Czy astma może minąć?

Witam. Już w trzeciej klasie podstawówki stwierdzono u mnie astmę oskrzelową. W tamtym czasie bardzo często chorowałam, przeszłam 6 zapaleń płuc, kilka zapaleń oskrzeli. Byłam zwolniona z zajęć wf. przez dwa lata, później jednak pozwolono mi w nich uczestniczyć. Moja kondycja fizyczna nigdy nie była wyśmienita, zawsze męczyłam się dużo szybciej od rówieśników. Dziś jest podobnie, ale objawy są o wiele łagodniejsze. Co prawda dalej po przebiegnięciu marnych sześćdziesięciu metrów padam na ziemię, ciężko dysząc, ale już nie mam ataków ,,bez powodu". Kiedyś, po prostu siedząc przed telewizorem, potrafiłam zacząć się dusić. Dziś funkcjonuję, jak większość zdrowych ludzi. Moje wyniki badań pulmonologicznych są ,,jak na astmatyka dobre" - jak to mówi moja lekarz. Ale mam pytanie, czy to możliwe, żeby wykryto u mnie astmę, która po pewnym czasie zwyczajnie zanika? Moja mama w młodości także miała zdiagnozowaną astmę, jednak teraz radzi sobie bez zażywania leków, zresztą podobnie jak i ja. Pozdrawiam i oczekuję na odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Przy obecnym stopniu rozwoju medycyny astma oskrzelowa jest choroba nieuleczalną. Jednak wspomniany rozwój wiedzy medycznej pozwala na takie ustawienie leczenia, które umożliwia optymalna kontrolę objawów. Warunkiem jest odpowiednio wczesne włączenie terapii.

Nieuleczalna choroba nie musi jednak oznaczać konieczności przyjmowania leków przez całe życie. Nierzadko bywa tak, że rzeczywiście najcięższe i najbardziej dokuczliwe objawy występują w dziecinstwie, a zmniejszają się w okresie pokwitania i życiu dorosłym.

U niektórych ma miejsce sytuacja wręcz przeciwna. Zdarza się też nasilenie objawów w okresie pokwitania, a znaczne zmniejszenie w wieku dorosłym. Objawy mogą się też naprzemiennie nasilać i słabnąć w ciągu życia. Nie ma tu reguły, wiele wariantów jest możliwych.

Z wymienionych wyżej powodów, osoby z rozpoznaną astmą powinny być pod okresową kontrolą specjalistów i regularnie być poddawane badaniu spirometrycznemu.

Pozdrawiam