Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35753 odpowiedzi

59291 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35753)

Czy faktycznie mogę czekać na operację pół roku?

Mam kamicę żółciowa, do tej pory przebiegała bezobjawowo, niestety zabieg który miałam mieć dwa miesiące temu, został przełożony za pół roku. Wyniki morfologii, bilurbine, crp i ob mam w normie. Złóg od poprzedniego badania powiększył się o 3 mm, jest... Mam kamicę żółciowa, do tej pory przebiegała bezobjawowo, niestety zabieg który miałam mieć dwa miesiące temu, został przełożony za pół roku. Wyniki morfologii, bilurbine, crp i ob mam w normie. Złóg od poprzedniego badania powiększył się o 3 mm, jest tylko jeden. Doszło wiele objawów. Często boli mnie brzuch, czasem plecy, raz mam biegunki, raz zatwardzenia i zgagę, często jest mi niedobrze. Staram się trzymać dietę, kilka razy w tygodniu robię od niej odstępstwa. Pani chirurg z ktorą umowiłam sie na dodatkową konsultację w tym tygodniu stwierdziła, że nie ma potrzeby przyspieszać operacji i w razie czego dostanę pomoc w szpitalu jeśli mój stan będzie tego wymagał i a ja zaczynam się martwić, bo tak naprawdę nie wiem co to znaczy. Czuję naprawdę duży dyskomfort. Czy powinnam po prostu ignorować te bóle i liczyć na to że nic się nie stanie w międzyczasie?:)
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Nie powinna Pani ignorować swoich objawów. Kamica żółciowa, szczególnie gdy towarzyszą jej bóle brzucha, pleców, zgaga, nudności oraz zmiany w rytmie wypróżnień, może wskazywać na postępujące drażnienie dróg żółciowych lub nawet początki powikłań, takich jak: ● Kolka żółciowa,... Dzień dobry,
Nie powinna Pani ignorować swoich objawów. Kamica żółciowa, szczególnie gdy towarzyszą jej bóle brzucha, pleców, zgaga, nudności oraz zmiany w rytmie wypróżnień, może wskazywać na postępujące drażnienie dróg żółciowych lub nawet początki powikłań, takich jak:
● Kolka żółciowa, a więc ostry, napadowy ból spowodowany przemieszczaniem się złogu w drogach żółciowych.
● Zapalenie pęcherzyka żółciowego- ból o bardziej stałym charakterze, z towarzyszącą gorączką, dreszczami i złym samopoczuciem.
● Żółtaczka mechaniczna, czyli żółtawe zabarwienie skóry i białkówek oczu oraz ciemny mocz.
● Zapalenie dróg żółciowych (cholangitis) – bardziej poważny stan z gorączką, dreszczami i bólem brzucha, który wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.
Nie ma powodów do paniki: każda choroba ma swoje powikłania i ta nie jest żadnym wyjątkiem. Prosimy jednak pamiętać, że zdrowie jest najważniejsze, i należy ubiegać się o swoje. Jest kilka rzeczy, które może Pani zrobić.
Po pierwsze, prosimy zwrócić uwagę na to, jaki charakter ma ból. Mianowicie jest “kolkowy” i napadowy czy może jest to ból ciągły? Czy pojawia się przy jedzeniu konkretnych posiłków? Oraz, czy towarzyszą mu gorączka, dreszcze i zażółcenie oczu/skóry? Warto zwrócić uwagę na te rzeczy, by następnie przedstawić je odpowiednio lekarzowi.
Zalecamy też kontynuację diety o niskiej zawartości tłuszczu, najlepiej bez
odstępstw.
Zalecamy też konsultację z dietetykiem, który wskaże dokładnie, co jeść a czego nie w Pani sytuacji.
Może Pani również założyć notatnik, w którym będzie Pani zapisywać swoje samopoczucie. Prowadzenie dziennika objawów może pomóc lekarzowi zrozumieć dynamikę Pani sytuacji. Można zapisywać m.in. rodzaj bólu, intensywność, okoliczności, które go wywołują, oraz czas trwania.
Nie znamy konkretnej przyczyny decyzji chirurga. Jednak dyskomfort i pogorszenie jakości życia to ważne czynniki, które również mogą być brane pod uwagę przy przyspieszaniu terminu operacji. Dobrą opcją jest konsultacja z lekarzem gastroenterologiem. Może on pomóc ocenić, czy Pani stan rzeczywiście wymaga przyspieszenia terminu Pani operacji.
Prosimy nie ignorować bólu, ale jednocześnie nie ma powodów do paniki. W przypadku kamicy żółciowej objawy mogą pojawiać się i znikać, ale jeśli ból stanie się stały, silny lub będą mu towarzyszyć objawy ogólne (gorączka, zażółcenie skóry), konieczna jest szybka interwencja medyczna. Najlepiej trzymać się diety niskotłuszczowej i rozważyć konsultację z gastroenterologiem, by omówić możliwość wcześniejszego zabiegu.
Jeśli pojawi się nagły, silny ból, lepiej zgłosić się na SOR.
Poniżej zamieszczamy kilka przydatnych linków, gdzie znajdzie Pani więcej informacji na poruszane tematy:
https://portal.abczdrowie.pl/woreczek-zolciowy
https://portal.abczdrowie.pl/kamica-zolciowa
https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-po-operacji-woreczka-zolciowego
https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-kamicy-zolciowej-zasady-produkty-zabronione-i-zalecane
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy płyn do naczyń zaszkodził dziecku?

Czy mogło coś stać się dziecku jeśli w ciąży przez przypadek wypiłam niewielką ilość płynu do mycia naczyń ?
Redakcja abcZdrowie
Witamy! Wypicie płynu do naczyń w niewielkiej ilości nie powinno raczej zaszkodzić Pani dziecku. Jeśli nie było po tym objawów takich jak: wymioty, bóle brzucha czy biegunki, zapewne nie ma się o co martwić. Przede wszystkim, płyny do mycia naczyń... Witamy!
Wypicie płynu do naczyń w niewielkiej ilości nie powinno raczej zaszkodzić Pani dziecku. Jeśli nie było po tym objawów takich jak: wymioty, bóle brzucha czy biegunki, zapewne nie ma się o co martwić.
Przede wszystkim, płyny do mycia naczyń są nisko toksyczne. Ich produkcja odbywa się z wykorzystaniem łagodnych detergentów. Płyn, który trafi do żołądka, ulega rozkładowi pod wpływem kwasów żołądkowych.
W przypadku jednorazowego, przypadkowego połknięcia niewielkiej ilości (np. kilku mililitrów), organizm matki zwykle radzi sobie bez problemu. Dużo bardziej szkodliwe mogłoby być spożycie większych ilości lub silniejszych substancji chemicznych (np. wybielaczy, środków do udrażniania rur, czy kapsułek do prania), jednak płyn do mycia naczyń w małej ilości nie stanowi aż takiego zagrożenia. Dlatego, raczej nie ma się czym martwić.
Co więcej, dziecko jest chronione przez łożysko. Płyn do naczyń (a dokładniej substancje chemiczne w nim zawarte) nie przechodzą bezpośrednio do krwi, a co za tym idzie – nie przenikają do łożyska.
Natomiast, zalecamy konsultacje z lekarzem, jeśli:
● Połknęła Pani większą ilość płynu (kilka łyżek lub więcej);
● Odczuwa Pani ból w przełyku, gardle lub żołądku;
● Ma Pani intensywne wymioty, biegunkę lub objawy odwodnienia;
● Zauważy Pani trudności z oddychaniem (ryzyko aspiracji płynu do płuc).
I na koniec- w celu uniknięcia stresu może Pani spotkać się ze specjalistą prowadzącym. Lekarz na pewno rozwieje Pani obawy, dzięki czemu uniknie Pani szkodliwego stresu.
Poniżej zamieszczamy prosty przepis na domowy płyn do mycia naczyń, z naturalnych składników. Połknięcie takiego już na pewno nikomu nie zaszkodzi:
https://parenting.pl/plyn-do-mycia-naczyn-cytrynowy
https://parenting.pl/naturalny-plyn-do-mycia-naczyn-skuteczniejszy-niz-sklepowe-wideo
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy po tym omdleniu pilnie mam udać się do lekarza?

Witam, czy po omdleniu i prawie 2 godzinnym silnym krwotoku z nosa powinnam pilnie udać się do lekarza? Dodam że od momentu krwotoku mam silny ból głowy w okolicach skroni i z tyłu głowy
Redakcja abcZdrowie
Witamy! do lekarza powinniśmy udawać się zawsze, gdy dzieje się cokolwiek odbiegającego od normy. Zwłaszcza w Pani sytuacji. Zalecamy jak najszybsze umówienie się na wizytę. Czasami naprawdę lepiej jest zadzwonić po pogotowie w takiej sytuacji, nawet jeżeli mamy wątpliwości, czy... Witamy!
do lekarza powinniśmy udawać się zawsze, gdy dzieje się cokolwiek odbiegającego od normy. Zwłaszcza w Pani sytuacji. Zalecamy jak najszybsze umówienie się na wizytę. Czasami naprawdę lepiej jest zadzwonić po pogotowie w takiej sytuacji, nawet jeżeli mamy wątpliwości, czy dana sytuacja tego wymaga. To, czy faktycznie tak jest, ocenią już lekarze.
Omdlenie jest już samo w sobie poważnym sygnałem ostrzegawczym. Przyczyn utraty przytomności jest mnóstwo, od rzeczy “mało istotnych” (wszystkie są istotne!) po takie, które zagrażają nawet życiu. Mogą to być problemy neurologiczne, a nawet efekt niedotlenienia, spadku ciśnienia krwi itp.
Krwawienie trwające 2 godziny jest znacznie dłuższe niż typowe krwotoki z nosa, które zwykle ustępują po 10-15 minutach. Może to wskazywać na problemy z krzepliwością krwi, nadciśnienie tętnicze lub uszkodzenie dużego naczynia krwionośnego w nosie.
Wspomniane przez Panią bóle głowy mogą (nie muszą) wskazywać wzrost ciśnienia krwi krwotok wewnętrzny (np. podpajęczynówkowy) lub problemy neurologiczne.
Nie wiemy, co było przyczyną Pani stanu, jednak lekarz powinien wydać opinię. Zalecamy udanie się do specjalisty medycyny rodzinnej, który przepisze skierowanie do odpowiedniego wg niego specjalisty.
Prosimy pamiętać, że zdrowie jest najważniejsze i nie ma tu miejsca na wahanie się. Im szybciej będzie Pani miała diagnozę swojego problemu, tym lepiej.
Poniżej zamieszczamy kilka odnośników do informacji na wspomniany przez nas temat oraz na tematy powiązane: być może znajdzie w nich Pani coś, co się przyda:
https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-krwawienia-z-nosa
https://portal.abczdrowie.pl/bol-z-tylu-glowy-przyczyny-nadcisnienie-zespol-punkcyjny-leczenie
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy można w ciąży stosować takie maski na twarz?

