Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

34008 odpowiedzi

58558 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (34008)

Czy można stosować Zentel podczas starań o ciążę?

Brałam dzisiaj (około 13.00), 8. dzień cyklu, jedną tabletkę zentel. W tym cyklu planuję starać się o ciążę. Owulację najwcześniej będę miała około 13.-14. dnia cyklu. Czy w takim wypadku w organizmie nie będzie już leku i ewentualna ciąża... Brałam dzisiaj (około 13.00), 8. dzień cyklu, jedną tabletkę zentel. W tym cyklu planuję starać się o ciążę. Owulację najwcześniej będę miała około 13.-14. dnia cyklu. Czy w takim wypadku w organizmie nie będzie już leku i ewentualna ciąża będzie bezpieczna? Na ulotce było napisane, że lek może uszkodzić płód, jednak patrząc na okres półtrwania do owulacji leku nie powinno już być w organizmie. Czy mógł on wcześniej negatywnie wpłynąć na komórkę jajową?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, zdania na temat stosowania leku Zental podczas starań o ciążę są podzielone. Nasi eksperci również udzielali różnych porad. Zdaniem niektórych lek Zentel nie wchłania się poza jelita, więc jest bezpieczny. Inni sądzą, że jeśli lek Zentel był stosowany... Witam serdecznie,
zdania na temat stosowania leku Zental podczas starań o ciążę są podzielone. Nasi eksperci również udzielali różnych porad. Zdaniem niektórych lek Zentel nie wchłania się poza jelita, więc jest bezpieczny. Inni sądzą, że jeśli lek Zentel był stosowany w 8. dniu cyklu miesiączkowego, to lepiej przełożyć starania o dziecko na następny miesiąc. Ostateczna decyzja należy więc do Pani. Można również skonsultować się z ginekologiem w tej sprawie.
Odpowiedzi specjalistów na podobne pytania umieszczamy pod poniższymi linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-stosowac-zentel-i-starac-sie-o-ciaze,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-tym-cyklu-moge-sie-starac-o-ciaze,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/planowanie-ciazy-po-odrobaczeniu,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-dlugo-trzeba-czekac-z-zajsciem-w-ciaze-po-przyjeciu-leku-zentel.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dlaczego mam takie plamienie w ciągu cyklu?

Juz od drugiego/trzeciego cyklu martwię się śluzem. Obecnie jestem w 20 dniu cyklu i już 3 dzień pojawia się gęsty śluz lekko brązowawy z domieszka krwi. Mój cykl trwa przeważnie 29 dni. 5 tyg temu bylam u ginekologa. Cytologia... Juz od drugiego/trzeciego cyklu martwię się śluzem. Obecnie jestem w 20 dniu cyklu i już 3 dzień pojawia się gęsty śluz lekko brązowawy z domieszka krwi. Mój cykl trwa przeważnie 29 dni. 5 tyg temu bylam u ginekologa. Cytologia wyszla ok i USG dopochwowe tez. Mam niewielką nadżerkę ale lekarz nie kazał sie tym przejmować. Trochę mnie to martwi.. czy to plamienie owulacyjne? Mam 26l
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, plamienie, o którym Pani wspomina może być zarówno plamieniem owulacyjnym, jak również mieć związek z nadżerką szyjki macicy. W przypadku nadżerki jednym z objawów świadczącym o jej obecności mogą być właśnie plamienia. Jeśli na ostatniej wizycie lekarz... Witam serdecznie,
plamienie, o którym Pani wspomina może być zarówno plamieniem owulacyjnym, jak również mieć związek z nadżerką szyjki macicy. W przypadku nadżerki jednym z objawów świadczącym o jej obecności mogą być właśnie plamienia.
Jeśli na ostatniej wizycie lekarz nie zauważył żadnych nieprawidłowości (oprócz nadżerki), to najprawdopodobniej nie ma powodów do obaw. Dla pewności proszę wspomnieć o tych plamieniach przy okazji następnej wizyty u ginekologa.
Nasi eksperci wypowiadali się na podobne tematy pod linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-plamienia-a-nadzerka,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamienia-ze-spora-iloscia-przezroczystego-sluzu-przy-nadzerce,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieregularny-okres-i-nadzerka-a-brazowe-plamienia.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Jak dalej leczyć tą suchość pochwy?

Witam moja pani ginekolog stwierdziła że mam sucha sluzowke pochwy kazała uzywac globulek dopochwowych mucovagin i citriniadyn ale nic nie pomaga szczypie u dolu
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, szczypanie może być jednym z działań niepożądanych globulek dopochwowych, które przepisał Pani lekarz. Może również świadczyć o uczuleniu na jeden ze składników. Jeśli objawy nie są bardzo uciążliwe, to proszę dokończyć kurację. W przypadku, gdy po upływie czasu... Witam serdecznie,
szczypanie może być jednym z działań niepożądanych globulek dopochwowych, które przepisał Pani lekarz. Może również świadczyć o uczuleniu na jeden ze składników. Jeśli objawy nie są bardzo uciążliwe, to proszę dokończyć kurację.
W przypadku, gdy po upływie czasu zaleconego przez ginekologa nadal będą pojawiały się objawy, takie jak szczypanie lub problem suchości pochwy nie zostanie rozwiązany, to wskazana jest ponowna konsultacja z lekarzem.
O suchości pochwy pisaliśmy w tekście:
https://portal.abczdrowie.pl/suchosc-pochwy-jak-sobie-z-nia-radzic.
Inne pytania z tej tematyki umieszczamy poniżej:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/silne-pieczenie-po-stosowaniu-tabletek-dopochwowych,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/galaretowata-wydzielina-i-uczucie-szczypania-w-pochwie-po-kuracji-przeciwgrzybiczej,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-leczenie-infekcji-intymnej-nie-przynosi-rezultatow.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Dotyczy: Ginekologia Pochwa

Czy można użyć tej maści do posmarowania penisa?

Czy można bezpiecznie posmarować wędzidełko penisa maścią Hasco Fungin? Mam czasami zmiany na skórze (reakcje na drożdżaki), które ta maść dobrze leczy. Chyba pojawiła mi się też tam jedna plamka i zastanawiam się czy ta maść jest bezpieczna w tym miejscu.
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, producent kremu Hascofungin informuje w ulotce dołączonej do opakowania, żeby unikać kontaktu z oczami oraz błonami śluzowymi. Stosowanie go w okolicach intymnych powinno być więc poprzedzone konsultacją ze specjalistą. Nasz ekspert uważa, że krem Hascofungin można stosować na... Witam serdecznie,
producent kremu Hascofungin informuje w ulotce dołączonej do opakowania, żeby unikać kontaktu z oczami oraz błonami śluzowymi. Stosowanie go w okolicach intymnych powinno być więc poprzedzone konsultacją ze specjalistą.
Nasz ekspert uważa, że krem Hascofungin można stosować na żołądź penisa, ale mimo to uważamy, że lepiej uczynić to po konsultacji z lekarzem, który po obejrzeniu zmiany będzie w stanie powiedzieć coś więcej.
Inne pytania o Hascofungin umieszczamy pod linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-krem-hascofungin-nadaje-sie-do-smarowania-na-zoladz,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zaczerwienienie-na-napletku-i-nieprzyjemny-zapach-penisa,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problem-z-usunieciem-zmiany-skornej.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Na co wskazuje taki wygląd stolca u 26-latka?

Witam zdążą mi się, że gdy obserwuje swój stolec widzę, że jest on szeroki na 1-1.5cm ale jest też spłaszczony nie jest owalny mam w maju kolonoskopie, ale teraz mam też dużo w głowie i boje się, że to stolec ołówkowaty? ( stolec nie jest długi i owalny )
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie,stolec ołówkowaty to termin używany w medycynie do opisania nieprawidłowego wyglądu stolca, który może sugerować obecność przeszkody w jelicie lub inną poważną patologię. Wygląd stolca ołówkowatego jest zazwyczaj opisany jako wąski, cienki, podobny do ołówka. Proszę nie przejmować... Witam serdecznie,
stolec ołówkowaty to termin używany w medycynie do opisania nieprawidłowego wyglądu stolca, który może sugerować obecność przeszkody w jelicie lub inną poważną patologię. Wygląd stolca ołówkowatego jest zazwyczaj opisany jako wąski, cienki, podobny do ołówka.
Proszę nie przejmować się na zapas i – jeśli nie występują inne niepokojące dolegliwości – poczekać na badanie, jakim jest kolonoskopia. W międzyczasie można skonsultować się z lekarzem odnośnie stolców.
Inne pytania poruszające podobne tematy umieszczamy poniżej:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-olowkowe-stolce,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-taki-dziwny-wyglad-stolca,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/na-co-wskazuja-cienkie-stolce.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy mogę bez obaw rozpocząć kolejne opakowanie antykoncepcji?

