Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 4 2 , 5 2 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Pytania do specjalistów

Ja mogę leczyć ten bruksizm?

Cierpię na bruksizm. Ostatnio wybrałam się na zabieg ostrzyknięcia żwaczy botoksem. Już od dłuższego czasu bolą mnie dziąsła, natomiast ostatnio ból się znacznie nasilił. Jest to bardzo silny, przeszywający ból dziąseł między zębami ( po lewej u góry między... Cierpię na bruksizm. Ostatnio wybrałam się na zabieg ostrzyknięcia żwaczy botoksem. Już od dłuższego czasu bolą mnie dziąsła, natomiast ostatnio ból się znacznie nasilił. Jest to bardzo silny, przeszywający ból dziąseł między zębami ( po lewej u góry między 5 a 4, po lewej na dole między 5 i 4) oraz mam spuchnięte dziąsło i również boli za 7 zębem na dole po lewej (nie mam tam 8). Po prawej stronie wszystko jest w porządku (po lewej u góry i na dole 6 i 5 reagują też na różne temperatury, kwaśne rzeczy itp). Mam wrażenie, że dziąsła są zaczerwienione, przy dotyku bolą (np językiem), przy nitkowaniu też bardzo bolą jak i szczotkowaniu. Z tego powodu faszeruje się tabletkami przeciwbólowymi albo antybiotykami, ponieważ ból jest nie do wytrzymania. Kilkukrotnie byłam z tym problemem u dentystów i nie potrafili mi pomóc. Nie wiem co mam robić, ponieważ przez to nie jestem w stanie normalnie funkcjonować. Pomyślałam o higienizacji, może by mi pomogło to coś, ale czekam na jakieś porady, sugestie itp. Dziękuję :)
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy moje objawy świadczą o pęknięciu hemoroida?

Od kilku mam nawracający hemoroidy. Ostatnio po silnej biegunce dostałam obfitego krwawienia. Było to jednorazowe i więcej się nie powtórzylo. Nie miałam po tym żadnych dolegliwości a krew była jasnoczerwona. Czy mogła to być pęknięta hemoroida.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy mam stosować w tej sytuacji leki?

Cierpie na kilka przewleklych chorob fizycznych bardzo ciezkie OCD od wielu lat kilkuletni etap lekkiej anoreksji kilka epizodow lekkiej depresji najnowsze od 2 lat meczy mnie fenomen nazywany po ang ,chewing and spitting'. Wage mam na granicy normy, ale ok... Cierpie na kilka przewleklych chorob fizycznych bardzo ciezkie OCD od wielu lat kilkuletni etap lekkiej anoreksji kilka epizodow lekkiej depresji najnowsze od 2 lat meczy mnie fenomen nazywany po ang ,chewing and spitting'. Wage mam na granicy normy, ale ok w tej chwili. Czy powinnam w koncu zaczac brac jakies leki? Czy lekarz mnie nie wysmieje, jesli wyrecytuje mu wszystkie moje problemy?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Bożena Waluś
Mgr Bożena Waluś

Co oznaczają te grudki na gardle?

Od pewnego czasu na tylnej stronie gardła pojawiły mi się takie grudki nie wiem co to jest nie miałam.anginy ani nic podobnego . Gardło mnie nie boli może tylko chrypka jest i mama zamykane prawa dziurkę w nosie . Mama zdjęcie ale nie mogę dodać
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co robić z tymi dolegliwościami ze strony serca?

Bardzo proszę o pomoc - wariuję. Mianowicie, od około dwóch tygodni odczuwam dziwne dolegliwości ze strony serca. Tak, jakby mnie kłuło, jakby coś siedziało mi na klatce piersiowej. Jestem tak wystraszona, lekarza prywatnie mam dopiero za 7 dni, wcześniej niestety... Bardzo proszę o pomoc - wariuję. Mianowicie, od około dwóch tygodni odczuwam dziwne dolegliwości ze strony serca. Tak, jakby mnie kłuło, jakby coś siedziało mi na klatce piersiowej. Jestem tak wystraszona, lekarza prywatnie mam dopiero za 7 dni, wcześniej niestety nie udało mi się nic znaleźć. Cztery lata temu miałam robione echo serca, ekg, chodziłam do kardiologa, ponieważ mam nerwicę lękową, ale wszystkie badania miałam dobre. Teraz dolegliwości wróciły ze zdwojoną siłą, odczuwam kłucie w klatce piersiowej, uczucie ciężkości. Boję się, że nie doczekam do wizyty i umrę. Boję się, że to zawał, albo mam chore serce. Boję się chodzić spać, bo mam wrażenie, że umrę we śnie. Proszę o jakąkolwiek poradę kardiologiczną - czy jeśli badałam te cztery lata temu serce, to mogę mimo wszystko mieć coś bardzo z nim niedobrego?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Jak postępować po założeniu drenu przy odmie?

Po założeniu drenu przy odmie opłucnej prawego płuca czy pacjent może wstawać , siadać i iść do WC oraz jak ma się zachować przy leżeniu , czego nie może robić ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski
Dotyczy: Pulmonologia Płuca

Czy faktycznie mój wynik wskazuje na ciążę?

Robiłam 3 testy ciążowe na każdym wynik jest pozytywny . Od pewnego czasu mam nabrzmiałe piersi i bolą , misiaczka się spóźnia miesiąc. Na usg u lekarza nic nie wykryto, powiedział ze początek ciąży może być jeszcze za wczesny żeby było cokolwiek widać . Czy to prawda ?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Dlaczego mam to plamienie w 6 tygodniu ciąży?

Witam, jestem w 6 tygodniu ciazy, od niedzieli mam brązowe plamienie. We wtorek byłam u lekarza, byłam badana miałam usg i było wszystko dobrze. Moja lekarka powiedziała ze takie plamienia się zdążają. Nie dostałam żadnych leków. Następna wizytę mam dopiero... Witam, jestem w 6 tygodniu ciazy, od niedzieli mam brązowe plamienie. We wtorek byłam u lekarza, byłam badana miałam usg i było wszystko dobrze. Moja lekarka powiedziała ze takie plamienia się zdążają. Nie dostałam żadnych leków. Następna wizytę mam dopiero 7 czerwca. Dzisiaj oprócz plamienia mam jeszcze bóle bioder. Chciałbym się dowiedzieć czy taki stan na początku ciąży zdarza się rzeczywiście
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jaką metodę uzupełnienia uzupełnienia wybrać?

Dzień dobry, Stoję przed wyborem uzupełnienia protetycznego z powodu resorpcji korzeni zębów 11 i 21. Ponadto mam martwe dwójki po leczeniu kanałowym (wszystkie te 4 zęby były uszkodzone na skutek wypadku - podwichnięcie w przypadku dwójek i wybicie jedynek) Zalecono... Dzień dobry, Stoję przed wyborem uzupełnienia protetycznego z powodu resorpcji korzeni zębów 11 i 21. Ponadto mam martwe dwójki po leczeniu kanałowym (wszystkie te 4 zęby były uszkodzone na skutek wypadku - podwichnięcie w przypadku dwójek i wybicie jedynek) Zalecono mi 2 różne rozwiązania i nie wiem, które będzie optymalne. Jedno zakłada implanty w miejscu jedynek, a drugie usunięcie jedynek oraz dwojek i zawieszenie mostu na implantach wstawionych w miejscu dwójek. Drugą opcje zaproponowano mi z powodu tego, że dziąsła będą mieć gorsza przyczepność na implantach i odsunął się do góry, przez co korony jedynek byłyby nieproporcjonalnie długie (już w tym momencie mam dysproporcję). Czy faktycznie istnieje takie ryzyko? Czy wybór mostu nie spowoduje przyspieszenia zaniku kości w miejscu jedynek, a w efekcie np. powstania szczeliny między dziąsłem a mostem lub jakichś innych powikłań? Które rozwiązanie będzie lepsze. Jestem młodą osobą i zależy mi na wyborze najlepszego i najtrwalszego rozwiązania.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Jak można poprawić poziom płytek krwi?

Witam od tygodnia jestem w szpitalu z powodu małej ilości plytek krwi lekarze postanowili przetoczyć plytki. Plytki wzrosły po czym znów spadły podawana jest kroplówka i kolejne plytki poprawa jest chwilowa. Do tej pory rtg klatki piersiowej ok usg wątroby... Witam od tygodnia jestem w szpitalu z powodu małej ilości plytek krwi lekarze postanowili przetoczyć plytki. Plytki wzrosły po czym znów spadły podawana jest kroplówka i kolejne plytki poprawa jest chwilowa. Do tej pory rtg klatki piersiowej ok usg wątroby ok śledziona dodatnie powiększona. Zaczęli podawać sterydy tu również poprawa na chwilę. Aktualnie liczba plytek wynosi 5. I znów przetaczaja płytki. Moje pytanie brzmi co mam z tym zrobić od tygodnia nie znają przyczyny mojej maloplytkowosci czy powinienem mieć bardziej specjalistyczne badania
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy mogę zakładać Polopirynę do zębodołu?

Po wyrywaniu ósemki lekarz zalecił płukanie dołu (wypadł skrzep) i wkładanie kawałka Polopiryny S przez średnio 4 dni. 3 dnia dostałam okres, czy mogę bez problemu kontynuować wkładanie Polopiryny do zębodołu?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Dlaczego moja warga jest zdrętwiała po ekstrakcji zęba?

Witam we wtorek usunęłam dolną ósemke miałam znieczulenie. Po usunięciu ósemki minęło 4 dni a ja nie czuję dolnej wargi i mam zdrętwienie podbródka i dolnych zębów. Bardzo się martwię czuję się jak bym miała botoks proszę o pomoc.... Witam we wtorek usunęłam dolną ósemke miałam znieczulenie. Po usunięciu ósemki minęło 4 dni a ja nie czuję dolnej wargi i mam zdrętwienie podbródka i dolnych zębów. Bardzo się martwię czuję się jak bym miała botoks proszę o pomoc. Czy tak długo może się utrzymywać znieczulenie? Czy to coś poważnego? Kiedy odzyskam czucie?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Których produktów jajecznych nie jeść po wybielaniu zębów?

Dzień dobry, W internecie znajduje informacje, że po wybielaniu zębów jest biała dieta, w tym informacja o żółtku jajka jako zakazanym produkcie. Czy chodzi tu o bezpośrednie żółtko w postaci np jajka sadzonego? Czy nie powinnam jeść także klusek śląskich czy makaronu pszennego w którym te żółtka się znajdują?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Co oznacza taki wynik gastroskopii u 27-latki?

Witam bardzo proszę o interpretację wyników z gastroskopii przełyk drożny niezmieniony , linia Z na wysokości końca fałdów żołądkowych , wpust niezbyt ścisły , jeziorko mierne przezroczyste , ufałdowanie trzonu prawidłowe ,wygładza się , antrum gładkie , odźwiernik drożny, błona... Witam bardzo proszę o interpretację wyników z gastroskopii przełyk drożny niezmieniony , linia Z na wysokości końca fałdów żołądkowych , wpust niezbyt ścisły , jeziorko mierne przezroczyste , ufałdowanie trzonu prawidłowe ,wygładza się , antrum gładkie , odźwiernik drożny, błona śluzową nieco przekrwiona,opuszka kształtna , część zstępująca dwunastnicy w normie , w inwersji dno żołądka i wpust w normie . Pobrano 2 wycinki I z antrum , II z trzonu
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy kolonoskopia może być bolesna?

Dzień dobry, mam 31 lat i podejrzenie nadwrażliwości jelit, ale w związku z dużym obciążeniem genetycznym, czeka mnie kolonoskopia. Nie ukrywam, że boję się tego badania - wiem, że musi być zrobione. Czy takie badanie jest bolesne? Czy warto poddać się narkozie? Z góry dziękuje za porady.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy ten niedobór białka może powodować poronienia?

Jestem w 12tc, po jednym poronieniu. Kardiolog do której trafiłam (zaburzenia rytmu serca), mimo że poza tym jednym poronieniem nie było wskazań, doradziła zrobienie badań na zespół antyfosfolipidowy. Ginekolożka z kolei odradzała, bo podobno tych badań... Jestem w 12tc, po jednym poronieniu. Kardiolog do której trafiłam (zaburzenia rytmu serca), mimo że poza tym jednym poronieniem nie było wskazań, doradziła zrobienie badań na zespół antyfosfolipidowy. Ginekolożka z kolei odradzała, bo podobno tych badań nie robi się w ciąży, no ale mimo to zrobiłam. Przeciwciała, antykoagulant toczniowy wyszły mi w porządku, ujemne. D-dimery, homocysteina, fibrynogen, białko C w normie. Za to wyszedł mi niedobór białka S (45% przy normie 60-126). Nie ukrywam, że się przeraziłam, bo z tego co czytam oznacza to trombofilię i tak naprawdę to powinnam jeszcze przed ciążą wdrożyć leczenie a ja jestem już prawie w 2 trymestrze... Żaden z lekarzy, u których byłam przed ciążą, nawet się na te tematy nie zająknął... Z drugiej strony czytam, że białko S w ciąży po prostu spada i takie wyniki w ciąży są zwyczajnie niemiarodajne jeśli nie ma porównania z wynikami sprzed ciąży. Konsultację mam dopiero za 2 tygodnie. Czy powinnam się martwić i czy przy niedoborze białka jest szansa na urodzenie zdrowego dziecka?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co oznacza to krwawienie w 5 tygodniu ciąży?

Byłam w 5 tygodniu ciąży i wczoraj zaczęło się krwawienie ze skrzepami. Byłam na pogotowiu i w sobotę mam wrócić na badania krwi ponowne . 9 czerwca mam zaplanowany wylot do Polski bo mieszkam w uk . Czy mogę bezpiecznie... Byłam w 5 tygodniu ciąży i wczoraj zaczęło się krwawienie ze skrzepami. Byłam na pogotowiu i w sobotę mam wrócić na badania krwi ponowne . 9 czerwca mam zaplanowany wylot do Polski bo mieszkam w uk . Czy mogę bezpiecznie lecieć? Czy lepiej dzień przed umówić się prywatnie do ginekologa na usg ?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznacza ten wynik TK płuc u 70-latki?

W badaniu tk z kontrastem taki opis: Guzek 4mm związany z opłucną s2PP. Pojedyncze pasma zwłóknień w nadprzeponowych iprzysercowych partiach obu płuc.Miąż płucny bez zagęszczeń i zmian guzkowych.Węzły chłonne wnęk i śródpiersia niepowiększone.Jamy opłucnej bez płynu.Niepokoi mnie ten guzek.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co oznacza taki poziom b-HCG u 22-latki?

Dzień dobry dziś odebrałam wyniki beta HCG i wynik wynosi 389.1. Czy to oznacza że jestem w ciąży?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Kiedy mam przyjąć kolejne opakowanie tabletek antykoncepcyjnych?

Witam. Przyjmuje tabletki antykoncepcyjne elin. Czy jak ostatnia tabletke zażywam w piątek to pierwsza tabletke z kolejnego blistra powinnam wziąć dopiero w sobotę z tydzień?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie
Patronaty