Zapytaj lekarza

7 3 9 , 9 7 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak się pozbyć problemów z wypróżnianiem?

Witam serdecznie. Od wczoraj mam uczucie niepełnego wypróżniania się. Załatwię się, stolec oddam z wysiłkiem - jest to zazwyczaj mała twtada grudka. Po wypróżnieniu czuje świąd i pieczenie oraz mam wiecznie uczucie zalegania stolca w odbycie. Oraz czuje tak jakby ukłucie podczas siadania oraz mam wzdęcia i gazy, które bardzo nieprzyjemnie pachną. Nie ma żadnych guzków czy żylaków na zewnątrz odbytu. Stolec oddawany z wysiłkiem. Jak sobie z tym poradzić? Co to może być?
MĘŻCZYZNA, 24 LAT 6 miesięcy temu

Badania krwi - monocyty

Monocyty są to komórki układu krwinek białych, znajdujące się w szpiku kostnym. Ich wartość określa się na podstawie klasycznej morfologii. Więcej szczegółów wyjawia nam lek. Łukasz Kowalski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

jeżeli ten stan trwa od wczoraj, to niewykluczone, że to tylko niegroźne zaparcie, które powoduje, że zalegające masy kałowe dają objawy opisane przez Pana.

Proszę spróbować ustalić przyczynę tego incydentu bądź zmodyfikować dietę tak, by problem zaparć nie powracał. Standardowo służy temu błonnik oraz wypijanie minimum 1,5 litra wody w ciągu dnia. Delikatnie przeczyszczająco zadziałają także owoce takie jak jabłka czy śliwki, a wspomagająco dla pracy jelit warto zwiększyć spożycie fermentowanych napojów mlecznych, takich jak maślanka czy kefir. Bakterie probiotyczne znajdują się także w jogurtach naturalnych, których włączenie do diety jest nieodzowne. Odsyłam do artykułu: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-na-zaparcia.

Jednorazowo może Pan wspomóc się preparatami aptecznymi, które ułatwią wypróżnienie i pomogą w pozbyciu się zalegającego stolca. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-ciezkie-zaparcia.

Jeżeli pojawią się dodatkowe dolegliwości, a problem będzie się pogłębiał, warto skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć takie przyczyny złego samopoczucia, jak choroby zapalne jelit, IBS, uchyłki, szczelinę odbytu czy hemoroidy. Zachęcam do zapoznania się z tą infografiką: https://portal.abczdrowie.pl/11-objawow-powaznych-chorob-jelita-grubego-nie-lekcewaz-tych-objawow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy