Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 4 6 , 6 7 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dermatologia: Pytania do specjalistów

Czy mogę koło 15 przyjmować Izotek?

Dzień dobry, na dniach mam rozpocząć leczenie izotekiem. Dermatolog w zaleceniach napisała by przyjmować go raz dziennie (20mg) rano do śniadania. Ze względu na prace zmianową chciałabym przyjmować codziennie około godziny 15. Czy mogę tak przyjmować izotek? Jeśli... Dzień dobry, na dniach mam rozpocząć leczenie izotekiem. Dermatolog w zaleceniach napisała by przyjmować go raz dziennie (20mg) rano do śniadania. Ze względu na prace zmianową chciałabym przyjmować codziennie około godziny 15. Czy mogę tak przyjmować izotek? Jeśli tak, to czy coś się stanie jeśli zdarzy mi się jednego tygodnia przyjmować izotek o godzinie 15 a następnego o 14?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czym mogą być takie zmiany na nogach?

Witam, ponad tydzień temu wywróciłam się na rolkach i powstała rana na kolanie, która zamieniła się w strupek. Pare dni temu na nogach zaczęły mi wychodzić takie jakby pryszcze ropne, które po czasie zamieniały się same w większa ranę... Witam, ponad tydzień temu wywróciłam się na rolkach i powstała rana na kolanie, która zamieniła się w strupek. Pare dni temu na nogach zaczęły mi wychodzić takie jakby pryszcze ropne, które po czasie zamieniały się same w większa ranę i przechodziły w strupek, tylko, ze z nich czasami dalej leci ropa. Co to może być?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy można wykonać tatuaż przy tych lekach?

Witam, czy biorąc codziennie Novothyral 75, letrox 75(pół tabletki), vibin mini i spironol 50 mozna wykonać tatuaż? Czy te leki wpływają na gojenie się ran i ciśnienie krwi?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co oznaczają te pęcherze na członku?

Witam. Dziś podczas kąpieli, myjąc penisa, zauważyłem iż na napletku wyskoczyło mi kilka dziwnych pęcherzyków. Są one dość twarde, mają kolor żółtawy. Wielkość ok. 3mm. Nie swędzi, trochę jakby delikatnie piekło. Niestety z uwagi na niedzielę, nie jestem w stanie... Witam. Dziś podczas kąpieli, myjąc penisa, zauważyłem iż na napletku wyskoczyło mi kilka dziwnych pęcherzyków. Są one dość twarde, mają kolor żółtawy. Wielkość ok. 3mm. Nie swędzi, trochę jakby delikatnie piekło. Niestety z uwagi na niedzielę, nie jestem w stanie udać sie do lekarza a bardzo się niepokoję. Proszę o poradę co to może być.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznacza taki guzek nad pachą?

co to jest? około 5 cm nad pachą, w kształcie jak guzik, samo z siebie nie boli, jak dotknę to trochę boli
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy mogę łączyć retinol z tym lekiem?

Witam. Używam leku aklief i leku soolantra przepisanych przez lekarza na trądzik pospolity. Czy łącznie z nimi mogę stosować retinol 1% ? Zapomniałam dopytać lekarza na wizycie a zależy mi żeby szybko zniknęły mi pamiątki pozostałe po krostach.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy powinniśmy jeszcze kontynuować leczenie?

Witam. Od środy 07.09 wieczór smaruje się wraz z dziećmi i mężem crotamiton. Smarujemy się rano i wieczorem cali bez kąpieli. Dziś jest 11.09 czy dziś po wieczornej kąpieli smarować nas dalej czy świerzb powinien przez ten czas już zniknąć ?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy mogę wykonać zabieg z osoczem bogatopłytkowym?

Od kilku lat nam problem z wypadajacymi wlosami, stosuje Loxon poniewaz jest podejrzenie wypadania androgenowego,. Dodatkowo Obraz usg tarczycy wskazał limfocytarne zapalenie tarczycy, przeciwciala anty TPO 900, antyTG 350, TSH 1,8, FT3 I FT4 w normie. Stan taki utrzymuje... Od kilku lat nam problem z wypadajacymi wlosami, stosuje Loxon poniewaz jest podejrzenie wypadania androgenowego,. Dodatkowo Obraz usg tarczycy wskazał limfocytarne zapalenie tarczycy, przeciwciala anty TPO 900, antyTG 350, TSH 1,8, FT3 I FT4 w normie. Stan taki utrzymuje się już ok 3 lata z małymi różnicami w podanych wynikach . Na wzmocnienie włosów chciałam zastosować zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego, czy ten zabieg bedzie bezpieczny i skuteczny, bo mezoterapia witaminami niewiele pomogła, włosy które po niej wyrosly po pewnym czasie wypadły .
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy przy takiej dawce, może wystąpić uszkodzenie szpiku kostnego?

