Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

34362 odpowiedzi

58727 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (34362)

Jaki kształt może mieć kurzajka?

Witam! Czy kurzajka zawsze ma okrągły kształt? Mam jedną kurzajkę na palcu i jest ona okrągła a druga narośl jest na zewnętrznej stronie dłoni,ale nie jest okrągła. Bardziej trójkątna,trochę wystającą ponad powierzchnię skóry. W kolorze normalnej kurzajki. Mam to od kilku miesięcy. Nie boli,nie swędzi. Nie powiększa się.
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie,kurzajki mogą mieć różne kształty i formy, więc fakt, że jedna z nich jest bardziej trójkątna niż okrągła, nie musi być niepokojący. Kurzajki mogą być nieco wypukłe lub płaskie, jest to kwestia indywidualna Można monitorować kurzajki pod kątem... Witam serdecznie,
kurzajki mogą mieć różne kształty i formy, więc fakt, że jedna z nich jest bardziej trójkątna niż okrągła, nie musi być niepokojący. Kurzajki mogą być nieco wypukłe lub płaskie, jest to kwestia indywidualna
Można monitorować kurzajki pod kątem zmiany koloru, rozmiaru, kształtu itp. Jeśli kurzajka, którą Pani opisała, nie powiększa się, nie powoduje bólu ani swędzenia i nie ma innych objawów, to raczej nie ma powodów do niepokoju. Nie zmienia to jednak faktu, że trzeba poddać się leczeniu. Zachęcamy więc do wizyty u dermatologa.
Więcej na temat kurzajek można przeczytać w naszych artykułach, które znajdują się pod linkami:
https://portal.abczdrowie.pl/kurzajka-jak-wyglada-rodzaje-przyczyny-leczenie-domowe-sposoby,
https://uroda.abczdrowie.pl/zamrazanie-kurzajek.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dlaczego mam to silne pocenie?

Mam 70 lat i mam problem z poceniem się. Codziennie rano budzę się mokry od potu , ale tylko w obrębie głowy. Codziennie rano kompletnie mokra poduszka. Co to może być i jak sobie z tym radzić Pozdrawiam
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie,nadmierna potliwość może mieć wiele różnych przyczyn. Wśród nich wyróżnić można zaburzenia hormonalne, niedobory witamin lub jednostki chorobowe. Nasza ekspertka z zakresu medycyny rodzinnej wspomina o nadciśnieniu tętniczym, nadczynności tarczycy lub niedoborze witaminy D3. Ponadto wzmożona potliwość... Witam serdecznie,
nadmierna potliwość może mieć wiele różnych przyczyn. Wśród nich wyróżnić można zaburzenia hormonalne, niedobory witamin lub jednostki chorobowe. Nasza ekspertka z zakresu medycyny rodzinnej wspomina o nadciśnieniu tętniczym, nadczynności tarczycy lub niedoborze witaminy D3. Ponadto wzmożona potliwość występuje przy POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc.
Warto więc udać się do lekarza rodzinnego i poprosić go o skierowanie na badania, które pozwolą określić Pański stan zdrowia.
Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania umieszczamy pod następującymi linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/silne-pocenie-sie-w-nocy,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-byc-powodem-silnego-pocenia-sie-glowy,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/silne-pocenie-glowy-a-stosowanie-lekow-na-pochp.
Więcej na ten temat można przeczytać w tekście:
https://uroda.abczdrowie.pl/nadmierna-potliwosc-twarzy.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy takie stolce mogą oznaczać nowotwór?

