, drugi pod koniec). Teraz dostaliśmy wynik pierwszego guza i brzmi on następująco: RAK UROTELIALNY INWAZYJNY G2. WARSTWA MIĘŚNIOWA SKĄPA, BEZ CECH NACIEKU RAKA. Lekarz prowadzący i wykonujący cystoskopię u taty "umywa" ręce, nic nie tłumaczy, nie dał żadnych dalszych skierowań poza tym na cystoskopię kontrolną za 3 miesiące. Nie wystawił karty DILO, choć sugeruje chemioterapię. Wcześniej też po wykonanej elektroresekcji mówił coś o naciekach itd., które jednak nie znajdują potwierdzenia w wyniku histopatologii. Ja szczerze mówiąc już zgłupiałam. Co mamy teraz zrobić?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Agnieszka Chomicz
Lek. Agnieszka Chomicz

Czy partner powinien udać się na terapię?

Witam, od dwóch lat jestem z partnerem który ma problem z wytryskiem, dlatego że nałogowo oglądał porno i masturbował się. W związku z tym że chce mieć dzieci wiem że nie wskazane jest żeby oglądał takie filmy i miał detoks... Witam, od dwóch lat jestem z partnerem który ma problem z wytryskiem, dlatego że nałogowo oglądał porno i masturbował się. W związku z tym że chce mieć dzieci wiem że nie wskazane jest żeby oglądał takie filmy i miał detoks od tego typu rzeczy. Pomimo moich próśb nie potrafi się powstrzymać i nie oglądać niczego, czy jest wsakzana terapia ? Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
dr n. med. Lech Popiołek
dr n. med. Lech Popiołek

Czy w tym przypadku takie objawy wskazują na coś niepokojącego?

Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie objawów, które zaobserwowałam u mojej mamy. Mama ma 72 lata (przebyła covid pół roku temu- bardzo ciężko- wylądowała w szpitalu). Mama miała kiedyś również mikroudar. Ma podwyższony poziom cholesterolu jednak wyniki krwi są w porządku.... Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie objawów, które zaobserwowałam u mojej mamy. Mama ma 72 lata (przebyła covid pół roku temu- bardzo ciężko- wylądowała w szpitalu). Mama miała kiedyś również mikroudar. Ma podwyższony poziom cholesterolu jednak wyniki krwi są w porządku. Obecnie mama ma zawroty głowy, jedt osłabiona, skarży się na ból nóg, ma zaburzenia smaku, zapomina słów. Często pozostaje w domu - leżąc, z obawy na to że coś się może stać. Mama jest zapisana do neurologa. Jednak czy jeszcze w tym przypadku wymienione objawy mogą na coś wskazywać? Bardzo się martwię i będę bardzo wdzięczna za informacje. Pozdrawiam Justyna
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Czy to prawda, że po jakimś czasie ból ustępuje samoistnie?

Od kilku dni przy dotykaniu żołędzia czuje ból, nie jest to bol nie do wytrzymania ( lekki). Ból powstał z dnia nadzień, nie dostałem żadnej wysypki, zaczerwienienia. Dodam że podczas wzwodu prącia ból ustępuje. Gdzieś przeczytałem że jeśli nie... Od kilku dni przy dotykaniu żołędzia czuje ból, nie jest to bol nie do wytrzymania ( lekki). Ból powstał z dnia nadzień, nie dostałem żadnej wysypki, zaczerwienienia. Dodam że podczas wzwodu prącia ból ustępuje. Gdzieś przeczytałem że jeśli nie ma żadnych zmian fizycznych bóle mogą zniknąć po 1-3 miesiącach czy to prawda?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Agnieszka Chomicz
Lek. Agnieszka Chomicz
Patronaty