Witam U mojego 4 miesięcznego chłopczyka rozpoznano azs na stopce zewnętrzna strona miejsce zajęte raczej niewielkie. Lekarz przepisał krople do oczu chloramfemikon 0.5% do smarowania zmiany kilka razy na dzień. Użyłam 3 razy w odstępie 12 godzin po jednej kropli... Witam U mojego 4 miesięcznego chłopczyka rozpoznano azs na stopce zewnętrzna strona miejsce zajęte raczej niewielkie. Lekarz przepisał krople do oczu chloramfemikon 0.5% do smarowania zmiany kilka razy na dzień. Użyłam 3 razy w odstępie 12 godzin po jednej kropli zewnętrznie na zmieniona skore. O toksyczności produktu dowiedziałam się pozniej. Teraz obawiam się czy mogło to zaszkodzić mojemu maleństwu. Czy przy takiej dawcę może wystąpić uszkodzenie szpiku kostnego? Z gory dziękuje za pomoc.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czym może być taka zmiana u dziecka?

Witam, moje dziecko wiek 9 miesięcy. Od dłuższego czasu ma krostke na plecach wypukła w kolorze jakby skóry jest ona miękka w dotyku. U lekarza byłyśmy powiedziała że może pająk ugryzł dziecko i żeby nic z tym nie robić ale... Witam, moje dziecko wiek 9 miesięcy. Od dłuższego czasu ma krostke na plecach wypukła w kolorze jakby skóry jest ona miękka w dotyku. U lekarza byłyśmy powiedziała że może pająk ugryzł dziecko i żeby nic z tym nie robić ale to nie znika. Jeśli da się wysłać zdjęcie to wyśle gdzieś na maila
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Co może być powodem utrzymującego się zapalenia?

Mam 24 lata. Od kilku lat (około 8) towarzyszy mi zapalenie mieszków włosowych na głowie we włosach. Przez ten czas u różnych lekarzy próbowałem najpierw tetracykliny i robionych maści, które nie przyniosły skutku. W końcu przeszedłem terapię izotretynoina, która przyniosła... Mam 24 lata. Od kilku lat (około 8) towarzyszy mi zapalenie mieszków włosowych na głowie we włosach. Przez ten czas u różnych lekarzy próbowałem najpierw tetracykliny i robionych maści, które nie przyniosły skutku. W końcu przeszedłem terapię izotretynoina, która przyniosła efekt na krótko, gdyż zapalenie powróciło po kilku miesiącach od zakończenia kuracji. Robiłem również w zeszłym roku badania na obecność grzybów i bakterii w krostach ma głowie, które nie wykazało żadnych nieprawidłowości. W dalszym ciągu nie wiem, co może być powodem utrzymującego się zapalenia.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co oznaczają małe krostki w tej okolicy?

Witam. Kilka dni temu pojawiła mi się mała krostka między wargami sromowymi, obok łechtaczki, wczoraj się powiększyła i już przypomina guzek albo ropna kroste i coraz mocniej boli przy dotyku, co to może być?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznaczają takie plamy na łydkach?

Witam. Od stycznia posiadam plamy na obu lydkach z przodu, dodatkowo opuchlizna kostek i całych nog. Dermatolodzy twierdzą, że to rumien guzowaty, reumatolog że zapalenie tkanki łącznej. Usg doppler tętnic nóg ok. Leczona antybiotykami, sterydami, maściami. Nic nie pomaga. Przeróżne wyniki badań krwi ok. Od okola miesiąca dziwnie pomarszczony palec.
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka

Czy słusznie niepokoi mnie stan mojej ręki?

Witam około tydzień temu wykonałem tatuaż w profesjonalnym studio. Wszystko odbyło się jak zawsze w sterylnych warunkach. Po zrobieniu tatuażu udałem się do apteki po krem, aby dbać o prawidłowy proces gojenia. Pani w aptece poleciła mi krem Bepanthen... Witam około tydzień temu wykonałem tatuaż w profesjonalnym studio. Wszystko odbyło się jak zawsze w sterylnych warunkach. Po zrobieniu tatuażu udałem się do apteki po krem, aby dbać o prawidłowy proces gojenia. Pani w aptece poleciła mi krem Bepanthen Sensiderm. Po czasie zauważyłem, że z tatuażem zaczyna dziać się coś niepokojącego, znacząco zgubił barwy, pojawiły się strupki i generalnie zaczęło to wyglądać brzydko. Dopiero dziś po 7 dniach czytając skład kremu zauważyłem że na opakowaniu widnieje zalecenie "nie stosować na zranioną skórę". Nie wiem co mam z tym zrobić bardzo niepokoi mnie stan mojej ręki, z pięknego arcydzieła zaczęło robić się coś okropnego
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Czy naruszenie pieprzyka tatuażem jest groźne?

Dzień dobry, ostatnio wykonałem cover tatuażu, czyli zakrycie starego, wyblakniętego. Niestety tatuażysta - to również moja wina, bo nie zwróciłem mu uwagi, jednak uważałem to za oczywistość - pokrył mi tuszem dwa wystające pieprzyki. Jednego słabiej, jest widoczna struktura,... Dzień dobry, ostatnio wykonałem cover tatuażu, czyli zakrycie starego, wyblakniętego. Niestety tatuażysta - to również moja wina, bo nie zwróciłem mu uwagi, jednak uważałem to za oczywistość - pokrył mi tuszem dwa wystające pieprzyki. Jednego słabiej, jest widoczna struktura, drugiego mocniej. Jest zakryty... Naczytałem się dużo o konsekwencjach i wpadłem w panikę. Teraz bardzo się boję. Czy faktycznie może to mieć dramatyczne konsekwencje? Do tego odczuwam swędzenie w innych miejscach tatuażu i obawiam się, że może być to jakieś uczulenie (choć może to po prostu proces gojenia...). Tatuaż wykonałem miesiąc temu.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jak wygląda skóra po usunięciu tłuszczaka?

Dzień dobry. Czy w miejscu po usunięciu tłuszczaka (umiejscowionego na czole - środek czoła, tłuszczak około 2 cm), oprócz blizny pozostaje jakiś inny ślad? Słyszałem że w miejscu po usunięciu tłuszczaka zawsze jest twardsza skóra i trochę wypukłe, (okrągłe) zgrubienie. Czy to jest prawda? Dziękuję z góry za odp.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co robić z tym pojawiającym się trądzikiem?

Dzień dobry, na policzkach zaczęły wychodzić mi zmiany trądzikowe. Zaczęłam stosować kwas salicylowy w stężeniu 2% i kwas glikolowy w stężeniu 7% i problem się pogłębił. Zmiany wychodzą na policzkach, na czole i nosie praktycznie nic nie wychodzi. Te kwasy... Dzień dobry, na policzkach zaczęły wychodzić mi zmiany trądzikowe. Zaczęłam stosować kwas salicylowy w stężeniu 2% i kwas glikolowy w stężeniu 7% i problem się pogłębił. Zmiany wychodzą na policzkach, na czole i nosie praktycznie nic nie wychodzi. Te kwasy stosuje jeden i drugi 2-3 razy w tygodniu na zmianę nie w ten sam dzień oba. Dodatkowo biorę tabletki antykoncepcyjne Vines. Nawilżam twarz kremami i hydrolatem.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jak powinno wyglądać leczenie w tym przypadku?

Od 2 lat i 10 miesięcy mam pryszcze na twarzy, które długo nie znikają. Od tego samego czasu leczę się psychiatrycznie. Stosowałam wcześniej Xeplion - u mnie tylko obniżony nastrój bez objawów wytwórczych i urojeń, teraz już nie stosuję,... Od 2 lat i 10 miesięcy mam pryszcze na twarzy, które długo nie znikają. Od tego samego czasu leczę się psychiatrycznie. Stosowałam wcześniej Xeplion - u mnie tylko obniżony nastrój bez objawów wytwórczych i urojeń, teraz już nie stosuję, ale w lipcu 2022 r. była ostatnia iniekcja - 75 mg. Stosowałam też Ketilept - już nie stosuję. Obecnie biorę pregabalinę - Preato - 187,5 mg oraz flupentyksol - Fluanxol - 3 mg. Proszę powiedzieć, czy po lekach: Xeplion, Ketilept, pregabalina i flupentyksol mogą pojawiać się pryszcze? Czy powinnam odstawić powyższe leki w porozumieniu z lekarzem, czy może zastosować leczenie u dermatologa? Co zrobić w opisanym stanie? Kobieta, 35 lat
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Agnieszka Ledniowska
Dr n. med. Agnieszka Ledniowska

Co może oznaczać takie zaczerwienienie penisa w obrębie napletka?

Od kilku miesięcy cyklicznie obserwuję zaczerwienienia penisa w obrębie sciągnietego napletka oraz żołędzia. Robiłem badania na choroby weneryczne i nic nie wykazało. Lekarz przepisał mi całą masę leków przeciw grzybiczych oraz tych na choroby wen. jednak nic to nie dało.... Od kilku miesięcy cyklicznie obserwuję zaczerwienienia penisa w obrębie sciągnietego napletka oraz żołędzia. Robiłem badania na choroby weneryczne i nic nie wykazało. Lekarz przepisał mi całą masę leków przeciw grzybiczych oraz tych na choroby wen. jednak nic to nie dało. Wygląda to jak siateczkowe zaczerwienienia o różnej intensywności. Z reguły gdy nakremuje go zaczerwienienia znikają lub się zmniejszają jednak po kilku dniach lub godzinach wracają. Nie mam już pomysłu co to może być. Lekarz mówi że nie widzi choroby jednak wcześniej nie miałem takich problemów.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy może być to czyrak?

Witam! Jakiś miesiąc temu zauważyłam u siebie krostkę nad lewą piersią, która po czasie zamieniła się w siny punkt. Podczas dotykania wyczuwam delikatne zgrubienie oraz lekki ból. Czy może być to czyrak, czy jest to coś poważniejszego?
odpowiada 2 ekspertów:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Patronaty