Czy w ciąży można stosować maseczki na twarz Mediheal N.M.F. Aquaring?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Maseczki nawilżające Mediheal N.M.F Aquaring składają się z dokładnie 36 składników: 1. Woda 2. Gliceret-26 (pochodna gliceryny, działa nawilżająco) 3. Kopolimer PEG/PPG-17/6 (substancja stabilizująca i nawilżająca) 4. Gliceryna (nawilża i zapobiega utracie wody) 5. Hialuronian sodu (forma kwasu... Dzień dobry,
Maseczki nawilżające Mediheal N.M.F Aquaring składają się z dokładnie 36 składników:
1. Woda
2. Gliceret-26 (pochodna gliceryny, działa nawilżająco)
3. Kopolimer PEG/PPG-17/6 (substancja stabilizująca i nawilżająca)
4. Gliceryna (nawilża i zapobiega utracie wody)
5. Hialuronian sodu (forma kwasu hialuronowego, intensywnie nawilża)
6. Heksanodiol (konserwant, wspomaga działania innych składników)
7. Hydroksyetylomocznik (nawilża i zmiękcza skórę)
8. Woda z kwiatów róży stulistnej (działa tonizująco i łagodząco)
9. Ekstrakt z hubiaka pospolitego (zwęża pory, działa przeciwzapalnie)
10. Woda z oczaru wirginijskiego (działa ściągająco i kojąco)
11. Ekstrakt z nasion słodkich migdałów (odżywia i zmiękcza skórę)
12. Glutamina (aminokwas, wspiera regenerację skóry)
13. Kwas glutaminowy (utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia)
14. Arginina (aminokwas, wspomaga procesy regeneracyjne)
15. Alanina (aminokwas, działa nawilżająco)
16. Fenyloalanina (aminokwas, działa nawilżająco i kondycjonująco)
17. Prolina (aminokwas, wspiera produkcję kolagenu)
18. Ekstrakt z portulaki pospolitej (działa łagodząco i przeciwzapalnie)
19. Hydrolizowany kolagen (nawilża, ujędrnia skórę)
20. Sok z liści aloesu (nawilża, łagodzi podrażnienia)
21. Beta-glukan (wzmacnia barierę ochronną skóry, działa kojąco)
22. Guma ksantenowa (zagęstnik i stabilizator)
23. Glikol butylenowy (nawilżacz, wspomaga przenikanie składników aktywnych)
24. Ekstrakt z żywicy kadzidłowca (działa przeciwzapalnie i łagodząco)
25. Ekstrakt z kory wierzby białej (naturalne źródło kwasu salicylowego, działa przeciwzapalnie)
26. Pantenol (prowitamina B5, koi, nawilża i regeneruje skórę)
27. Trehaloza (cukier, który działa jako silny środek nawilżający)
28. Betaina (substancja nawilżająca i łagodząca)
29. Karbomer (zagęstnik, stabilizator emulsji)
30. Alantoina (działa kojąco i łagodząco)
31. Polisorbat 80 (emulgator i stabilizator)
32. Adenozyna (działa przeciwzmarszczkowo, poprawia elastyczność skóry)
33. Disodium EDTA (stabilizator formuły, zapobiega destabilizacji składników)
34. Octan tokoferylu (forma witaminy E, antyoksydant)
35. Substancja zapachowa
36. Kwas poliglutaminowy (silnie nawilża, wzmacnia barierę ochronną skóry)
Wśród tych wszystkich składników, jedynie 3 z nich możemy postawić pod znakiem zapytania. Jednak wciąż nie jest to raczej zbytnie zagrożenie dla ciąży.
Takimi substancjami będzie woda z oczaru wirginijskiego, ponieważ zawiera
garbniki, które mogą działać ściągająco i wysuszająco na skórę. Stosowana miejscowo (np. na skórę) jest ogólnie uważana za bezpieczną, ale unika się jej spożywania w ciąży. Na co warto zwrócić uwagę, to fakt jej spożywania. W przypadku maseczki na twarz, raczej mało prawdopodobne by ta dostała się do przełyku wraz z resztą substancji. Dodatkowo jej ilość jest śladowa, więc nie stanowi ona zagrożenia. Kolejnym składnikiem, jest ekstrakt z kory wierzby białej. Dlaczego? Kora wierzby zawiera kwas salicylowy (naturalny prekursor aspiryny). Chociaż stosowanie kwasu salicylowego (BHA) na skórę w małych ilościach (np. w kosmetykach) uznaje się za bezpieczne, nadmierna ekspozycja (np. w formie peelingów) może być ryzykowna. Jednak ponownie, jak w poprzednim omawianym przez nas przypadku- ilości są tak śladowe, że nie stanowią one zagrożenia. Trzecim elementem, są substancje zapachowe. W tym określeniu kryją się setki jak nie więcej możliwych substancji. Są one z reguły raczej bezpieczne, zwłaszcza w kosmetykach, ale istnieje ryzyko uczulenia na którąś z nich. Stąd też kobietom w ciąży zaleca się stosowanie kosmetyków bezzapachowych.
Ta konkretna maseczka nie stanowi więc raczej zagrożenia dla Pani, a substancje, które mogłyby szkodzić, są w ilościach śladowych. Największym mankamentem są składniki zapachowe. Skóra w ciąży jest bardziej wrażliwa, a niektóre z nich mogą wywoływać reakcje alergiczne.
Jeśli jednak chce mieć Pani 100% pewności, może Pani zrobić dwie rzeczy. Pierwszą jest konsultacja z lekarzem dermatologiem na temat produktów i ich składów, które chce Pani stosować. Drugim rozwiązaniem jest szukanie kosmetyków specjalnie oznaczonych jako “Bezpieczne dla ciąży”. Oczywiście takie oznaczenie nie powoduje automatycznie, że dany kosmetyk jest 100% bezpieczny, na pewno jest on jednak wówczas bezpieczniejszy od standardowych.
Zamieścimy dla Pani kilka odnośników z większą ilością informacji, które może Pani przejrzeć, aby zwiększyć pewność co do omawianego tematu:
https://parenting.pl/kosmetyki-zakazane-w-ciazy
https://parenting.pl/kosmetyki-w-ciazy
https://parenting.pl/ciaza-uwazaj-na-kosmetyki-do-pielegnacji-ciala-ktore-stosujesz
https://parenting.pl/kosmetyki-po-ciazy
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy ten lek wpływa na odchudzanie?

Czy metoprine ma wplyw na odchudAnie i czy szybko zbija hormon stresu kortyzol?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry! Metopirone (metyrapon) jest lekiem stosowanym głównie w diagnostyce i leczeniu zaburzeń związanych z nadmiarem kortyzolu, takich jak zespół Cushinga. Jego mechanizm działania polega na blokowaniu enzymu 11-beta-hydroksylazy w nadnerczach, co prowadzi do zahamowania syntezy kortyzolu. Dzięki temu jego... Dzień dobry!
Metopirone (metyrapon) jest lekiem stosowanym głównie w diagnostyce i leczeniu zaburzeń związanych z nadmiarem kortyzolu, takich jak zespół Cushinga. Jego mechanizm działania polega na blokowaniu enzymu 11-beta-hydroksylazy w nadnerczach, co prowadzi do zahamowania syntezy kortyzolu. Dzięki temu jego poziom w organizmie spada stosunkowo szybko — w ciągu kilku godzin od podania dawki.
Jeśli chodzi o wpływ Metopirone na redukcję masy ciała, sprawa jest bardziej złożona. Chociaż obniżenie poziomu kortyzolu może teoretycznie wspierać proces odchudzania, ponieważ przewlekły nadmiar tego hormonu sprzyja odkładaniu tłuszczu, szczególnie w okolicy brzucha, Metopirone nie jest uznawany za lek odchudzający. Nie ma dowodów na to, by jego stosowanie bezpośrednio prowadziło do utraty masy ciała.
Warto podkreślić, że ten medykament jest wykorzystywany głównie w kontekście medycznym, a jego stosowanie wymaga ścisłego nadzoru lekarza. Nie jest przepisywany jako środek wspomagający odchudzanie i nie znajduje zastosowania w typowej terapii nadwagi czy otyłości. Obniżenie kortyzolu może teoretycznie wpłynąć na dystrybucję tkanki tłuszczowej, ale nie jest to potwierdzone w kontekście leczenia nadwagi.
