Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35617 odpowiedzi

59167 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35617)

Co oznacza taki opis gastroskopii 39-latki?

Witam Miałam gastroskopię w której wyszły zmiany zapalne przełyku i wpust nieszczelny. Oprócz tego jeziorko śluzowe skąpe i pieniste, co to oznacza? Helicobacter ujemny.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Przedstawiony opis wyniku gastroskopii wskazuje na obecność stanu zapalnego przełyku, który może być związany np. z refluksem, co wiązałoby się również z nieszczelnym wpustem między żołądkiem a przełykiem, który powoduje cofanie się treści pokarmowej. Skąpe jeziorko śluzowe świadczy... Dzień dobry,
Przedstawiony opis wyniku gastroskopii wskazuje na obecność stanu zapalnego przełyku, który może być związany np. z refluksem, co wiązałoby się również z nieszczelnym wpustem między żołądkiem a przełykiem, który powoduje cofanie się treści pokarmowej. Skąpe jeziorko śluzowe świadczy o małej ilości śluzu chroniącej ściany żołądka przed działaniem kwasów, a pienista konsystencja może wskazywać na obecność gazów. Dobrą informacją jest jednak brak infekcji bakterią Helicobacter, ponieważ ta wpływa niekorzystnie na układ pokarmowy i może powodować zapalenie żołądka.
W związku z powyższym powinna się Pani skonsultować z gastroenterologiem, który ustali odpowiedni schemat leczenia stwierdzonych przypadłości.
Więcej informacji na temat problemów z układem pokarmowym znajdzie Pani w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/zoladek
https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zoladka-i-dwunastnicy
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Do jakiego lekarza powinnam iść z takim problemem?

Dzień dobry Od pewnego czasu mam wyciek z jednej piersi. Jestem po USG, mammografii na których nic nie wyszło. Miałam lekko podwyższoną prolaktynę więc zrobiłam rezonans przysadki. Nic nie wychło. Hormony tarczycowe w normie. Zrobiłam wymaz z płynu który wycieka... Dzień dobry Od pewnego czasu mam wyciek z jednej piersi. Jestem po USG, mammografii na których nic nie wyszło. Miałam lekko podwyższoną prolaktynę więc zrobiłam rezonans przysadki. Nic nie wychło. Hormony tarczycowe w normie. Zrobiłam wymaz z płynu który wycieka na obecność bakterii i grzybów i oczywiście nic nie wyszło. Proszę o pomoc do jakiego lekarza powinnam iść z takim problemem. Przeczytałam w internecie że można zrobić badanie cytologiczne tego płynu tylko jaki lekarz zrobi takie badanie ginekolog ?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, W przypadku pojawienia się nietypowej dolegliwości, którą jest wyciek płynu z piersi u kobiety niekarmiącej oraz niebędącej w ciąży/okresie połogu, warto byłoby udać się do endokrynologa, który powtórzy badania hormonalne i wykluczy lub potwierdzi hormonalną przyczynę tego zjawiska.... Dzień dobry,
W przypadku pojawienia się nietypowej dolegliwości, którą jest wyciek płynu z piersi u kobiety niekarmiącej oraz niebędącej w ciąży/okresie połogu, warto byłoby udać się do endokrynologa, który powtórzy badania hormonalne i wykluczy lub potwierdzi hormonalną przyczynę tego zjawiska. Cytologię wycieku może zlecić lekarz ginekolog, ale warto byłoby skonsultować to jeszcze z onkologiem.
Więcej informacji na poruszany przez Panią temat znajduje się w odpowiedziach udzielonych przez naszych specjalistów:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wodnisto-krwisty-wyciek-z-sutka https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zielonkawy-wyciek-z-sutka
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-pojawil-sie-bialy-wyciek-z-piersi
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy można w ciąży stosować ten preparat?

Czy Cerucal można przyjmować w trakcie ciąży?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Lek Cercural może być stosowany przez ciężarne wyłącznie wtedy, gdy korzyści z jego przyjmowania przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu, co powinien ustalić lekarz na podstawie dokładnego wywiadu dotyczącego stanu Pani zdrowia. Jeżeli przyjmowanie tego leku jest konieczne, zaleca... Dzień dobry,
Lek Cercural może być stosowany przez ciężarne wyłącznie wtedy, gdy korzyści z jego przyjmowania przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu, co powinien ustalić lekarz na podstawie dokładnego wywiadu dotyczącego stanu Pani zdrowia. Jeżeli przyjmowanie tego leku jest konieczne, zaleca się, aby jego dawka była możliwe jak najniższa.
Więcej informacji na temat stosowania leków w ciąży znajduje się w poniższych artykułach:
https://parenting.pl/leki-w-ciazy
https://parenting.pl/jakie-leki-mozna-brac-w-ciazy
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Dotyczy: Ginekologia Ciąża

Kiedy rozpocząć opakowanie antykoncepcji?

