Na co wskazuje moja przewlekła biegunka?

Od marca mam problem z brzuchem. Zaczęło się od biegunki w nocy. Od tamtego czasu stolec jest bardziej luźny. Wypróżniam się rano, często po godzinie w pracy drugi raz. Po pierwszym razie mam czasem uczucie niepełnego wypróżnienia. Zdarza się, że w stolcu znajdują się resztki pokarmu na przykład warzywa.W nocy dolegliwości ustępują. Ból brzucha jest umiarkowany najczęściej poniżej pępka po prawej i lewej stronie. W nocy dolegliwości ustępują. Obecnie biorę probiotyk raz dziennie oraz iberogast dwa razy dziennie. Co to może być za przypadłość? Warto zrobić USG jamy brzusznej?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dolegliwości, z którymi się Pan boryka mogą wskazywać na zespół jelita drażliwego. Schorzenie to objawia się na wiele sposobów. Najczęściej charakteryzuje się jednak zaburzeniami rytmu wypróżnień (a więc biegunkami, luźnymi stolcami, zaparciami) oraz bólami brzucha. Towarzyszą im wzdęcia, nadmierne odbijanie czy uczucie niepełnego wypróżnienia. Ulgę przynosi oddanie stolca.

Zespół jelita drażliwego związany jest z zaburzeniem pracy jelit, a nie zmianami chorobowymi, dlatego diagnozuje się go poprzez wykluczenie innych jednostek chorobowych. W tym celu wykonuje się badania diagnostyczne, takie jak: morfologia krwi, oznaczenie CRP czy badanie kału w kierunku pasożytów. Czasem konieczna jest również gastroskopia, kolonoskopia czy USG jamy brzusznej, jednak to ostatecznie lekarz na podstawie wywiadu decyduje, jakie badania wykonać.

Istotny jest fakt, iż objawy związane z zespołem jelita drażliwego ustępują nocą – jak jest w Pana przypadku. Mogą mieć one również związek z czynnikiem psychologicznym. Więcej na temat tego schorzenia przeczytać można pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego.

Proszę udać się do gastroenterologa w celu rozpoczęcia diagnostyki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.