Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

26305 odpowiedzi

53556 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (26305)

Dlaczego mam te napady zimna i dreszczy?

Dzień dobry. Chciałbym się poradzić jakie jeszcze badania mogłabym zrobić. Kobieta lat 33. Od paru lat wystepuja u mnie zlewne zimne nocne poty lub uderzenia gorąca nad ranem .W ciągu dnia od paru lat zmagam się z napadami zimna z... Dzień dobry. Chciałbym się poradzić jakie jeszcze badania mogłabym zrobić. Kobieta lat 33. Od paru lat wystepuja u mnie zlewne zimne nocne poty lub uderzenia gorąca nad ranem .W ciągu dnia od paru lat zmagam się z napadami zimna z dreszczami bez gorączki.Mialam robione w szpitalu badania hormonalne w 1 i 2 fazie cyklu ,wszystkie w porządku. Kwas 5-hydroksyindolooctowy z dobowej zbiórki moczu w normie, morfologi ob,crp w normie ,usg jamy brzusznej -lekko obtluszona wątroba, kamień na nerce,cytologią w porządku ,rtg płuc i spiromepntria w normie ,holter bez wiekszych odchyleń,mam tężyczke utajoną , chorobę refluksową ,kurczowe bóle brzucha częste biegunki,zdarza mi się częste takie dziwne rozpieranie nad piersiami po napiciu się alkoholu. Pozdrawiam.
Redakcja abcZdrowie
Witamy serdecznie, opisuje Pani bardzo ciężkie zagadnienie. Skoro większość badań wychodzi w normie, powodem napadów dreszczy może być nerwica lękowa. Jest to zaburzenie psychosomatyczne, w którym występują różne objawy utrudniające normalne funkcjonowanie. Do tych symptomów należą przede wszystkim: uczucie lęku... Witamy serdecznie,
opisuje Pani bardzo ciężkie zagadnienie. Skoro większość badań wychodzi w normie, powodem napadów dreszczy może być nerwica lękowa.
Jest to zaburzenie psychosomatyczne, w którym występują różne objawy utrudniające normalne funkcjonowanie. Do tych symptomów należą przede wszystkim: uczucie lęku i niepokoju, bezsenność, zaburzenia pamięci, bóle głowy, pocenie się i tiki nerwowe.
Z nerwicą można sobie radzić na kilka sposobów, należą do nich w szczególności terapia oraz branie odpowiednich leków. W pierwszej kolejności jednak osoby, które zauważą u siebie objawy tego zaburzenia, powinny skorzystać z usług poradni psychiatrycznej w celu prawidłowego zdiagnozowania przyczyn problemów.
Pomijając wątek nerwicy, powinna Pani także wykonać badanie EEG (elektroencefalografii), które bada aktywność mózgu.
Więcej o tym temacie można przeczytać w materiałach, do których link zamieszczam poniżej:
https://portal.abczdrowie.pl/nerwica#
https://portal.abczdrowie.pl/eeg
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dlaczego mam zawroty głowy i jestem osłabiona?

Dzień dobry, od ponad tygodnia źle się czuję. Mam takie objawy jak zawroty głowy, robi mi się słabo, czuję mrowienie w nogach (głównie w stopach), ciągle jest mi zimno, a jednocześnie się pocę. Lekarz POZ podejrzewał cukrzycę, gdyż... Dzień dobry, od ponad tygodnia źle się czuję. Mam takie objawy jak zawroty głowy, robi mi się słabo, czuję mrowienie w nogach (głównie w stopach), ciągle jest mi zimno, a jednocześnie się pocę. Lekarz POZ podejrzewał cukrzycę, gdyż mój wynik cukru na czczo z palca wynosił 112. Zalecił wykonanie testu obciążenia glukozą, moje wyniki to 90,2 mg/dl przed wypiciem glukozy i 82,31 mg/dl po wypiciu glukozy. Czy są one prawidłowe? Zdziwiło mnie, że wynik po wypiciu glukozy jest niższy niż na czczo. Lekarz jednak stwierdził, że wszystko jest w porządku i nic więcej nie może dla mnie zrobić. Ja jednak nadal źle się czuję... Z góry dziękuję za odpowiedź.
Redakcja abcZdrowie
Witamy serdecznie, musi sobie Pani odpowiedzieć na pytanie, czy oprócz wymienionych objawów występują również te towarzyszące przy infekcjach wirusowych lub bakteryjnych. Mowa tutaj o gorączce, bólu gardła i katarze, ponieważ często towarzyszy im również ogólne osłabienie organizmu. Co... Witamy serdecznie,
musi sobie Pani odpowiedzieć na pytanie, czy oprócz wymienionych objawów występują również te towarzyszące przy infekcjach wirusowych lub bakteryjnych. Mowa tutaj o gorączce, bólu gardła i katarze, ponieważ często towarzyszy im również ogólne osłabienie organizmu.
Co do wyników glukozy, powinna Pani również wykonać badanie krzywej insulinowej. Pozwoli to jasno stwierdzić, czy osłabienie nie wynika z hipoglikemii. Powoduje ona osłabienie i zmęczenie organizmu oraz senność.
Powinna Pani wykonać też ogólną morfologię krwi z jonogramem. Dzięki temu będzie można sprawdzić, czy nie pojawiły się jakieś braki witamin, które doprowadzają Panią do takiego stanu.
Więcej na ten temat można przeczytać w treściach, do których linki zamieszczam poniżej:
https://portal.abczdrowie.pl/hipoglikemia-przyczyny-objawy-kuracja
https://portal.abczdrowie.pl/jonogram
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co robić z tymi silnymi bólami odbytu?

Witam. Cztery lata temu cierpiałam na dość poważne zaparcie, które doprowadziło mnie do nerwicy, co skończyło się tym, że zaczęłam usuwać zalegający stolec ręcznie. Po tym, doprowadziłam się do stanu, kiedy samodzielnie nie mogłam się już wypróżnić. Po... Witam. Cztery lata temu cierpiałam na dość poważne zaparcie, które doprowadziło mnie do nerwicy, co skończyło się tym, że zaczęłam usuwać zalegający stolec ręcznie. Po tym, doprowadziłam się do stanu, kiedy samodzielnie nie mogłam się już wypróżnić. Po przyznaniu się do tego lekarzowi proktologowi, dostałam zakaz postępowania w ten sposób i, z dużym trudem, nauczyłam się znowu wypróżniać samodzielne. Obecnie już dwa lata, oddaję stolec codziennie rano - w dużych ilościach i o miękkiej konsystencji, ale wiążę to z nerwicą i nie sprawia mi większych problemów. Mam z kolei taki problem - który pojawił się już po kilku miesiącach od ręcznego usuwania stolca - hiperwrażliwość ścianek odbytu. Wygląda to tak, że, odczuwam bardzo silny ból i dyskomfort, kiedy tylko w odbytnicy pojawia się mikroskopijna nawet ilość stolca. Muszę mieć całkiem pusty odbyt, bo inaczej wariuję z bólu. Ale, to nie zawsze jest możliwe i wiem, że takie coś jest normalne i nie powinnam tego czuć. To jest w zasadzie jedyny problem, jaki mi pozostał po tych problemach jelitowych, ale przyznam, że jest bardzo uciążliwy. Czy da się jakoś odwrażliwić moje jelito, żeby tego nie czuć i wreszcie zapomnieć o tych problemach?
Redakcja abcZdrowie
Witamy serdecznie, Pani postępowanie polegające na usuwaniu stolca ręcznie mogło doprowadzić do jakiegoś urazu blisko ujścia odbytu. Ścianki mogły zostać podrażnione i możliwe, że do tej pory nie zostały zagojone. Z opisu nie wynika, czy robiła Pani badanie kolonoskopii.... Witamy serdecznie,
Pani postępowanie polegające na usuwaniu stolca ręcznie mogło doprowadzić do jakiegoś urazu blisko ujścia odbytu. Ścianki mogły zostać podrażnione i możliwe, że do tej pory nie zostały zagojone.
Z opisu nie wynika, czy robiła Pani badanie kolonoskopii. Jeśli nie, to należy je przeprowadzić, ponieważ da ono realny podgląd na problemy z wypróżnianiem. W tym celu powinna się Pani udać do proktologa, który zleci takie badanie i dopiero po nim można zaplanować dalsze postępowanie.
Trzeba również sprawdzić, czy nie jest to początek choroby hemoroidalnej i czy objawom nie towarzyszy krwawienie.
W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszymi materiałami, z których dowie się Pani więcej o opisanym problemie:
https://portal.abczdrowie.pl/bol-odbytu-przyczyny-objawy
https://portal.abczdrowie.pl/czy-to-na-pewno-hemoroidy-podobne-objawy-innych-chorob
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy Duphaston wspomoże starania o ciążę?

