Przewlekły kaszel a refluks żołądkowo-przełykowy

Witam (mam 26lat) rok temu chorowałam na krztuśca, nie wiem jednak czy pozbyłam się go do końca? Od tego roku jestem bardziej podatna na różnego typu przeziębienia oraz nawracające zapalenia górnych dróg oddechowych. Od jakiegoś czasu zauważyłam, że oddech mam świszczący na wdechu i wydechu, budzę się w nocy, mam duszności i nie mogę spać do 2-3 godz. Przy tym utrzymuje mi się napadowy, duszący kaszel. Czy to może być astma? Jakie jest prawdopodobieństwo, że mogłoby się to wiązać z krztuścem? PS Czasem przeszkadza mi refluks. Dodam jeszcze, że robiona przeze mnie spirometria w ubiegłym roku nie wskazywała na astmę. Proszę o pomoc.

Witam! Jedną z najczęstszych przyczyn przewlekłego kaszlu nie związanego z zapaleniem górnych dróg oddechowych jest refluks żołądkowo-przełykowy. Czasami pacjenci nie kojarzą tego zaburzenia jako przyczyny kaszlu, jednakże odpowiednie leczenie refluksu często pozwala zlikwidować kaszel. W Pani przypadku taka przyczyna jest bardzo prawdopodobna. Refluks najczęściej nasila się w pozycji leżącej, często podczas odpoczynku nocnego. Jeśli dodatkowo odczuwa Pani inne objawy refluksu np. zgaga, nadkwaśność, odbijanie, to tym bardziej można skłaniać się do wskazania takiej przyczyny. Jeśli zostanie ona potwierdzona to wskazane jest zastosowanie odpowiedniego leczenia zarówno niefarmakologicznego jak i farmakologicznego. Leczenie niefarmakologiczne polega na unikanie przyjmowania pozycji leżącej przez 2-3 godziny po posiłku, zaprzestanie ewentualnego palenia papierosów, redukcja masy ciała (w przypadku otyłości), unikanie potraw i napojów nasilających refluks np. kawa, słodycze. Do leków o wysokiej skuteczności w leczeniu refluksu należą inhibitory pompy protonowej (omeprazol, pantoprazol, lanzoprazol), inhibitory receptorów histaminowych H2 oraz leki prokinetyczne. Proponuję zgłosić się do lekarza rodzinnego w celu wykluczenia bądź potwierdzenia takiej przyczyny kaszlu. Jeśli chodzi o częste infekcje po przechorowaniu krztuśca to mogą one wynikać z lekkiego osłabienia układu odpornościowego tzw. depresji układu oddechowego i z czasem odporność powinna wrócić do normy. Krztusiec jeśli został przechorowany i wyleczony to powinna pojawić się odporność na co najmniej 5-10 lat, gdyż nie jest ona trwała. Astma została wykluczona badaniem spirometrycznym rok temu, ale jeśli leczenie refluksu nie przyniesie pozytywnych rezultatów warto będzie powtórzyć spirometrię. Pozdrawiam serdecznie!