Witam! Zawsze cierpiałam na bolesne zaparcia, wykryto u mnie niedoczynność tarczycy. Po leczeniu zaparcia ustały a moje stolce zaczęły być luźne, wydalane bez żadnego wysiłku. Czasami są stosunkowo uformowane (średnica 2-3 cm, kiedyś były grubsze), a czasem są... Witam! Zawsze cierpiałam na bolesne zaparcia, wykryto u mnie niedoczynność tarczycy. Po leczeniu zaparcia ustały a moje stolce zaczęły być luźne, wydalane bez żadnego wysiłku. Czasami są stosunkowo uformowane (średnica 2-3 cm, kiedyś były grubsze), a czasem są papką. Wydalane 1-2 razy dziennie. Mam stwierdzone hemoroidy. Czy to może być objaw raka jelita grubego?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, do objawów nowotworu jelita grubego zaliczyć można dolegliwości bólowe brzucha, pojawienie się krwi w stolcu, utratę masy ciała czy zmianę rytmu wypróżnień. Poza tym nie diagnozuje się go na podstawie samych dolegliwości, lecz przy pomocy szczegółowych badań.... Witam serdecznie,
do objawów nowotworu jelita grubego zaliczyć można dolegliwości bólowe brzucha, pojawienie się krwi w stolcu, utratę masy ciała czy zmianę rytmu wypróżnień. Poza tym nie diagnozuje się go na podstawie samych dolegliwości, lecz przy pomocy szczegółowych badań.
Nie ma jednak powodów, by zakładać od razu najgorszy scenariusz. Objawy, które Pani opisała nie wydają się bardzo niepokojące. Konsystencja wypróżnień może być również kwestią diety, nawodnienia oraz aktywności fizycznej. Jeśli ma Pani jakiekolwiek obawy, to warto je skonsultować z lekarzem rodzinnym bądź gastroenterologiem.
Więcej na temat raka jelita grubego można przeczytać w tekście:
https://portal.abczdrowie.pl/rak-jelita-grubego.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy antybiotyk miał wpływ na krwawienie?

Dzień dobry, 12 kwietnia powinien zacząć się okres. 7 kwietnia miałam stosunek z zabezpieczeniem. Ostatni dzień płodny miałam 30 marca. Okresu jeszcze nie dostałam. Czy branie antybiotyku przez 10 dni mogło zatrzymać okres. Ostatni antybiotyk brałam 8 kwietnia.
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, nasi eksperci uważają, że zarówno antybiotykoterapia, jak i choroba, z powodu której była ona stosowana mogą wpływać na krwawienie miesiączkowe. W związku z tym okres może nie przyjść w terminie lub może zmienić się jego charakter. Skoro stosunek,... Witam serdecznie,
nasi eksperci uważają, że zarówno antybiotykoterapia, jak i choroba, z powodu której była ona stosowana mogą wpływać na krwawienie miesiączkowe. W związku z tym okres może nie przyjść w terminie lub może zmienić się jego charakter.
Skoro stosunek, o którym Pani wspomina odbył się z zabezpieczeniem, to prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest niewielkie. Proszę więc cierpliwie poczekać na menstruację i w międzyczasie wykonać test ciążowy, by wykluczyć ciążę.
Odpowiedzi naszych specjalistów na podobne pytania umieszczamy poniżej:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-antybiotyk-tetrakysal-moze-opoznic-okres,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-okres-moze-sie-opozniac-z-powodu-antybiotyku,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-lek-augumentin-i-zyrtec-moga-opoznic-okres.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Na co może wskazywać to krwawienie z dróg rodnych?

