Jak postępować przy tych problemach gastrycznych u 20-latki?

Dzień dobry, Od miesiąca z przerwą męczę się z problemami gastrycznymi. Podczas problemu objawy to: biegunka żółto brązowa, mdłości, drżenie przed wypróżnianie, nadmierne bez wonne gaz. Lekarka przepisałam mi duspatalin na miesiąc i pomagał, lecz po ok. 3 tyg stosowania problem powrócił. Nie odczuwałam ani razu jakiegokolwiek bólu. Teraz gdy dodatkowo biorę probiotyk objawy ponownie powoli mijają. Moje pytanie: czy może to być jelito drażliwe? Cierpię na lęk napędowy i kiedyś cierpiałam często na refluks w sytuacjach stresowych. Ostatnio nadczynność zmieniła mi się w nadczynność tarczycy, czy to może być skutek tego?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jak najbardziej opisane przez Panią objawy mogą wskazywać na zespół jelita drażliwego.

Osoba cierpiąca na to schorzenie odczuwa wiele nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak: wzdęcia, nadmierne odbijanie bądź oddawanie gazów, nudności, przelewanie w brzuchu, zmiana rytmu wypróżnień (biegunki, zaparcia) czy bóle brzucha. Dodatkowo może mieć uczucie niepełnego wypróżnienia oraz zaobserwować śluz w stolcu.

Wymienione objawy często nasilają się w sytuacjach stresowych, dlatego leczenie zespołu jelita drażliwego często idzie w parze z technikami relaksacyjnymi i terapią.

Problemy gastryczne mogą mieć również związek z chorobami tarczycy. Ważne więc, aby stosowała Pani leki na niedoczynność tarczycy i wdrożyła odpowiednią dietę zalecaną przy tym schorzeniu. Być może wówczas objawy ustąpią.

Odpowiedzi specjalistów na podobne pytania mogą okazać się pomocne. Znajdzie je Pani tutaj: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-problemy-gastryczne-moga-byc-spowodowane-choroba-tarczycy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/silna-niedoczynnosc-tarczycy-a-biegunki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.