Zaczlam w lipcu brać duphaston na wywołanie miesiączki. Po wybraniu leku pojawiło się krwawienie później po 28 dniach znow się pojawiło również brałam duphaston od 16 do 25 dc. Po kolejnej miesiączce również w taki sposób przyjmowałam ten lek i... Zaczlam w lipcu brać duphaston na wywołanie miesiączki. Po wybraniu leku pojawiło się krwawienie później po 28 dniach znow się pojawiło również brałam duphaston od 16 do 25 dc. Po kolejnej miesiączce również w taki sposób przyjmowałam ten lek i teraz jest 31 dc i okresu nie ma. W 10 dc byłam u gin i powiedział ze pęcherzyk nie rośnie. Mam pcos i insulinoopornosc. Staramy się z mężem o dziecko od maja Po miesiączce ale straciłam ją na 2 miesiące dlatego był duphaston. Czy on pomoże mi zajść w ciążę czy możliwe że hamuje on owulacje?
Redakcja abcZdrowie
Witamy serdecznie, opisany przez Panią preparat zawiera progesteron, który nie powinien zablokować owulacji. Służy on wyregulowaniu cykli miesiączkowych, podczas których można się starać o dziecko. Aby sprawdzić, kiedy konkretnie następuje owulacja, zalecamy stosowanie testów owulacyjnych. Co do... Witamy serdecznie,
opisany przez Panią preparat zawiera progesteron, który nie powinien zablokować owulacji. Służy on wyregulowaniu cykli miesiączkowych, podczas których można się starać o dziecko. Aby sprawdzić, kiedy konkretnie następuje owulacja, zalecamy stosowanie testów owulacyjnych.
Co do Pani problemów z PCOS, należy mieć sytuację pod stałą kontrolą. Ponownemu zanikowi miesiączek powinien przyjrzeć się ginekolog. Zalecamy także USG oraz badanie z użyciem laparoskopu.
W przypadku gdyby starania o dziecko nie przyniosły rezultatów przez co najmniej rok, zalecamy wizytę w poradni niepłodności. Jeżeli zostaną wykryte nieprawidłowości, w braku innych przeciwwskazań, można rozpocząć terapię hormonalną.
Nasi użytkownicy pytali już w podobnym sprawach, poniżej zamieszczam linki do odpowiedzi, których udzielili nasi lekarze:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-duphaston-wywola-mi-owulacje
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-duphastonu-na-wyregulowanie-cyklu-miesiaczkowego-a-starania-o-dziecko
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-duphastonu-na-zajscie-w-ciaze
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dlaczego dziecku długo wyrasta ząb?

Dzień Dobry, Przychodzę z pytaniem czy rosnący kieł (trójka) może wyrastać tak długo? Mojemu synowi (12 lat) rośnie myśle że z 3-4 miesiące. Byliśmy u dentysty ale stwierdził że wszystko Ok. Szczerze mówiąc myśle że to za długo nawet jak na kieł ale nie wiem.
Redakcja abcZdrowie
Witamy serdecznie, raczej nie ma powodów do niepokoju. Trójki wyrastają zazwyczaj u dzieci od 9 do 12 roku życia, więc Pana syn łapie się w tym przedziale. Jeżeli skonsultował Pan swoje obawy u stomatologa, który nie zauważył nieprawidłowości w rozwoju... Witamy serdecznie,
raczej nie ma powodów do niepokoju. Trójki wyrastają zazwyczaj u dzieci od 9 do 12 roku życia, więc Pana syn łapie się w tym przedziale.
Jeżeli skonsultował Pan swoje obawy u stomatologa, który nie zauważył nieprawidłowości w rozwoju zębów, to wszystko powinno być w porządku.
Zalecamy dalszą obserwację zębów i jakby pojawiły się jakieś komplikacje, należy się ponownie udać do stomatologa. Dla pewności można także wykonać RTG szczęki, ale raczej nie jest to na ten moment wskazane.
Więcej o wyrzynaniu zębów przeczyta Pan w naszych materiałach, do których link zamieszczam poniżej:
https://portal.abczdrowie.pl/wyrzynanie-zebow
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy można wykonać korektę tych kości?

Witam jestem po złamaniu kompleksu jarzmowo szczękowego jak to jest opisane z lekkim przesunieciem lecz gdy opuchlizna zeszła okazało się to dosyć widoczne zdeformowalo mi to twarz lecz uplynelo juz ok3 miesiace od złamania. Mam pytanie czy jest możliwość chirurgicznie... Witam jestem po złamaniu kompleksu jarzmowo szczękowego jak to jest opisane z lekkim przesunieciem lecz gdy opuchlizna zeszła okazało się to dosyć widoczne zdeformowalo mi to twarz lecz uplynelo juz ok3 miesiace od złamania. Mam pytanie czy jest możliwość chirurgicznie złamać i nastawić kość do wcześniejszej pozycji i czy taki zabieg jest możliwy na NFZ ?
Redakcja abcZdrowie
Witamy serdecznie, ciężko jednoznacznie określić, jak wygląda Pana przypadek. Powinien Pan się umówić na wizytę u chirurga w dziedzinie ortopedii, który przejrzy historię złamania i określi, czy powinien Pan mieć zniwelowanie przemieszczenia kości. Kość jarzmowo-szczękowa po złamaniu potrafi zrastać się... Witamy serdecznie,
ciężko jednoznacznie określić, jak wygląda Pana przypadek. Powinien Pan się umówić na wizytę u chirurga w dziedzinie ortopedii, który przejrzy historię złamania i określi, czy powinien Pan mieć zniwelowanie przemieszczenia kości.
Kość jarzmowo-szczękowa po złamaniu potrafi zrastać się nawet kilkanaście miesięcy. Ciężko określić jak wygląda Pana sytuacja, ponieważ nie mamy dostępu do zdjęć RTG kości twarzy.
Co do kwestii refundacji, to prawdopodobnie może się Pan o nią ubiegać, ponieważ jest to operacja zniwelowania zniekształcenia twarzy po urazie.
W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym opisany jest podobny problem:
https://portal.abczdrowie.pl/kosc-jarzmowa
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co mam robić z tym bólem brzucha?

Witam raz na jakiś czas mam taki ból a zaczyna się tak. Brzuch robi się wzdęty i kłujący ból po lewej stronie podczas oddychania zaczyna coraz bardziej boleć i jednocześnie ten ból się rozchodzi po lewej stronie i wchodzi w... Witam raz na jakiś czas mam taki ból a zaczyna się tak. Brzuch robi się wzdęty i kłujący ból po lewej stronie podczas oddychania zaczyna coraz bardziej boleć i jednocześnie ten ból się rozchodzi po lewej stronie i wchodzi w obojczyk za każdym razem nie mogę nabrać powietrza bo sprawia to ogromny kłujący ból niekiedy aż się nie można wyprostować a w pozycji skulonej boli jeszcze bardziej i najgorszy jest ten ból obojczyka i to że nie mogę złapać powietrza. Z czego to może być?
Redakcja abcZdrowie
Witamy serdecznie, podane przez Panią objawy mogą świadczyć o wielu dolegliwościach. Połączenie bólu brzucha, który w jakiś sposób promieniuje w okolice obojczyka, może świadczyć o jakimś urazie. Jeżeli jednak nie doszło do stłuczenia lub złamania obojczyka, to prawdopodobnie... Witamy serdecznie,
podane przez Panią objawy mogą świadczyć o wielu dolegliwościach. Połączenie bólu brzucha, który w jakiś sposób promieniuje w okolice obojczyka, może świadczyć o jakimś urazie. Jeżeli jednak nie doszło do stłuczenia lub złamania obojczyka, to prawdopodobnie przyczyny trzeba szukać gdzie indziej.
Ból brzucha i jego wzdęcie po lewej stronie wskazuje też często na jakiś problem z jelitami. Nierzadko świadczy o zespole jelita drażliwego, w skrócie IBS. Jest to zespół symptomów, które wywołują bóle brzucha, zaparcia, biegunki i złe samopoczucie.
Jeżeli problem będzie się nasilał, zalecam wykonanie USG brzucha i gastroskopii. Te badania powinny pomóc zdiagnozować sedno problemu. Gastroskopia powinna także sprawdzić, czy nie tworzą się wrzody żołądka.
W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami, w których opisano powyższe zagadnienia:
https://portal.abczdrowie.pl/jakim-chorobom-towarzyszy-bol-brzucha-z-lewej-strony
https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co robić z uciążliwym bólem nadgarstka?

Dzień dobry :) Od kilku miesięcy borykam się z bólem nadgarstka. W ostatnich dwóch tygodniach przybrał na sile. Silny ból pojawia się przy podnoszeniu ciężkich rzeczy, dźwiganiu się na nadgarstku podczas np. wstawania, ruszaniem w przód/tył, obracania. Nie było żadnego... Dzień dobry :) Od kilku miesięcy borykam się z bólem nadgarstka. W ostatnich dwóch tygodniach przybrał na sile. Silny ból pojawia się przy podnoszeniu ciężkich rzeczy, dźwiganiu się na nadgarstku podczas np. wstawania, ruszaniem w przód/tył, obracania. Nie było żadnego urazu, uderzenia. Ciężko wykonywać mi jakiekolwiek ćwiczenia z podporem na dłoniach. Dodam, że mam 30 lat i od 6 lat pracuję jako pracownik biurowy, przy komputerze, czy to może mieć wpływ na ból nadgarstka?
Redakcja abcZdrowie
Witamy serdecznie, opis może sugerować, że cierpi Pani na zespół cieśni nadgarstka. Ta dolegliwość może pojawić się przy naprawdę wielu schorzeniach, poczynając od chorób reumatycznych, kończąc na urazach. Bardzo często tworzy się on u osób, które pracują biurowo i... Witamy serdecznie,
opis może sugerować, że cierpi Pani na zespół cieśni nadgarstka. Ta dolegliwość może pojawić się przy naprawdę wielu schorzeniach, poczynając od chorób reumatycznych, kończąc na urazach. Bardzo często tworzy się on u osób, które pracują biurowo i używają rąk do pisania na klawiaturze.
Zalecamy też udanie się do ortopedy, który będzie w stanie ocenić konkretną przyczynę bólu nadgarstka. Możliwe też, że nie zauważyła Pani jakiegoś urazu mechanicznego, który mógł uszkodzić okolicę dłoni i powoduje dolegliwość bólową. Warto też sprawdzić, czy nie doszło do zwykłego nadwyrężenia lub przeciążenia, jednak w tym przypadku, kiedy ból trwa już ponad rok, jest to mało prawdopodobne.
Zachęcam do zapoznania się z pytaniami innych użytkowników, którzy mieli podobny problem:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-robic-z-tym-bolem-nadgarstka
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moglo-sie-stac-z-moim-nadgarstkiem
Poniżej zamieszczam także link do artykułu, w którym znajdzie Pani więcej informacji o zespole cieśni nadgarstka:
https://portal.abczdrowie.pl/bol-nadgarstka-zespol-ciesni-objawy-leczenie
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy muszę usunąć z diety mleczne produkty?