Dzień dobry. Miesiąc temu musiałam na chwilę odstawić tabletki antykoncepcyjne (12.04). Brałam przez 11 dni leki przeciwkrzepliwe w związku z zabiegiem - do 21.03. 16.03 dostałam normalnie krwawienia z odstawienia. Nowego opakowania nie zaczynałam. 6.04 pojawiło się plamienie, które chyba... Dzień dobry. Miesiąc temu musiałam na chwilę odstawić tabletki antykoncepcyjne (12.04). Brałam przez 11 dni leki przeciwkrzepliwe w związku z zabiegiem - do 21.03. 16.03 dostałam normalnie krwawienia z odstawienia. Nowego opakowania nie zaczynałam. 6.04 pojawiło się plamienie, które chyba mylnie wzięłam za miesiączkę. Zaczęłam nowe opakowanie tabletek. Od tego czasu krwawienie jednak nie ustępuje. Jest mierne, jasnoczerwone. Wymaga użycia podpaski. Trwa już 8 dni. Dodam, że mam nadżerkę, 1.5 roku temu cytologia - jedynie stan zapalny- zresztą jak w prawie każdej. Robiony też pełny pakiet hpv- wyniki ujemne. Przyznam, że trochę się denerwuję. Wizyta u ginekologa umówiona. Czy to krwawienie może być spowodowane tabletkami/lekami przeciwkrzpliwymi?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, krwawienie, o którym Pani wspomina może mieć związek z odstawieniem i ponownym rozpoczęciem doustnej antykoncepcji hormonalnej, jak również z nadżerką szyjki macicy bądź lekami przeciwzakrzepowymi. Zdarza się, że leki przeciwzakrzepowe mogą wydłużyć krwawienie bądź sprawić, że będzie... Witam serdecznie,
krwawienie, o którym Pani wspomina może mieć związek z odstawieniem i ponownym rozpoczęciem doustnej antykoncepcji hormonalnej, jak również z nadżerką szyjki macicy bądź lekami przeciwzakrzepowymi. Zdarza się, że leki przeciwzakrzepowe mogą wydłużyć krwawienie bądź sprawić, że będzie ono bardziej obfite niż zwykle.
Dobrze, że umówiła się już Pani na wizytę u ginekologa. Jeśli badania wykonane przez niego nie wykażą żadnych nieprawidłowości, to oznaczać będzie, że wszystko jest w porządku, a sytuacja ta ustabilizuje się wraz z upływem czasu.
Podobne pytania umieszczamy poniżej:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-podczas-miesiaczki-mozna-zazywac-cleaxane,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/leki-przeciwzakrzepowe-i-codzienne-krwawienia-z-nosa,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-pominac-jeden-dwa-zastrzyki-przeciwzakrzepowe-przy-okresie.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy mogę podnieść swoją wagę do tego poziomu?

Witam prowadzę dosyć aktywny tryb życia siłownia, bieganie i ogólnie jakiś sport plus praca fizyczna. Mam jakieś 160cm wzrostu i wagę około 52kg. Chciałbym przytyć do około 70kg. czy taka waga byłaby dla mnie zdrowa? oczywiście wiem, ze to nadwaga, ale przy moim stylu życia to cos złego?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Pana obecna waga (52 kg) przy wzroście 160 cm, jest jak najbardziej prawidłowa, a według wskaźnika BMI waga 70 kg klasyfikowana byłaby w tym przypadku jako nadwaga. Zwiększenie masy ciała jest możliwe w sytuacji prowadzenia aktywnego trybu życia,... Dzień dobry,
Pana obecna waga (52 kg) przy wzroście 160 cm, jest jak najbardziej prawidłowa, a według wskaźnika BMI waga 70 kg klasyfikowana byłaby w tym przypadku jako nadwaga. Zwiększenie masy ciała jest możliwe w sytuacji prowadzenia aktywnego trybu życia, jednak ważne jest, aby odbyło się to z zachowaniem zasad zdrowego odżywania i nie wiązało się ze zwiększeniem tkanki tłuszczowej, co byłoby niezdrowe, a jedynie z przyrostem masy mięśniowej, co pozwoli również na ukształtowanie prawidłowej sylwetki.
W przypadku chęci zwiększenia swojej wagi, warto poradzić się dietetyka, który skonstruuje odpowiednią dietę.
Więcej informacji na temat prawidłowej masy ciała znajdzie Pan pod poniższymi linkami:
https://portal.abczdrowie.pl/badania-wykazaly-czynniki-ryzyka-kardiologiczno-metabolicznego-nawet-u-osob-z-prawidlowym-bmi
https://portal.abczdrowie.pl/jak-obliczyc-bmi
https://portal.abczdrowie.pl/kontrola-masy-ciala
https://portal.abczdrowie.pl/czy-wsparcie-zywieniowe-powinno-dotyczyc-tylko-pacjentow-ktorych-masa-ciala-drastycznie-spadla
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Jak pozbyć się takich uciążliwych myśli?

