Astma wysiłkowa u dzieci

Witam! Mam pytanie dotyczące astmy wysiłkowej. Moj synek teraz ma 10 miesięcy kiedy skończył 5 miesięcy trafil do szpitala z ciężką dusznością. Okazało się, że to zapalenie płuc i lekarze postawili diagnozę na wypisie, że to astma oskrzelowa i miał przepisane flixotide i brenoduar, i singula mini (obecnie już tych leków nie przyjmuje), po 2 miesiącach znów trafił do szpitala na zapalenie oskrzeli, ale już miał te objawy dużo łagodniejsze. W między czasie w wieku 7 miesięcy miał zabieg na serce (diagnoza zwężenie zastawki aorty) i miał poszerzaną aortę, po czym okazało się, że ma uszkodzoną zastawkę. Teraz bierze leki captopril na zmniejszenie przepływu krwi do lewej komory. W styczniu był też w rabce, aby sprawdzić czy ma tą astmę czy nie. Z badań wyszło , że astmy oskrzelowej nie ma i alergii na podstawowe alergeny też nie. Od stycznia jakoś się uspokoiło z tymi jego chorobami . Teraz niedawno był tylko lekko przeziębiony, ale udało się chorobę zwalczyć inhalacjami. A moje pytanie dotyczy tego, że teraz synek zaczyna chodzić (nie raczkował). Prowadzam go za rączkę (bo tak chce), mam też szelki, ale do rzeczy, chodzi mi o to, że jak tylko troszkę pochodzi to zaczyna bardzo sapać, czasami to aż świstać i główkę ma mokrą od potu. Dodam jeszcze, że jest karmiony piersią, waży 13 kg i ok 75 cm. Czy mogą być to objawy astmy wysiłkowej? Czy raczej jest to od serduszka, a może poprostu mój synek tak okazuje swoją radość z chodzenia? Do kardiologa mam iść dopiero w maju. Pozdrawiam. Dzordzina

ponad rok temu

Witam serdecznie!
Do postawienia rozpoznania konieczne jest osobiste zbadanie pacjenta. Wszelkie obawy o stan dziecka może Pani konsultować ze swoim pediatrą.
Astma jest chorobą przewleklą, nieuleczalną-można jedynie kontrolować jej przebieg. Do rozpoznania astmy konieczne jest wykonanie spirometrii, której niemowlę nie jest w stanie zrobić. Jest to badanie opierające się na współpracy z pacjentem, a jak wiadomo z maluszkiem jest to niemożliwe. Jeżeli w ośrodku w Rabce nie stwierdzono zmian w płucach należy przyjąć takie rozpoznanie.
Duszność mogła być spowodowana wadą  serca.
Obecne objawy wcale nie muszą być związane z chorobami dziecka, ale nie można tego wykluczyć. Sugerowałabym zatem udać się z dzieckiem do pediatry, który zbada dziecko, osłucha, poobserwuje je w trakcie chodzenia po gabinecie. Dopiero na tej podstawie będzie można ocenić czy Pani obawy są słuszne.
Pozdrawiam.