Co może być przyczyną moich problemów z wypróżnianiem?

Dzień dobry od paru dni mam problem z wypróżnieniem, załatwiam się codziennie lecz z trudem, czuje niepełne oddanie stolca i wzięty brzuch. Jestem osoba stresującą się i ostatni rok miałam bardzo nerwowy jak i dzieciństwo czy to może być tego skutek? Badania krwi mam dobre, w tym roku miałam robione z trzy razy. Mam zazwyczaj niskie ciśnienie ważę ok 52 kg przy wzroście 168. Proszę o poradę, dziękuje.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jak najbardziej stres (zarówno związany z jednorazową sytuacją, jak i ten długotrwały) może mieć wpływ na pracę jelit oraz problemy związane z wypróżnianiem. Powodować on może zaparcia, wzdęcia, biegunki lub uczucie niepełnego wypróżnienia. Na skutek stresu mogą pojawić się również niestrawności oraz problemy z żołądkiem. Nie bez powodu mówi się o bólu brzucha ze stresu, np. przed ważnym egzaminem bądź rozmową o pracę.

Dodatkowo osoby nerwowe często narzekają na zespół jelita drażliwego. Schorzenie to bywa określane jako nerwica jelit i daje objawy, o których Pani wspomina, a więc wzdęty brzuch i uczucie niepełnego wypróżnienia. Następuje zmiana rytmu wypróżnień, które mogą przybierać formę zaparć bądź biegunek. Więcej na ten temat przeczyta Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego-przyczyny-objawy-leczenie.

Warto byłoby więc pozbyć się lub chociaż ograniczyć stres w Pani życiu. W tym celu można zastosować techniki relaksacyjne, odkryć pasje, oddać się ulubionym zajęciom. Proszę obserwować swój organizm. Jeśli po wyeliminowaniu czynników stresogennych nadal będzie Pani odczuwała problemy z wypróżnianiem należy rozważyć wizytę u specjalisty gastroeneterologa. Być może problem leży gdzieś indziej.

Podobne pytania znaleźć można pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/w-jaki-sposob-mozna-sie-pozbyc-ciaglego-uczucia-niepelnego-wyproznienia, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-uczucie-niepelnego-wyproznienia-jest-normalne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.