Dzień dobry Czy nietolerancja pokarmowa igg4 może występować u osób dorosłych? Z badań krwi wyszło mi, ze mam wysoki poziom przeciwciał igg 4 na kazeinę , mleko nieprzegotowane i mleko kozie. Czy to oznacza, że muszę wyeliminować wszystkie produkty mleczne?... Dzień dobry Czy nietolerancja pokarmowa igg4 może występować u osób dorosłych? Z badań krwi wyszło mi, ze mam wysoki poziom przeciwciał igg 4 na kazeinę , mleko nieprzegotowane i mleko kozie. Czy to oznacza, że muszę wyeliminować wszystkie produkty mleczne? Moje objawy to łojotokowe zapalenie skóry, zmeczenie, problemy ze schudnięciem, bóle stawów i mięśni, bóle głowy, nudności, problemy z wchłanianiem żelaza,
Redakcja abcZdrowie
Witamy serdecznie,nietolerancja pokarmowa może się uaktywnić także u osób dorosłych. Co do Pani pytania, należy wyeliminować spożywanie produktów mlecznych, w szczególności tych zawierających mleko krowie, kozie lub owcze. Kazeina jest bowiem głównym składnikiem wymienionych wyżej produktów. Jeżeli lubi Pani... Witamy serdecznie,
nietolerancja pokarmowa może się uaktywnić także u osób dorosłych.
Co do Pani pytania, należy wyeliminować spożywanie produktów mlecznych, w szczególności tych zawierających mleko krowie, kozie lub owcze. Kazeina jest bowiem głównym składnikiem wymienionych wyżej produktów.
Jeżeli lubi Pani produkty mleczne, można sięgnąć po substancje roślinne, takie jak mleko gryczane, sojowe lub owsiane. Są to zamienniki, które są bezpieczne dla osób cierpiących na nietolerancję pokarmową.
W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym Pani więcej informacji o problemie:
https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-mleko-krowie
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy można wyleczyć te bóle szyi?

Dzień dobry ma 22 lata od 4lat cierpie na przewlekłe bóle szyi.Rehabilitacje i farmakologia nie pomaga .Mam również nieurazową niestabilność barków czy te bóle mogą być powiązane i co z tym robić.
Redakcja abcZdrowie
Witamy serdecznie, w większości problemów szyjnych pomocna okazuje się rehabilitacja wraz z unikaniem niezdrowego stylu życia (np. zbyt długiego siedzenia przed komputerem). Jeżeli leczenie trwa już bardzo długo i nie przynosi ono żadnych skutków, potrzebna będzie dodatkowa diagnostyka. Powinien Pan... Witamy serdecznie,
w większości problemów szyjnych pomocna okazuje się rehabilitacja wraz z unikaniem niezdrowego stylu życia (np. zbyt długiego siedzenia przed komputerem). Jeżeli leczenie trwa już bardzo długo i nie przynosi ono żadnych skutków, potrzebna będzie dodatkowa diagnostyka.
Powinien Pan wykonać rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową kręgów szyjnych, żeby sprawdzić, czy któryś z kręgów nie jest uszkodzony lub nie uciska na jakiś nerw. W takim przypadku oprócz bolącej szyi mogą również występować mocne i częste bóle głowy.
W przypadku stwierdzenia jakiejś konkretnej dolegliwości w kręgach szyjnych możliwe, że będzie potrzebny zabieg operacyjny w celu usunięcia nieprawidłowości.
Trzeba się także udać do fizjoterapeuty i pomyśleć o zmianie formy rehabilitacji. Można spróbować laseroterapii, magnetoterapii lub elektroterapii.
Więcej o problemach szyjnych znajdzie Pan w naszych materiałach, do których link zamieszczam poniżej:
https://portal.abczdrowie.pl/bol-kregoslupa-szyjnego
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Dotyczy: Ortopedia Ból szyi
Patronaty