Czy astma może powrócić?

Witam. Mój chłopak w dzieciństwie leczył się na astmę. Od dwóch lat nie bierze leków, ponieważ bardziej się męczył biorąc je, niż bez ich użycia. Teraz był na badaniach, bo zaniepokoił go ból w klatce piersiowej przy wysiłku. Czy to może oznaczać, że dalej ma astmę? Czy w przyszłości dzieci po nim odziedziczą astmę?

Witam.

Astma oskrzelowa, przy obecnym stanie wiedzy medycznej, nie jest chorobą uleczalną. Nie znaczy to jednak, że jej objawy muszą występować w sposób ciągły przez całe życie. Niejednokrotnie zdarza się, iż objawy ustępują w pewnym momencie bądź czasowo, bądź nawet nie są odczuwane do końca życia, mimo trwania choroby. Oczywiście możliwa jest też sytuacja odwrotna - nasilenie objawów z wiekiem. Wiele zależy od czynników osobniczych - różny przebieg choroby u różnych osób, szybkości rozpoznania - im wcześniej, tym lepiej, doboru terapii etc.

Dzieci rodziców chorych na astmę mają zwiększone ryzyko zachorowania, co nie znaczy, że muszą być chore.

Pozdrawiam.