W przypadku pytań dotyczących leczenia zaburzeń kortyzolu lub ewentualnych skutków ubocznych warto skonsultować się z lekarzem. Lek ten działa na oś podwzgórze-przysadka-nadnercza (HPA), co może wpływać na ogólny stan organizmu, dlatego jego stosowanie powinno być monitorowane przez specjalistę, do którego to też zalecamy się udać.
Polecamy też zapoznać się z większą ilością informacji na temat kortyzolu, jego właściwości i diety:
https://portal.abczdrowie.pl/kortyzol
https://portal.abczdrowie.pl/hormony-stresu-charakterystyka-pozytywny-wplyw-szkodliwosc
https://zywienie.abczdrowie.pl/jakie-witaminy-na-stres
https://zywienie.abczdrowie.pl/dlaczego-kobietom-trudniej-zrzucic-zbedne-kilogramy
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Dotyczy: Hormony Stres Interna

Czy spożywając czarnuszkę usunę ewentualne pasożyty?

Kupiłem ziarna czarnuszki i stosuję jako posypka na kanapki (olej mi nie smakuje i nie jestem w stanie się przemóc). Czy spożywając czarnuszkę usunę ewentualne pasożyty? Jeśli tak to w jaki sposób?
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani, Dziękujemy za zadanie pytania na naszym serwisie. Przede wszystkim, zanim wprowadzi Pani do diety jakiekolwiek produkty przeciwpasożytnicze, zachęcamy do skontaktowania się z lekarzem rodzinnym oraz wykonanie podstawowych badań (m.in. badanie kału, krwi). Jeśli wyniki wskażą, że w Pani... Szanowna Pani,
Dziękujemy za zadanie pytania na naszym serwisie.
Przede wszystkim, zanim wprowadzi Pani do diety jakiekolwiek produkty przeciwpasożytnicze, zachęcamy do skontaktowania się z lekarzem rodzinnym oraz wykonanie podstawowych badań (m.in. badanie kału, krwi). Jeśli wyniki wskażą, że w Pani organizmie znajdą się “nieproszeni goście”, wówczas lekarz przepisze właściwy, dopasowany do Pani sposób leczenia.
Więcej informacji o pasożytach można znaleźć pod linkiem:
https://portal.abczdrowie.pl/pasozyty-charakterystyka-zarazenie-choroby-leczenie
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Jak mogłabym obniżyć kortyzol?

Witam! Od lat mam podwyższony poziom kortyzolu.Czuję się zle,szczególne rano,wybudzam się zdenerwowana,cukier rośnie w zawrotnym tempie.Ponadto tyję, szczególnie brzuch.Jedyna rada lekarska-dieta. Jak mogę obniżyć kortyzol?
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani, Dziękujemy za zadanie pytania na naszym serwisie. Zbyt wysoki poziom kortyzolu niekorzystnie wpływa na samopoczucie i dobrze, że chce Pani poprawić stan zdrowia. Aby obniżyć poziom tzw. hormonu stresu należy przede wszystkim przyjrzeć się swoim codziennym nawykom i... Szanowna Pani,
Dziękujemy za zadanie pytania na naszym serwisie.
Zbyt wysoki poziom kortyzolu niekorzystnie wpływa na samopoczucie i dobrze, że chce Pani poprawić stan zdrowia. Aby obniżyć poziom tzw. hormonu stresu należy przede wszystkim przyjrzeć się swoim codziennym nawykom i ewentualnie wprowadzić zmiany.
Na początek warto poprawić jakość snu i zadbać o to, by się wysypiać. Do tego niezbyt wyczerpująca, ale systematyczna aktywność fizyczna, np. pływanie, spacery na świeżym powietrzu. Nie zapominajmy o dobrym humorze. Proszę robić to, co sprawia Pani przyjemność, daje radość i relaksuje - być może to będą spotkania z przyjaciółmi i rodziną, a może medytacja we własnych czterech kątach. Oczywiście nie bez znaczenia jest też dieta. Należy wprowadzić do jadłospisu produkty bogate w zdrowe tłuszcze (ryby, orzechy, nasiona), antyoksydanty (owoce, warzywa) czy magnez (gorzka czekolada).
Więcej informacji o kortyzolu można znaleźć pod linkiem:
https://portal.abczdrowie.pl/kortyzol
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Dotyczy: Dietetyka Dieta

Co robić z takim bólem zęba u 53-latki?

Witam. 2 miesiące temu miałam leczona górna lewą piątkę kanałowo która teraz zaczęła mnie boleć. Nie jest to ból ciągły, raczej reaguje na zmiany temperatur, promieniujący. Wizytę mam dopiero 7 stycznia, jak mogę sobie pomóc i czy mogę czekać tyle czasu, co mogło w ogóle się stać że boli?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, jest kilka możliwych przyczyn, dla których ząb boli po przeprowadzonym leczeniu kanałowym. W treści pytania pisze Pani, że ból jest promieniujący, ale nie ciągle silny. Dodatkowo ząb reaguje na temperaturę. W tej sytuacji można podejrzewać, że pojawiła się... Dzień dobry,
jest kilka możliwych przyczyn, dla których ząb boli po przeprowadzonym leczeniu kanałowym. W treści pytania pisze Pani, że ból jest promieniujący, ale nie ciągle silny. Dodatkowo ząb reaguje na temperaturę. W tej sytuacji można podejrzewać, że pojawiła się nadwrażliwość po leczeniu, co jest częste. Ponadto kanały mogły być oczyszczone niewystarczająco. Wówczas pozostaje w środku chora tkanka, która wywołuje ból. Zdarza się też czasem pęknięcie zęba, a także rozwój stanu zapalnego w okolicach korzenia zęba. Dodatkowo należy wymienić nie do końca szczelne wypełnienie, przez które do leczonej uprzednio tkanki mogą przedostawać się bakterie, które również doprowadzą do pojawienia się stanu zapalnego.
Jako że do stomatologa musi Pani jeszcze zaczekać, to na ten moment można przyjmować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Warto też unikać w tej sytuacji bardzo gorących i bardzo zimnych napojów czy pokarmów. Trzeba także zachować higienę jamy ustnej oraz delikatnie myć zęby w miarę możliwości. Jeśli jednak objawy się nasilą, to konieczna będzie pilna wizyta u dentysty. Szczególnie alarmująca może być też gorączka,
która będzie oznaczać, że infekcja przybiera na sile.
Dlatego warto zorientować się, gdzie w Pani okolicy znajduje się dyżur stomatologiczny. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/bol-zeba
https://portal.abczdrowie.pl/bol-zebow-co-moze-oznaczac
https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-kanalowe
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co robić z tymi krwawymi stolcami?

Witam Od porodu (2017roku) walczyłam z hemoroidami. Ale od roku na kale jest krew i ciągnący się galaretowaty śluz. Byłam u lekarza rodzinnego który po badaniu stwierdzał hemoroidy. Przepisywał czopki lecz one nie pomagały. Jeżeli kał jest zbity krwi jest... Witam Od porodu (2017roku) walczyłam z hemoroidami. Ale od roku na kale jest krew i ciągnący się galaretowaty śluz. Byłam u lekarza rodzinnego który po badaniu stwierdzał hemoroidy. Przepisywał czopki lecz one nie pomagały. Jeżeli kał jest zbity krwi jest więcej, jak luźniejszy to mniej. Wypróżnienia są częste, aż za częste bo czasem występują 7 razy dziennie. Czy to może być jakiś rak? Proktologa mam na 14stycznia.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, bardzo dobrze, że jest Pani już zapisana do lekarza specjalisty. Wydaje się, że w związku z Pani dolegliwościami mogą być konieczne dodatkowe badania. W treści pytania pisze Pani, że symptomy są obecne już od jakiegoś czasu i konsultowała... Dzień dobry,
bardzo dobrze, że jest Pani już zapisana do lekarza specjalisty. Wydaje się, że w związku z Pani dolegliwościami mogą być konieczne dodatkowe badania. W treści pytania pisze Pani, że symptomy są obecne już od jakiegoś czasu i konsultowała się z lekarzem pierwszego kontaktu. Diagnozowano hemoroidy. Niestety leczenie nie przynosi do tej pory oczekiwanego efektu, a objawy mają różne nasilenie. Lekarz z pewnością wykona badanie przedmiotowe, ale też można spodziewać się skierowania na bardziej specjalistyczne badania w tym kolonoskopię czy rektoskopię. Poza tym potrzebne są analizy laboratoryjne w postaci morfologii krwi, prób wątrobowych czy trzustkowych, analizy stolca na stopień strawienia czy krew utajoną. Dodatkowo lekarz może zlecić USG jamy brzusznej.
Przyczyn Pani problemów może być kilka w tym faktycznie hemoroidy po porodzie, ale też choroby zapalne jelit (WZJG czy choroba Crohna), zespół jelita drażliwego (IBS) oraz polipy jelita. Dlatego też wizyta lekarska jest niezbędna, ponieważ diagnostyka wskaże przyczynę dolegliwości oraz możliwe będzie wdrożenie leczenia. Do tego czasu można zadbać o dietę, która będzie lekkostrawna, bogata w składniki odżywcze, a także bez napojów alkoholowych czy innych używek.
Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/kilka-sposobow-na-hemoroidy
https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-hemoroidy
https://portal.abczdrowie.pl/krew-w-stolcu-objawy-przyczyny-badanie
https://portal.abczdrowie.pl/krew-utajona
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co robić z tymi zmianami skórnymi po Clotrimazolu?

Dzień dobry, Dostałam uczulenia na maść Clotrimazolum, stosowałam ją na wargi sromowe, po tej maści wystąpiło silne pieczenie oraz wyskoczyły mi drobne, bolące krostki. Czym mogę to złagodzić? Odczuwam duży dyskomfort.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, w treści pytania pisze Pani, że Clotrimazolum w maści stosowane na skórę w okolicach intymnych wywołało pieczenie oraz pojawienie się krostek. Opisywane objawy mogą wskazywać na reakcję alergiczną albo na podrażnienie wywołane lekiem. Z pewnością na ten moment... Dzień dobry,
w treści pytania pisze Pani, że Clotrimazolum w maści stosowane na skórę w okolicach intymnych wywołało pieczenie oraz pojawienie się krostek. Opisywane objawy mogą wskazywać na reakcję alergiczną albo na podrażnienie wywołane lekiem. Z pewnością na ten moment trzeba wyeliminować maść z użytku, aby sprawdzić, czy faktycznie jest to jedyny czynnik. Na podrażnione miejsca warto zastosować środki łagodzące w postaci chłodnego okładu, co zmniejszy natężenie bólu. Jeśli ma Pani w domu maść z pantenolem czy inną substancją łagodzącą zmiany alergiczne, to także można je zastosować. Ponadto warto zwrócić uwagę na higienę osobistą, stosowane preparaty, a także bieliznę, jaką Pani nosi. Powinna być luźna, bawełniana, aby nie ocierała podrażnionych miejsc. Jeśli symptomy są bardzo dokuczliwe, to może okazać się, że wizyta u lekarza będzie konieczna. Zachęcamy zatem do obserwacji sytuacji i stanu skóry oraz ewentualnego kontaktu z lekarzem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/clotrimazolum-dzialanie-sklad-dawkowanie-skutki-uboczne-opinie-zamienniki
https://portal.abczdrowie.pl/clotrimazolum-charakterystyka-wskazanie-i-dawkowanie-przeciwwskazania-interakcje-skutki-uboczne
https://portal.abczdrowie.pl/owrzodzenia-sromu
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Patronaty