Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35480 odpowiedzi

59088 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35480)

Czy ten problem z pępkiem powinien skonsultować z lekarzem?

Witam, pewnego dnia gdy wróciłem do domu z pracy to głównie podczas schylania się czułem ból w okolicach pępka. Później sprawdziłem co tam i zobaczyłem w pępku rope, oczyściłem go patyczkami higienicznymi ale gdy naciskałem mocniej to ropa się nadal... Witam, pewnego dnia gdy wróciłem do domu z pracy to głównie podczas schylania się czułem ból w okolicach pępka. Później sprawdziłem co tam i zobaczyłem w pępku rope, oczyściłem go patyczkami higienicznymi ale gdy naciskałem mocniej to ropa się nadal wylewała, poszedłem spać, następnego dnia ropy było troszkę mniej za to o niemiłym zapachu, teraz już jest czwarty dzień o ropy już nie ma,bólu żadnego, jedyne co to w pepku widzę coś czerwonego, wklejam zdjęcie https://files.fm/f/ga2m374fcw Co to było/jest? Czy powinienem się niepokoić oraz udać się do lekarza? Dodam że w pracy czasem dość dużo dźwigam oraz mam HpV 16 okolic intymnych jeśli ma to duże znaczenie. Mężczyzna 29lat
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety sam opis jest niewystarczający do tego, aby stwierdzić co powoduje ten problem. W tej sytuacji należałoby się zgłosić do lekarza. Proponujemy zacząć diagnostykę od wizyty u lekarza rodzinnego lub... Dzień dobry,
Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl.
Niestety sam opis jest niewystarczający do tego, aby stwierdzić co powoduje ten problem. W tej sytuacji należałoby się zgłosić do lekarza. Proponujemy zacząć diagnostykę od wizyty u lekarza rodzinnego lub internisty, którzy pokierują Pana dalszym leczeniem.
Ropa wydzielająca się z pępka może sugerować różne schorzenia. W tym miejscu zwykle zbiera się mnóstwo różnych drobnoustrojów oraz różnych zanieczyszczeń. Możliwe, że doszło do jakiegoś zakażenia i wyciek ropnej wydzieliny jest wynikiem rozwijającej się infekcji. Nigdy nie należy jej lekceważyć, bo może to doprowadzić do groźniejszych powikłań. W wyniku zapalenia pępka, poza ropą mogą pojawić się też inne symptomy, jak nieprzyjemny zapach tych okolic, obrzęk oraz zaczerwienienie pępka. Proces leczenia jest w tym przypadku uzależniony od rodzaju zakażenia. Przeważnie lekarz zleca w takim przypadku stosowanie doustnych antybiotyków. Czasami może być konieczne ich zastosowanie również w postaci maści do nałożenia bezpośrednio na zainfekowaną skórę. Niekiedy taki problem ma związek z przetrwałym moczownikiem. Więcej o tym schorzeniu piszemy w jednym z artykułów dostępnych na portalu abcZdrowie.pl:
https://portal.abczdrowie.pl/przetrwaly-moczownik
Aby nie dopuścić do podobnych tego typu infekcji, należy dbać o odpowiednią, codzienną higienę tych okolic z użyciem delikatnych kosmetyków do pielęgnacji ciała.
Warto sprawdzić, jak na podobne tematy odpowiadają specjaliści serwisu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wydzielina-z-pepka-o-nieprzyjemnym-zapachu-co-to-takiego
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ropa-wydobywajaca-sie-z-pepka
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co może oznaczać taka zmiana na tylnej ścianie gardła?

Oglądając gardło zaniepokoił mnie przez przypadek zauważony niewielki guzek/wypukłość (nie narośl) na tylnej ścianie gardła, schowana za języczkiem podniebiennym, nie odróżnia się kolorystycznie. (blado różowy) Przy normalnie otwartym gardle go nie widać, dopiero jak trochę przesunę ten fałd skóry z... Oglądając gardło zaniepokoił mnie przez przypadek zauważony niewielki guzek/wypukłość (nie narośl) na tylnej ścianie gardła, schowana za języczkiem podniebiennym, nie odróżnia się kolorystycznie. (blado różowy) Przy normalnie otwartym gardle go nie widać, dopiero jak trochę przesunę ten fałd skóry z języczkiem. Co to może być? Nie mam żadnych objawów infekcji, gardło mnie nie boli. Znalazłam na forum zdjęcie, wygląda podobnie: https://forum.abczdrowie.pl/topic/1918597-biala-narosl-na-tylnej-tylnej-scianie-gardla/
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. W opisanym przypadku najlepiej udać się do lekarza rodzinnego lub laryngologa. Dopiero podczas bezpośredniej wizyty lekarz będzie mógł dokładnie obejrzeć zmianę i w razie potrzeby skierować na dokładniejsze specjalistyczne badania, jak... Dzień dobry,
Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. W opisanym przypadku najlepiej udać się do lekarza rodzinnego lub laryngologa. Dopiero podczas bezpośredniej wizyty lekarz będzie mógł dokładnie obejrzeć zmianę i w razie potrzeby skierować na dokładniejsze specjalistyczne badania, jak np., endoskopia czy wymaz z gardła. Na podstawie samego opisu trudno bowiem wywnioskować, co takiego może dokładnie Pani dolegać.
Zmiany w gardle mogą mieć różnorakie podłoże. Czasami mogą być wynikiem przebytej infekcji, jak np. ropień okołomigdałkowy. Jest on częstym powikłaniem anginy, które pojawia się w związku z gromadzeniem się ropy w tych okolicach. Często towarzyszą mu jednak tez inne objawy, jak stopniowo nasilający się ból gardła czy gorączka. Niestety ma on tendencję do nawracania. Przeważnie w jego leczeniu wykorzystuje się antybiotykoterapię. Więcej piszmy o nim a artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl. Zachęcamy do przeczytania:
https://portal.abczdrowie.pl/ropien-naciek-okolomigdalkowy
Ale to tylko jedna z możliwych przyczyn. Taki symptom może wskazywać też na szereg innych problemów zdrowotnych o podłożu laryngologicznym, które wymagają konsultacji lekarskiej. Proszę zatem nie zwlekać z wizytą u specjalisty, aby jak najszybciej rozpocząć diagnostykę i leczenie.
Warto też sprawdzić, jak na pytania o zbliżonej tematyce odpowiadają eksperci serwisu:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/gula-w-gardle
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/guzek-na-tylnej-scianie-gardla
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy po usunięciu polipa z jelita grubego wskazana jest jakaś dieta?

witam, dzisiaj miałem usuwany polip jelita grubego 4mm. czy jest zalecana jakaś dieta? żadnych dolegliwości bólowych
Redakcja abcZdrowie
Szanowny Panie, Usunięcie polipa jelita drugiego wiąże się z koniecznością zastosowania specjalnej diety. Spożywane produkty powinny być lekkostrawne, bogate w błonnik. Ponadto nie można zapomnieć o nawadnianiu organizmu – ok 1,5 – 2 l wody dziennie. Zaleca się rezygnację z... Szanowny Panie,
Usunięcie polipa jelita drugiego wiąże się z koniecznością zastosowania specjalnej diety. Spożywane produkty powinny być lekkostrawne, bogate w błonnik. Ponadto nie można zapomnieć o nawadnianiu organizmu – ok 1,5 – 2 l wody dziennie. Zaleca się rezygnację z używek.
Dodatkowo, zachęcamy do skontaktowania się z dietetykiem w sprawie dobrania indywidualnej diety, która uwzględni Pana aktualną sytuację zdrowotną.
Więcej informacji o polipach jelita grubego można znaleźć w poniższym artykule:
https://portal.abczdrowie.pl/polipy-jelita-grubego-charakterystyka-przyczyny-objawy-leczenie-dieta
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy jest ryzyko wścieklizny u 23-latki?

Dzień dobry, proszę mnie uspokoić, bo już powoli odchodzę od zmysłów, czytając w kółko informacje znajdujące się w internecie. We wtorek podszedł do mnie kot mieszkający na 99% w jednym z domków znajdujących się na mojej ulicy. Kot był zadbany,... Dzień dobry, proszę mnie uspokoić, bo już powoli odchodzę od zmysłów, czytając w kółko informacje znajdujące się w internecie. We wtorek podszedł do mnie kot mieszkający na 99% w jednym z domków znajdujących się na mojej ulicy. Kot był zadbany, sam do mnie podszedł, otarł się o moją nogę i położył się na brzuchu, chciał, abym go głaskała. Głaskałam go, gdy w pewnym momencie drasnął mnie lekko zębem w nadgarstek. O ile dobrze pamiętam, po tym incydencie nie miałam absolutnie żadnego śladu na skórze, natomiast leciutko poniżej nadgarstka zauważyłam dziś, że mam zaczerwienioną kropeczkę na skórze. Przemyłam oczywiście skórę na nadgarstku po tym incydencie. Absolutnie nie miałam żadnego rozlewu krwi z nadgarstka w wyniku tego draśnięcia. Czy będę mieć wściekliznę? Kontaktowałam się również z lekarzem internistą, który orzekł, że jeśli nie doszło do przerwania ciągłości skóry, to zarażenie wścieklizna jest właściwie równa zeru.
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani, Rozumiemy Pani zdenerwowanie. Wścieklizna to poważna choroba, a objawy u ludzi są wyjątkowo uciążliwe, zaliczamy do nich: ból głowy, rozdrażnienie i agresywne zachowania, utratę apetytu, mrowienie w miejscu ugryzienia, zmiany skórne w okolicach rany: obrzęk, bolesność, zaczerwienienie, mrowienie... Szanowna Pani,
Rozumiemy Pani zdenerwowanie. Wścieklizna to poważna choroba, a objawy u ludzi są wyjątkowo uciążliwe, zaliczamy do nich: ból głowy, rozdrażnienie i agresywne zachowania, utratę apetytu, mrowienie w miejscu ugryzienia, zmiany skórne w okolicach rany: obrzęk, bolesność, zaczerwienienie, mrowienie oraz światłowstręt, wodowstręt. Każdego roku z powodu wścieklizny umiera ponad 50 tys. osób.
Do zakażenia wścieklizną dochodzi najczęściej przez kontakt śliny chorego zwierzęcia z uszkodzoną skórą bądź błoną śluzową człowieka.
Jak Pani wspomniała, nie doszło do przerwania ciągłości skóry. Ponadto rozpoznała Pani, że zwierzę należy do któregoś z sąsiadów, a więc najprawdopodobniej jest zaszczepione. Nie zachowywało się w niepokojący sposób, było łagodne i spokojne.
W związku z powyższym, proszę się nie obawiać. Na podstawie Pani opisu, możemy z dużą dozą pewności stwierdzić, że nie jest Pani zakażona.
Więcej informacji o chorobie można znaleźć pod poniższymi linkami. Zachęcamy do lektury:
https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna
https://portal.abczdrowie.pl/jak-grozna-jest-wscieklizna
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy możliwe jest zapłodnienie?

Współżyłam z mężem w 8/9 dniu cyklu. Zawiodla antykoncepcja. Nie jestem pewna jakiej długości mam cykle . Wydaje mi się, że zazwyczaj 28 do 30 dni. Czy jest możliwość zapłodnienia ?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, stosunek odbyty w 8. lub 9. dniu cyklu miesiączkowego może doprowadzić do ciąży. W takiej sytuacji można zdecydować się na skorzystanie z antykoncepcji awaryjnej bądź poczekać na datę kolejnej miesiączki. Potwierdzeniem tych słów są wypowiedzi naszych specjalistów znajdujące... Witam serdecznie,
stosunek odbyty w 8. lub 9. dniu cyklu miesiączkowego może doprowadzić do ciąży. W takiej sytuacji można zdecydować się na skorzystanie z antykoncepcji awaryjnej bądź poczekać na datę kolejnej miesiączki.
Potwierdzeniem tych słów są wypowiedzi naszych specjalistów znajdujące się pod poniższymi linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosunek-w-8-dniu-cyklu-a-prawdopodobienstwo-ciazy,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosunek-w-8-dniu-cyklu-a-mozliwosc-ciazy,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosunek-bez-zabezpieczen-w-8-dniu-cyklu,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosunek-w-8-dniu-cyklu.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dlaczego dostałam wcześniej krwawienie z odstawienia?

Dzień dobry, Biorę tabletki antykoncepcyjne od ponad roku "vibin mini" dwuskładnikowe. Do miesiączki zostały mi jeszcze 4 tabletki, a dostałam w dniu dzisiejszym miesiączkę. Co powinnam w takim razie zrobic? - zacząć brać w dniu dzisiejszym tabletki placebo? Będę wdzięczna za odpowiedź dodatkowo co mogło być przyczyną wcześniejszej miesiączki.
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych nie pojawiają się naturalne menstruacje, lecz tzw. krwawienia z odstawienia. Czasem krwawienie z odstawienia może pojawić się wcześniej lub później niż zazwyczaj i nie jest to powodem do niepokoju. W takiej sytuacji trzeba kontynuować... Witam serdecznie,
podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych nie pojawiają się naturalne menstruacje, lecz tzw. krwawienia z odstawienia. Czasem krwawienie z odstawienia może pojawić się wcześniej lub później niż zazwyczaj i nie jest to powodem do niepokoju.
W takiej sytuacji trzeba kontynuować przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych zgodnie ze schematem. Należy więc przyjąć wszystkie tabletki z substancją czynną i dopiero wtedy zrobić przerwę.
Nasi eksperci wypowiadali się na podobne tematy pod linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wczesniejsze-krwawienie-z-odstawienia,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wczesniejsze-pojawienie-sie-krwawienia-z-odstawienia,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-znaczy-ten-przedwczesny-okres.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Jak rozpoznać krwawienie z odstawienia?

Dzień dobry Dostalam okres 22.12 przyjęłam pierwsza tabletkę antykoncepcyjną (Axia plus) jest to pierwsze opakowanie. Od tego momentu krwawienie się nie skończyło cały czas od pierwszego dnia miesiączki krwawie już 15 dni. Byłam u lekarza przepisał lek Provera biorę drugi... Dzień dobry Dostalam okres 22.12 przyjęłam pierwsza tabletkę antykoncepcyjną (Axia plus) jest to pierwsze opakowanie. Od tego momentu krwawienie się nie skończyło cały czas od pierwszego dnia miesiączki krwawie już 15 dni. Byłam u lekarza przepisał lek Provera biorę drugi dzień krwawienie jest mniejsze ale jeszcze całkiem nie znikło. Zostało mi 7 tabletek do końca opakowania Axia plus skończę to opakowanie i mam zacząć brać inne tabletki antykoncepcyjne które przepisał lekarz. Nowe opakowanie tabletek mam zacząć od następnego pierwszego dnia okresu po odstawieniu. Ale co jeżeli krwawienie, które trwa cały czas od początku opakowania się nie zatrzyma to jak mam rozpoznać że już zaczęło się krwawienie z odstawienia żeby zacząć nowe inne opakowanie tabletek antykoncepcyjnych?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, zmiana tabletek antykoncepcyjnych na inne może nastąpić tuż po zakończeniu opakowania. W takiej sytuacji kobieta przyjmuje wszystkie tabletki aktywne i po nich od razu rozpoczyna nowe opakowanie tabletek. Można również rozpocząć je po ostatniej tabletce placebo. Zazwyczaj nie... Witam serdecznie,
zmiana tabletek antykoncepcyjnych na inne może nastąpić tuż po zakończeniu opakowania. W takiej sytuacji kobieta przyjmuje wszystkie tabletki aktywne i po nich od razu rozpoczyna nowe opakowanie tabletek. Można również rozpocząć je po ostatniej tabletce placebo. Zazwyczaj nie ma to większego znaczenia i ochrona nadal jest zachowana.
Zachęcamy do zapoznania się z innymi pytaniami poruszającymi podobne tematy:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-zmienic-tabletki-microgynon-na-mercilon,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-zmienic-plastry-antykoncepcyjne-na-tabletki,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-prawidlowo-zmienic-tabletki-antykoncepcyjne.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy to możliwe, że dalej jestem w ciąży?

Witam, w 5tc zaczęłam brać duphaston oraz fraxiparine do brzucha. Dzień później pojawiło się plamienie Beta 630 plamienie się utrzymywało a Beta po 4 dnia 150. Minął tydzień odstawiłam leki od razu po spadku bety do tej pory nie dostałam... Witam, w 5tc zaczęłam brać duphaston oraz fraxiparine do brzucha. Dzień później pojawiło się plamienie Beta 630 plamienie się utrzymywało a Beta po 4 dnia 150. Minął tydzień odstawiłam leki od razu po spadku bety do tej pory nie dostałam krwawienia, piersi są nabrzmiałe i strasznie bolą a dodatkowo na twarzy wyskoczyły mi pryszcze. Czy możliwe że dalej jestem w ciąży?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, spadek poziomu hormonu beta-HCG zazwyczaj świadczy o utracie ciąży. Mimo to, kobieta może nadal odczuwać różne dolegliwości, które związane są z wahaniami hormonów. W takich sytuacjach nieoceniany jest kontakt z ginekologiem, który na podstawie aktualnych wyników badań decyduje... Witam serdecznie,
spadek poziomu hormonu beta-HCG zazwyczaj świadczy o utracie ciąży. Mimo to, kobieta może nadal odczuwać różne dolegliwości, które związane są z wahaniami hormonów.
W takich sytuacjach nieoceniany jest kontakt z ginekologiem, który na podstawie aktualnych wyników badań decyduje o dalszym postępowaniu.
Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów na podobne pytania:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wyniki-stezenia-beta-hcg-a-ciaza,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-w-prawidlowo-przebiegajacej-ciazy-moze-dojsc-do-spadku-beta-hcg,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-spadek-bhcg-jest-jednoznaczny-z-poronieniem.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy jestem dalej zabezpieczona?

Witam Od roku biorę tabletki antykoncepcyjne we wtorek zakończyłam opakowanie i w piątek powinnam dostać okres z odstawienia jednak ja ten okres dostałam w niedziele 3dni przed odstawieniem leków. Czy jestem dalej zabezpieczona i co się dzieje ?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, jeśli kobieta stosuje tabletki antykoncepcyjne zgodnie z zaleceniami producenta, to cały czas jest chroniona – nawet wtedy, gdy pojawiają się nieregularne plamienia bądź krwawienia. Czasem zdarza się, że krwawienie z odstawienia występuje wcześniej lub później. Ważne jednak, aby... Witam serdecznie,
jeśli kobieta stosuje tabletki antykoncepcyjne zgodnie z zaleceniami producenta, to cały czas jest chroniona – nawet wtedy, gdy pojawiają się nieregularne plamienia bądź krwawienia.
Czasem zdarza się, że krwawienie z odstawienia występuje wcześniej lub później. Ważne jednak, aby kontynuować przyjmowanie pigułek, zgodnie ze schematem.
Nasi eksperci wypowiadali się na ten temat pod linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wczesniejsze-krwawienie-z-odstawienia,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wczesniejsze-pojawienie-sie-krwawienia-z-odstawienia,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-krwawienie-z-odstawienia-moze-pojawic-sie-wczesniej.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co oznaczają te plamienia przy Adaring?

Dzień dobry. Od ponad 3 lat używam krążków Adaring. Zawsze było wszystko dobrze, przerwę tygodniową robiłam dopiero po wykorzystaniu 3 krążków (około 9 tyg). Jednak od paru miesięcy występuje u mnie ciągłe ciemne plamienia. Dostałam zalecenie, aby odstawić krążek na... Dzień dobry. Od ponad 3 lat używam krążków Adaring. Zawsze było wszystko dobrze, przerwę tygodniową robiłam dopiero po wykorzystaniu 3 krążków (około 9 tyg). Jednak od paru miesięcy występuje u mnie ciągłe ciemne plamienia. Dostałam zalecenie, aby odstawić krążek na jeden cykl. Podczas tego cyklu wszystko było w porządku, dostałam okres, zero plamienia. Potem założyłam krążek. Przy pierwszym krążku nic się nie działo, dopiero przy drugim znów pojawiły się ciemne plamienia. Po stosunku plamienia są bardziej skąpe, praktycznie znikome, ale jasno czerwone. Nic mnie nie boli. Podczas badania USG wszystko wyszło w porządku. Jaka może być przyczyna?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, podczas stosowania antykoncepcji mogą i dosyć często zdarzają się nieregularne plamienia, które bywają jednym z działań niepożądanych. Mimo to, zazwyczaj nie świadczą one o nieprawidłowym czy nieskutecznym działaniu. Odstawienie krążka Adaring przyniosło poprawę. Być może wskazana byłaby więc... Witam serdecznie,
podczas stosowania antykoncepcji mogą i dosyć często zdarzają się nieregularne plamienia, które bywają jednym z działań niepożądanych. Mimo to, zazwyczaj nie świadczą one o nieprawidłowym czy nieskutecznym działaniu.
Odstawienie krążka Adaring przyniosło poprawę. Być może wskazana byłaby więc zamiana systemu na inny. Warto omówić ten temat z ginekologiem, który zaproponuje różne możliwości.
Podobne pytania umieszczamy poniżej:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-plamienia-miedzyokresowe-oznaczaja-ze-antykoncepcja-jest-zle-dobrana,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-te-plamienia-i-pieczenie-podczas-stosunku-to-normalny-objaw,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-to-okres-czy-krwawienie-z-odstawienia.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Dotyczy: USG Ginekologia
Patronaty