Jak pozbyć się tych problemów ze strony układu pokarmowego?

Dzień dobry, jestem 21-letnim mężczyzną. Prowadzę siedzący tryb życia, ale nie narzekam na formę :) Od 2-3 lat zmagam się z problemami ze strony układu pokarmowego: są to gazy wieczorne, bóle brzucha rano, które wymuszają bieg do łazienki (choć biegunek brak, wypróżniam się 1-2 razy dziennie). Stan ten zaostrzył się w październiku zeszłego roku. Od tego czasu miałem robioną: kolonoskopię, gastroskopię, USG jamy brzusznej, kał na pasożyty, bakterie, grzyby. Wszystko w normie. Morfologia prawidłowa. Na ostatniej wizycie u gastrologa dowiedziałem się, że "muszę z tym żyć". A ja bym bardzo nie chciał :) Czy jest jeszcze dla mnie ratunek? Pozdrawiam serdecznie
MĘŻCZYZNA, 22 LAT 2 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

skoro przeszedł Pan wiele badań, które nie wykazały konkretnej przyczyn, problem może być związany z tzw. zespołem jelita drażliwego (IBS). Często wiąże się on z bólami brzucha, problemami z wypróżnianiem i gazami, a jego objawy mogą nasilać się w okresach wzmożonego stresu czy zmian dietetycznych.

Warto spróbować diety eliminacyjnej, aby sprawdzić, czy nie ma produktów, które mogą wywoływać lub nasilać objawy. Popularnym podejściem jest dieta low fodmap, która polega na ograniczeniu spożywania produktów fermentujących się w jelitach. Warto skonsultować się z dietetykiem, który pomoże dostosować dietę do Pana potrzeb.

Dodatkowo regularna aktywność fizyczna może poprawić pracę jelit i ogólnie wpłynąć pozytywnie na zdrowie. Nawet krótkie spacery mogą przynieść ulgę. Ważne jest też picie odpowiednio dużej ilości wody, która wspomaga pracę jelit.

Po pewnym czasie warto powtórzyć niektóre badania lub sprawdzić dodatkowe aspekty, na które wcześniej nie zwrócono uwagi (np. badania wykrywające nietolerancje pokarmowe na gluten, czy laktozę).

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/dieta-fodmap-pomoc-w-zespole-jelita-wrazliwego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.