Dzień dobry mam 18 lat i choruje na nerwicę lękową od ponad 4 miesięcy ostatnio czułem się lepiej aż w końcu przypomniałem sobie o śnie i zacząłem ciągle myśleć na jego temat i nie był to temat pozywtywny dokładnie co... Dzień dobry mam 18 lat i choruje na nerwicę lękową od ponad 4 miesięcy ostatnio czułem się lepiej aż w końcu przypomniałem sobie o śnie i zacząłem ciągle myśleć na jego temat i nie był to temat pozywtywny dokładnie co może mi się podczas niego stać pomimo tłumaczenia tego że jestem młody i zdrowy nadal się tego boję całe dnie myślę tylko o tym kiedy nastanie noc i będę musiał zasnąć chodzę do psychologa lecz moja ostatnia wizyta odbyła się 2 tygodnia temu pisze ponieważ chce by prawdziwy lekarz powiedział mi że nic nie może mi się stać i nie ma realnego zagrożenia za odpowiedź dziękuję
Redakcja abcZdrowie
Witamy serdecznie, rozumiem, że nerwica lękowa może być bardzo trudnym doświadczeniem, zwłaszcza gdy pojawiają się obsesyjne myśli i obawy. Ważne jest, aby kontynuował Pan leczenie i rozmowy z psychologiem, który może pomóc w zrozumieniu i radzeniu sobie z taką przypadłością.... Witamy serdecznie,
rozumiem, że nerwica lękowa może być bardzo trudnym doświadczeniem, zwłaszcza gdy pojawiają się obsesyjne myśli i obawy. Ważne jest, aby kontynuował Pan leczenie i rozmowy z psychologiem, który może pomóc w zrozumieniu i radzeniu sobie z taką przypadłością.
W przypadku obaw związanych ze snem istotne jest zrozumienie, że nasze umysły czasami potrafią przesadzać z interpretacją zagrożeń. Rzeczywistość jest zazwyczaj mniej straszna, niż nasze myśli sugerują.
Mówienie o swoich obawach z lekarzem może być bardzo pomocne. Mogą oni zapewnić wsparcie i diagnozę, która potwierdzi, że Pana obawy nie są uzasadnione. Proszę pamiętać, że leczenie nerwicy lękowej może wymagać cierpliwości i czasu, ale z odpowiednim wsparciem, z pewnością poradzi sobie Pan z tą dolegliwością. W razie potrzeby lekarz może także zalecić leczenie farmakologiczne.
Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:
https://portal.abczdrowie.pl/nerwica-lekowa-co-to-jest-przyczyny-objawy-leczenie-zycie-z-nerwica-lekowa
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy takie plamienia przed okresem i tak wyglądająca miesiączka powinny mnie martwić?

Dzień dobry, ostatnio przed miesiączka miałam 3 dniowe plamienie o różowym/ lekko czerwonym kolorze ze śluzem po dwóch dniach spóźnienia ( prawdopodobnie przez bardzo duży stres ) miałam miesiączke obfitą ale tylko jeden dzień ze skrzepami na drugi dzień już... Dzień dobry, ostatnio przed miesiączka miałam 3 dniowe plamienie o różowym/ lekko czerwonym kolorze ze śluzem po dwóch dniach spóźnienia ( prawdopodobnie przez bardzo duży stres ) miałam miesiączke obfitą ale tylko jeden dzień ze skrzepami na drugi dzień już miałam brązowa krew czy to normalne proszę o szybką odpowiedź bardzo się martwię :(
Redakcja abcZdrowie
Witamy serdecznie, rozumiem, że może się Pani martwić z powodu nietypowego przebiegu miesiączki. Zwykle plamienie przed miesiączką może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak zmiany hormonalne, stres czy zmiany w stylu życia. Podobnie, obfitość i kolor miesiączki mogą być różne... Witamy serdecznie,
rozumiem, że może się Pani martwić z powodu nietypowego przebiegu miesiączki. Zwykle plamienie przed miesiączką może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak zmiany hormonalne, stres czy zmiany w stylu życia. Podobnie, obfitość i kolor miesiączki mogą być różne w zależności od indywidualnych cech organizmu.
Jeśli takie objawy są wypadkowe i nie towarzyszy im ból, to raczej nie ma powodów do niepokoju. Tak czy inaczej, proszę obserwować swoje ciało i jeżeli takie sytuacje będą się powtarzać lub przedłużać, zalecamy udanie się na wizytę kontrolną do ginekologa.
Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:
https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-miedzy-miesiaczkami
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy istnieje prawdopodobieństwo ciąży w mojej sytuacji?

Dzień dobry mam takie pytanie chwilę przed miesiączka uprawialam seks bez zabezpieczenia jednak partner nie doszedł we mnie. Tydzień później normalnie dostałam miesiączkę i zaczęłam stosować plastry antykoncepcyjne (przykleiłam pierwszy plaster w pierwszy dzień miesiączki) kilka dni po przyklejeniu plastra... Dzień dobry mam takie pytanie chwilę przed miesiączka uprawialam seks bez zabezpieczenia jednak partner nie doszedł we mnie. Tydzień później normalnie dostałam miesiączkę i zaczęłam stosować plastry antykoncepcyjne (przykleiłam pierwszy plaster w pierwszy dzień miesiączki) kilka dni po przyklejeniu plastra znowu uprawiałam stosunek i tym razem partner skończył we mnie. Czy mogę być w ciąży? Dodam jeszcze że w tygodniu bez plastra wystąpiło u mnie krwawienie z odstawienia i to dość obfite
Redakcja abcZdrowie
Witamy serdecznie, jeśli plaster antykoncepcyjny został przyklejony w pierwszy dzień cyklu menstruacyjnego, zgodnie z zaleceniami, to zazwyczaj zapewnia on natychmiastową ochronę przed ciążą. Stosunek w tym przypadku nie powinien spowodować zapłodnienia, gdyż plastry działają od razu. Krwawienie z... Witamy serdecznie,
jeśli plaster antykoncepcyjny został przyklejony w pierwszy dzień cyklu menstruacyjnego, zgodnie z zaleceniami, to zazwyczaj zapewnia on natychmiastową ochronę przed ciążą. Stosunek w tym przypadku nie powinien spowodować zapłodnienia, gdyż plastry działają od razu.
Krwawienie z odstawienia, które Pani opisała, może być związane z dopasowywaniem organizmu do nowej metody antykoncepcji.
Tak czy inaczej, jeżeli ma Pani wątpliwości co do możliwości zajścia w ciążę, zalecamy wykonanie testu ciążowego.
Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:
https://portal.abczdrowie.pl/prawdopodobienstwo-ciazy
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co może oznaczać taka zmiana przy pochwie?

Dzień dobry przy pochwie wyskoczyło mi po lewej stronie taki bąbel duży u rośnie wydobywa się z tego ropa boli strasznie przy chodzeniu i schylaniu co to jest ?
Redakcja abcZdrowie
Witamy serdecznie, jeśli pojawił się bąbel w okolicy pochwy, z który jest bolesny i wydobywa się z niego ropa, może to wskazywać na zapalenie gruczołu Bartholina. Gruczoły te znajdują się po obu stronach wejścia do pochwy i mają... Witamy serdecznie,
jeśli pojawił się bąbel w okolicy pochwy, z który jest bolesny i wydobywa się z niego ropa, może to wskazywać na zapalenie gruczołu Bartholina. Gruczoły te znajdują się po obu stronach wejścia do pochwy i mają za zadanie wydzielać substancję nawilżającą. Kiedy ulegają zablokowaniu, może dojść do nagromadzenia się ropy i stanu zapalnego.
Ważne jest, aby się Pani jak najszybciej udała do ginekologa, ponieważ szybka reakcja może pomóc w uniknięciu poważniejszych komplikacji, takich jak potrzeba chirurgicznego otwarcia i drenażu. Lekarz może przepisać odpowiednie leczenie, które może obejmować antybiotyki, leki przeciwbólowe lub inne środki łagodzące objawy.
Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:
https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-gruczolu-bartholina-powstawanie-objawy
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Patronaty