Zapytaj lekarza

7 3 6 , 6 3 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy astma może powrócić?

Witam. Mój chłopak w dzieciństwie leczył się na astmę. Od dwóch lat nie bierze leków, ponieważ bardziej się męczył biorąc je, niż bez ich użycia. Teraz był na badaniach, bo zaniepokoił go ból w klatce piersiowej przy wysiłku. Czy to może oznaczać, że dalej ma astmę? Czy w przyszłości dzieci po nim odziedziczą astmę?

KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu

Jedzenie może zwiększać ryzyko alergii! Zobacz, na co uważać

Dietetyk kliniczny Iwona Wierzbicka mówi o tym, jakie produkty spożywcze mogą wywoływać alergie. Ryzykowne mogą być: jaja, kolorowe barwniki spożywcze i produkty paczkowane zawierające glutaminian sodu wywołujący reakcje alergiczne. Oprócz tego warzywa takie, jak bakłażany, papryka, pomidory czy ziemniaki przyczyniają się do rozszczelnienia jelita, co może wywołać róznego rodzaju alergie.

Witam.

Astma oskrzelowa, przy obecnym stanie wiedzy medycznej, nie jest chorobą uleczalną. Nie znaczy to jednak, że jej objawy muszą występować w sposób ciągły przez całe życie. Niejednokrotnie zdarza się, iż objawy ustępują w pewnym momencie bądź czasowo, bądź nawet nie są odczuwane do końca życia, mimo trwania choroby. Oczywiście możliwa jest też sytuacja odwrotna - nasilenie objawów z wiekiem. Wiele zależy od czynników osobniczych - różny przebieg choroby u różnych osób, szybkości rozpoznania - im wcześniej, tym lepiej, doboru terapii etc.

Dzieci rodziców chorych na astmę mają zwiększone ryzyko zachorowania, co nie znaczy, że muszą być chore.

Pozdrawiam.

Lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy