Jak zmniejszyć wzdęcia i biegunki?

Problem dotyczy mojego 64 letniego taty. Od ponad pół roku dokuczają mu gazy oraz spowodowane nimi biegunki. Niestety ciężko jest go namówić na wizytę u lekarza. Odkąd pamiętam (20-25 lat) tata miał wrażliwy układ pokarmowy - refluks zoladkowo przelykowy, nudności, uczucie ciężkości w żołądku, w związku z czym od 2-3 lat codziennie pił siemię lniane. Gdy dowiedziałam się o jego problemach skojarzyłam z siemieniem, jednak jego odstawienie ponad miesiąc temu nie zniwelowało objawowo. Jak pomoc lub gdzie szukać przyczyny?
MĘŻCZYZNA, 60 LAT 4 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry,

na początku warto zaznaczyć, że takie objawy mogą mieć różne przyczyny, a ponieważ Pani tata miał w przeszłości problemy z układem pokarmowym, warto podejść do tego problemu holistycznie, uwzględniając zarówno jego wcześniejsze dolegliwości, jak i obecny stan zdrowia.

Refluks żołądkowo-przełykowy, który Pani tata miał przez lata, może wiązać się z przewlekłym podrażnieniem układu pokarmowego, co po jakimś czasie może prowadzić do innych dolegliwości, takich jak nadmierne wzdęcia, gazy i zaburzenia trawienia. Codzienne picie siemienia lnianego, które w przeszłości pomagało mu w łagodzeniu objawów, może być pomocne w pewnych przypadkach, jednak nie zawsze będzie wystarczające, aby rozwiązać bardziej skomplikowane problemy żołądkowo-jelitowe. Jeśli odstawienie siemienia lnianego nie przyniosło ulgi, może to sugerować, że przyczyna problemów leży gdzie indziej, a przyczyn takich dolegliwości może być wiele, w tym zaburzenia motoryki jelit, zespół jelita drażliwego, infekcje przewodu pokarmowego, problemy z trzustką lub wątrobą, a także zaburzenia związane z wchłanianiem pokarmów. Ponadto, w starszym wieku organizm może zmieniać sposób trawienia i przyswajania składników odżywczych, co również może prowadzić do takich objawów. Istotne będzie przeprowadzenie odpowiednich badań diagnostycznych, takich jak badania krwi, testy w kierunku nietolerancji pokarmowych, badania kału czy diagnostyka obrazowa (np. USG jamy brzusznej), a także ewentualnie gastroskopia czy kolonoskopia, aby dokładniej określić przyczynę tych dolegliwości.

Zdecydowanie warto jednak zachęcić tatę do konsultacji z lekarzem, ponieważ tylko wizyta u specjalisty pozwoli na postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Czasami problemy układu pokarmowego mogą być skomplikowane, a ich leczenie wymaga odpowiedniego podejścia, które może obejmować zmiany dietetyczne, farmakoterapię, a także odpowiednie terapie wspomagające. Choć może być trudno namówić tatę na wizytę, warto podkreślić, jak ważne jest, aby jak najszybciej zająć się tymi objawami, ponieważ im szybciej zostaną postawione diagnozy, tym łatwiej będzie je skutecznie leczyć i poprawić komfort jego życia. Zachęcamy do przeczytania artykułu na ten temat: https://portal.abczdrowie.pl/jak-uniknac-biegunki

Warto także sprawdzić zalecenia ekspertów abcZdrowie w przypadku podobnych problemów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/oslabienie-i-biegunka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biegunka-przez-2-tygodnie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty