Duszący kaszel

Witam. Mam 23 lata i od paru lat mam dziwny, duszący kaszel. Rzadko kiedy udaje mi się go odkaszlnąć, ale gdy się uda to wychodzi przezroczysta wydzielina jakby flegma. Zażywałam dużo leków alergicznych, które nie pomagały. Kaszel rozpoczyna się rano gdy coś zjem i tak do pójścia spać. Jest on bardzo uciążliwy. Bardzo często boli mnie też nos i wszystko mi się w nim osadza. Dodam jeszcze, że mój chłopak po jakimś czasie zaraził się nim ode mnie, ale u niego objawy są o wiele mniejsze niż u mnie. Proszę o jakąś radę, co to może być?
23 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Zawarte w pytaniu informacje nie wystarczą do postawienia diagnozy.
Sugerowałabym jednak wykonanie badania spirometrycznego, dzięki któremu możemy potwierdzić bądź wykluczyć obecność obturacji dróg oddechowych, gdyż jedną z prawdopodobnych przyczyn opisanych objawów może być astma oskrzelowa. W przypadku dodatniego wyniku podstawowego badania wskazane może być wykonanie próby rozkurczowej z podaniem leku, by zróżnicować między astmą, gdzie obturacja jest odwracalna pod wpływem leków, a inna choroba przebiegająca z nieodwracalną obturacją dróg oddechowych.
Jeśli spirometria nie wykaże patologii czynności oddechowej płuc, wskazana jest konsultacja laryngologiczna oraz pulmonologiczna.

Pozdrawiam