Witam. Przyjmuję tabletki antykoncepcyjne Atywia już około pół roku . Zawsze w 2-3 dniu dostałam plamienia w tej przerwie 7 dniowej. Tym razem pojawiło się jakby delikatne plamienie , praktycznie znikome. Uprawiając seks dodatkowo zabezpieczamy się prezerwatywą, tabletki przyjmowane... Witam. Przyjmuję tabletki antykoncepcyjne Atywia już około pół roku . Zawsze w 2-3 dniu dostałam plamienia w tej przerwie 7 dniowej. Tym razem pojawiło się jakby delikatne plamienie , praktycznie znikome. Uprawiając seks dodatkowo zabezpieczamy się prezerwatywą, tabletki przyjmowane regularnie ,nie pominięta żadna tabletka. Przechodziłam ostatnio trochę stresów i doszło sporo zmęczenie . Czy zacząć przyjmować następne opakowanie tabletek po tej 7dniowej przerwie ?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, tak, proszę rozpocząć nowe opakowanie tabletek antykoncepcyjnych po siedmiodniowej przerwie. Jeśli przyjmowała Pani pigułki regularnie i zgodnie z zaleceniami producenta, to nie musiała Pani stosować dodatkowego zabezpieczenia. W tej sytuacji była Pani podwójnie chroniona, więc nie ma obaw... Witam serdecznie,
tak, proszę rozpocząć nowe opakowanie tabletek antykoncepcyjnych po siedmiodniowej przerwie. Jeśli przyjmowała Pani pigułki regularnie i zgodnie z zaleceniami producenta, to nie musiała Pani stosować dodatkowego zabezpieczenia. W tej sytuacji była Pani podwójnie chroniona, więc nie ma obaw o ewentualną ciążę.
Najprawdopodobniej w tym miesiącu delikatne plamienie było po prostu krwawieniem z odstawienia. Tak się zdarza.
Nasi eksperci wypowiadali się na podobne tematy pod linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-krwawienia-z-odstawienia-tabletek,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-krwawienia-z-odstawienia-tabletek-antykoncepcyjnych,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-krwawienia-z-odstawienia-przy-tabletkach-placebo.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy krwawienie pojawiło się w odpowiednim czasie?

Witam,biorę tabletki antykoncepcyjne od około 3 lat, ostatnio pomyliłam się i myślałam że nie wzięłam tabletki, dlatego wzięłam dwie na raz, okazało się że pomyliłam ale dni tygodnia, przyjmowałam tabletki dalej do zakończenia opakowania , okres dostałam tydzień wcześniej niespodziewanie,... Witam,biorę tabletki antykoncepcyjne od około 3 lat, ostatnio pomyliłam się i myślałam że nie wzięłam tabletki, dlatego wzięłam dwie na raz, okazało się że pomyliłam ale dni tygodnia, przyjmowałam tabletki dalej do zakończenia opakowania , okres dostałam tydzień wcześniej niespodziewanie, dlatego nie robiłam przerwy między tabletkami ,dwa dni temu się skończył i dostałam znowu tak jakby w terminie w którym powinnam dostać, czy to normalne ? Proszę o odpowiedź bo jest sobota i nie mam jak skontaktować się z lekarzem a zaczęłam już przyjmować kolejne opakowanie.
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, dodatkowe krwawienie mogło wystąpić z powodu nieregularnego przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. W przypadku tej formy antykoncepcji ważna jest bowiem systematyczność, od której tak naprawdę zależy skuteczność. Rozumiem, że przyjęła Pani wszystkie tabletki antykoncepcyjne oraz jedną dodatkową. Podwójne krwawienie mogło... Witam serdecznie,
dodatkowe krwawienie mogło wystąpić z powodu nieregularnego przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. W przypadku tej formy antykoncepcji ważna jest bowiem systematyczność, od której tak naprawdę zależy skuteczność.
Rozumiem, że przyjęła Pani wszystkie tabletki antykoncepcyjne oraz jedną dodatkową. Podwójne krwawienie mogło również wystąpić na skutek połączenia opakowań tabletek antykoncepcyjnych. Najprawdopodobniej nie ma powodów do obaw, ale w razie czego można wykonać test ciążowy, by upewnić się, że w międzyczasie nie doszło do zapłodnienia.
Nasi eksperci udzielali odpowiedzi na podobne pytania pod linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dwie-tabletki-microgynon-jednego-dnia,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dwie-tabletki-antykoncepcyjne-daylette-jednego-dnia,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dwie-tabletki-antykoncepcyjne-novynette-jednego-dnia.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy można codzień stosować Apap na ból zęba?

Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie tabletek przeciwbólowych Apap. Boli mnie ząb, a wizytę u dentysty mam dopiero za dwa tygodnie. Czy branie 1-2 tabletek dziennie mi zaszkodzi? Nie mam jak inaczej uśmierzyć bólu.
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, substancją czynną leku Apap jest paracetamol – a substancja ta uważana jest za bezpieczną i dobrze tolerowaną. Czas trwania kuracji jest uzależniony od problemu. Producent leku Apap informuje jednak w ulotce dołączonej do opakowania, iż bez konsultacji z... Witam serdecznie,
substancją czynną leku Apap jest paracetamol – a substancja ta uważana jest za bezpieczną i dobrze tolerowaną. Czas trwania kuracji jest uzależniony od problemu. Producent leku Apap informuje jednak w ulotce dołączonej do opakowania, iż bez konsultacji z lekarzem nie należy przyjmować leku zbyt długo. Kiedy ból nie ustępuje przez więcej niż pięć dni lub gorączka trwa dłużej niż trzy dni, ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza.
Wiele zależy też, jakie dawki leku Pani przyjmuje. Nasz ekspert uważa, że maksymalna dawka to 3–4 g/24 h. Jeśli jednak lek przyjmuje w sposób przewlekły, to maksymalna dawka wynosi 2,5g.
Więcej na temat paracetamolu można przeczytać tutaj:
https://portal.abczdrowie.pl/paracetamol-charakterystyka-wskazania-dawkowanie-skutki-uboczne-przeciwwskazania.
Inne pytania z tej tematyki umieszczamy poniżej:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/codzienne-przyjmowanie-duzej-dawki-paracetamolu,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-radzic-sobie-z-bolem-kregoslupa-w-piatym-miesiacu-ciazy.
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-przedawkowac-paracetamol.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy można w ciąży przyjąć Azycynę?

Czy antybiotyk Azycynę można przyjąć w pierwszych dniach ciąży? Podejrzewam że mogę być w 3 tygodniu ciąży, dostałam 3-dniowy antybiotyk Azycynę na zapalenie ucha środkowego. Czy mogę go przyjąć bez obaw? Dziękuję za odpowiedź.
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, lek Azycyna może być stosowany w okresie ciąży, ale wyłącznie wtedy, gdy jest to konieczne. W ulotce dołączonej do opakowania możemy znaleźć informacje, które mówią, że jeśli lekarz uzna, że korzyści ze stosowania tego leku będą większe... Witam serdecznie,
lek Azycyna może być stosowany w okresie ciąży, ale wyłącznie wtedy, gdy jest to konieczne. W ulotce dołączonej do opakowania możemy znaleźć informacje, które mówią, że jeśli lekarz uzna, że korzyści ze stosowania tego leku będą większe aniżeli ewentualne ryzyko, to pacjentka może przyjmować lek Azycyna.
Zdania naszych ekspertów są natomiast podzielone. Jedni uważają, że lek Azycyna nie wpływa na płód, inni nie zalecają stosowania go w ciąży, dlatego najlepiej będzie skonsultować się ponownie z lekarzem, który go przepisał i poinformować go o ewentualnej ciąży.
Podobne pytania znajdzie Pani pod poniższymi linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-azycyny-a-mozliwosc-ciazy,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/antybiotyk-azycyna-w-24-tygodniu-ciazy,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-antybiotyk-bedzie-mial-negatywny-wplyw-na-ewentualna-ciaze.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Na co wskazują te zachowania u 2-latka?

Dzień dobry mam pytanie syn ma 2 lata od jakiegoś czasu ma takie otrzepywanie sie jakby mu zimno było zdarzy się to 1 dziennie nieraz parę razy bardzo boję się czy to może być padaczka
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie,padaczka u dzieci może objawiać się na różne sposoby. Nie musi to być typowy napad padaczkowy. Pierwsze objawy mogą wyglądać jak zamyślenie (zawieszenie) lub być nietypowymi ruchami mięśni twarzy. Ponadto występować mogą drgawki lub chwilowe zaburzenia mowy... Witam serdecznie,
padaczka u dzieci może objawiać się na różne sposoby. Nie musi to być typowy napad padaczkowy. Pierwsze objawy mogą wyglądać jak zamyślenie (zawieszenie) lub być nietypowymi ruchami mięśni twarzy. Ponadto występować mogą drgawki lub chwilowe zaburzenia mowy.
Zachowanie dziecka, które Pani opisuje, może, ale nie musi zwiastować problemów zdrowotnych. Dziecko może w ten sposób reagować na zmianę temperatury lub podczas przeziębienia. Ponadto takie otrzepywanie się może być odpowiedzią na stresujące sytuacje bądź stało się nawykiem. Z pewnością warto jednak udać się do pediatry lub bezpośrednio do neurologa dziecięcego, by ocenił stan zdrowia dziecka.
Więcej na temat padaczki u dzieci przeczytać można w tekstach:
https://portal.abczdrowie.pl/padaczka,
https://portal.abczdrowie.pl/padaczka-u-dzieci-co-to-jest-objawy-zagrozenia.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Patronaty