Zwracam się z uprzejmym zapytaniem, jak mam przyjmować tabletki antykoncepcyjne? Lekarz powiedział mi, że w pierwszym dniu miesiączki, ale nie wiem od kiedy mam liczyć ten pierwszy dzień skoro mam plamienia przed miesiączką. Czy mam je pominąć ?Dodam, że zostałam... Zwracam się z uprzejmym zapytaniem, jak mam przyjmować tabletki antykoncepcyjne? Lekarz powiedział mi, że w pierwszym dniu miesiączki, ale nie wiem od kiedy mam liczyć ten pierwszy dzień skoro mam plamienia przed miesiączką. Czy mam je pominąć ?Dodam, że zostałam przebadana przez ginekologa i powiedział, że jestem zdrowa i plamienia nie są niczym niepokojącym. Bardzo proszę o pomoc i dziękuję za odpowiedz.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych należy rozpocząć w pierwszym dniu właściwego krwawienia, co pozwoli na zachowanie skuteczności ich działania od pierwszego dnia, a w związku z tym plamienia należy pominąć i nie brać ich pod uwagę. Więcej informacji na temat... Dzień dobry,
Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych należy rozpocząć w pierwszym dniu właściwego krwawienia, co pozwoli na zachowanie skuteczności ich działania od pierwszego dnia, a w związku z tym plamienia należy pominąć i nie brać ich pod uwagę.
Więcej informacji na temat stosowania tabletek antykoncepcyjnych znajduje się w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-dwuskladnikowe https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne
https://portal.abczdrowie.pl/nieprawidlowe-stosowanie-antykoncepcji
https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zapomniec-o-antykoncepcji
https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne
https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-hormonalne
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy można w tej sytuacji wdrożyć leczenie Metylofenidatem?

Dzień dobry, chciałbym się dowiedzieć, czy są jakieś przeciwwskazania do równoczesnego stosowania metotreksatu i metylofenidatu - od 1,5 roku przyjmuję ten pierwszy na reumatoidalne zapalenie stawów, a w związku z niedawnym zdiagnozowaniem u mnie ADHD zastanawiamy się nad wdrożeniem metylofenidatu. Pozdrawiam
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Pomiędzy metylofenidatem a metotreksatem nie powinno dochodzić do powstawania interakcji międzylekowych, dlatego ich jednoczesne stosowanie jest zazwyczaj możliwe. Ostateczną decyzję o możliwości ich łączenia powinien podjąć lekarz, który oceni stan zdrowia i wykluczy ryzyko powstawania działań niepożądanych. Więcej... Dzień dobry,
Pomiędzy metylofenidatem a metotreksatem nie powinno dochodzić do powstawania interakcji międzylekowych, dlatego ich jednoczesne stosowanie jest zazwyczaj możliwe. Ostateczną decyzję o możliwości ich łączenia powinien podjąć lekarz, który oceni stan zdrowia i wykluczy ryzyko powstawania działań niepożądanych.
Więcej informacji na temat interakcji leków znajduje się w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-lekow-farmakologia-skutki-ogolne-z-alkoholem-z-zywnoscia
https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-miedzy-lekami-sa-grozne-dla-zycia-ostrzegaja-lekarze
https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-lekow-z-innymi-produktami-zywnosciowymi
https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-lekow-z-cytrusami
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Jak dalej postępować przy pominięciu tabletki antykoncepcyjnej?

Biorę tabletki antykoncepcyjne od 5-6 lat i pierwszy raz zapomniałam tabletki wzięłam ją 14 godzin później, i potem brałam już regularnie drugiego dnia odbyłam stosunek. Czy mam się czego obawiać? Lepiej załatwić tabletkę dzień po, czy nic się nie stanie?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Postępowanie po pominiętej tabletce antykoncepcyjnej jest różne i zależy od przyjmowanych pigułek, jak i tygodnia, w którym doszło do takiego incydentu. Najczęściej postępuje się w następujący sposób – jeżeli zdarzyło się to w pierwszym tygodniu stosowania tabletek, należy... Dzień dobry,
Postępowanie po pominiętej tabletce antykoncepcyjnej jest różne i zależy od przyjmowanych pigułek, jak i tygodnia, w którym doszło do takiego incydentu. Najczęściej postępuje się w następujący sposób – jeżeli zdarzyło się to w pierwszym tygodniu stosowania tabletek, należy zabezpieczać się dodatkowo, gdyż stosunek niesie ryzyko zapłodnienia, w drugim tygodniu nie trzeba podejmować żadnych dodatkowych działań, gdyż ochrona będzie zachowana, a jeśli zdarzyło się to w trzecim tygodniu powinna Pani pominąć przerwę na odstawienie pigułek i od razu należy rozpocząć kolejny blister. Jeżeli zaproponowane działania nie zostały podjęte, warto rozważyć przyjęcie antykoncepcji awaryjnej, która powinna zapobiec zapłodnieniu.
Więcej informacji na temat stosowania antykoncepcji znajduje się w poniższych linkach:
https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-dwuskladnikowe
https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne
https://portal.abczdrowie.pl/nieprawidlowe-stosowanie-antykoncepcji
https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zapomniec-o-antykoncepcji
https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne
https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-hormonalne
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy mogę w tej sytuacji przyjąć Monural?

W sobotę 21 września powinnam mieć miesiączkę. W tym cyklu miałam dni płodne (staramy się o dziecko). Dzisiaj dostałam zapalenie pecherza (19 września). Czy mogę bezpiecznie wziac Monural?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Monural jest lekiem, który pod nadzorem lekarza może być stosowany przez kobiety ciężarne w przypadku zapalenia pęcherza, dlatego zanim zacznie go Pani zażywać, należy skonsultować się ze specjalistą. Przed rozpoczęciem leczenia warto wykonać jeszcze badanie moczu, które potwierdzi... Dzień dobry,
Monural jest lekiem, który pod nadzorem lekarza może być stosowany przez kobiety ciężarne w przypadku zapalenia pęcherza, dlatego zanim zacznie go Pani zażywać, należy skonsultować się ze specjalistą. Przed rozpoczęciem leczenia warto wykonać jeszcze badanie moczu, które potwierdzi infekcję.
Więcej informacji na temat stosowania leków w ciąży znajduje się w poniższych artykułach:
https://parenting.pl/leki-w-ciazy
https://parenting.pl/jakie-leki-mozna-brac-w-ciazy
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy istnieje jakieś ryzyko zarażenia się poważnymi chorobami?

Dzień dobry! Zwracam się z nietypowym pytaniem - zakupiłam element bielizny nocnej (pasek) na portalu z odzieżą używaną, który miał być nowy, ale otrzymałam go beż metki i teoretycznie nie mogę mieć pewności czy nie był używany. Wcześniej o tym... Dzień dobry! Zwracam się z nietypowym pytaniem - zakupiłam element bielizny nocnej (pasek) na portalu z odzieżą używaną, który miał być nowy, ale otrzymałam go beż metki i teoretycznie nie mogę mieć pewności czy nie był używany. Wcześniej o tym nie pomyślałam i przymierzyłam element - okazało się, że zahacza o okolice intymne. Teoretycznie nie mogę wykluczyć, że nie miał kontaktu z jakimiś płynami ustrojowymi potencjalnie chorych osób, skoro to element bielizny nocnej... Nie pomyślałam wtedy o umyciu ani zdezynfekowaniu go na wszelki wypadek... Przed kolejnym użyciem zdezynfekowałam go płynem do odkażania powierzchni i umyłam wodą. 1. Moje pytanie - czy istnieje jakieś ryzyko zarażenia się poważnymi chorobami (jak HIV, WZW etc.) w taki sposób? Przedmiot wyglądał na nowy, ale niestety moje zaburzenie lękowe podpowiada mi różne scenariusze... 2. Czy istnieje ryzyko zakażenia się takimi chorobami poprzez siadanie na desce w publicznych WC? Będę wdzięczna za odpowiedź!
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Ryzyko zakażenia poważnymi patogenami typu HIV, bakterie, grzyby czy chorobami jak WZW itp. poprzez założenie użytego przez kogoś elementu bielizny jest bardzo niskie, ponieważ na jego powierzchni nie ma korzystnych warunków do przetrwania zaraźliwych drobnoustrojów, zwłaszcza że zdążył... Dzień dobry,
Ryzyko zakażenia poważnymi patogenami typu HIV, bakterie, grzyby czy chorobami jak WZW itp. poprzez założenie użytego przez kogoś elementu bielizny jest bardzo niskie, ponieważ na jego powierzchni nie ma korzystnych warunków do przetrwania zaraźliwych drobnoustrojów, zwłaszcza że zdążył on z pewnością wyschnąć, nawet jeżeli miał kontakt z płynami ustrojowymi. Tak samo tyczy się to sytuacji przeniesienia groźnych chorób przy korzystaniu z WC, jednak akurat tu istnieje możliwość zarażenia bakteriami czy grzybami, z uwagi na obecność wilgotnego środowiska.
W związku z powyższym nie powinna się Pani martwić o potencjalne przeniesienie choroby, jednak w razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem.
Więcej informacji na temat chorób zakaźnych znajdzie Pani w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/wirus-hiv-w-polsce
https://portal.abczdrowie.pl/hiv-wszystko-co-musisz-wiedziec
https://portal.abczdrowie.pl/coraz-wiecej-chorych-na-zoltaczke-pokarmowa-jakie-jest-zrodlo-choroby
https://portal.abczdrowie.pl/jak-powstaja-infekcje-intymne-u-kobiet
https://portal.abczdrowie.pl/jak-zapobiegac-infekcjom-intymnym
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy jest szansa, że dziecko mogło się zarazić wirusem?

Witam, wczoraj koleżanka córki przyszła w odwiedziny i bardzo chciała potrzymać na rękach 4miesięcznego syna. Niestety nie zauważyłam, że na jej wardze widoczna jest opryszczka. Trzymając dziecko koleżanka zbliżyła swoją twarz (okolice warg) do czoła niemowlaka. Nie całowała go. Czy jest szansa, że dziecko mogło się zarazić wirusem?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Jeżeli opryszczka dziewczynki, czy też płyn z pęcherzyków nie miał kontaktu z niemowlęciem, nie powinno dojść do zarażenia wirusem opryszczki, jednak warto mieć też na uwadze, że dziecko mogło dotykać ust/chorego miejsca, a następnie na dłoniach przenieść zarazki... Dzień dobry,
Jeżeli opryszczka dziewczynki, czy też płyn z pęcherzyków nie miał kontaktu z niemowlęciem, nie powinno dojść do zarażenia wirusem opryszczki, jednak warto mieć też na uwadze, że dziecko mogło dotykać ust/chorego miejsca, a następnie na dłoniach przenieść zarazki na Pani syna. W związku z tym należy obserwować niemowlę i w razie pogorszenia jego stanu zdrowia konieczne jest jak najszybsze odbycie wizyty u lekarza.
Więcej informacji na temat wirusa opryszczki znajdzie Pani w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka-u-dzieci
https://portal.abczdrowie.pl/jak-rozwija-sie-opryszczka
https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka-wargowa
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy jest duża szansa na ciążę w tej sytuacji?

Witam, Partnerka połknęła wytrysk a następnie popiła wodą. Pocałowaliśmy się a następnie przeszliśmy do pieszczot oralnych przy wejściu do pochwy. Czy jest szansa ja zajście w ciążę w takiej sytuacji? Czy jest możliwe przeniesienie plemników z ust do ust a następnie to doprowadzi do zapłodnienia?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Zapłodnienie w opisany przez Pana sposób jest niemożliwe, ponieważ plemniki nie mają optymalnych warunków, aby przetrwać w jamie ustnej. W związku z tym nie powinni się Państwo martwić nieplanowanym zapłodnieniem. Więcej informacji na temat poczęcia przeczyta Pan w... Dzień dobry,
Zapłodnienie w opisany przez Pana sposób jest niemożliwe, ponieważ plemniki nie mają optymalnych warunków, aby przetrwać w jamie ustnej. W związku z tym nie powinni się Państwo martwić nieplanowanym zapłodnieniem.
Więcej informacji na temat poczęcia przeczyta Pan w poniższych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/prawdopodobienstwo-ciazy
https://portal.abczdrowie.pl/inne-objawy-ciazy
https://portal.abczdrowie.pl/jak-dochodzi-do-zaplodnienia
https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zajsc-w-ciaze-bez-wytrysku
https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zajsc-w-ciaze-podczas-okresu
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Patronaty