Co oznacza ten ból brzucha po prawej stronie?
Dzień dobry mam problem z bólem po prawej stronie na dole brzucha. Jest to ucisk, a czasami kłucie które pojawia się najczęściej po wypróżnieniu lub podczas wypróżniania i nie ustępuje przez kilka dni. Zazwyczaj nie jest to ból nie do zniesienia ale jest uciążliwy dla życia i cały czas o nim myślę. Parę razy w miesiącu zaczęły pojawiać się zaparcia i uczucie niepełnego wypróżnienia. Bóle pojawiają się już kilka miesięcy. Na USG jamy brzusznej wszystko wyszło w porządku, jedynie nie udało się wykonać USG pęcherza ponieważ nie był wypełniony. Ginekolog również nic nie wykrył i zaprzeczył aby była to przyczyna ginekologiczna.

KOBIETA, 19 LAT 7 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam serdecznie,
objawy, które Pani opisuje mogą wskazywać na zespół jelita drażliwego. Zazwyczaj objawia się on dolegliwościami bólowymi brzucha oraz zmianami w rytmie wypróżnień, a więc zaparciami i biegunkami. Chory może odczuwać uczucie niepełnego wypróżnienia bądź przelewania w brzuchu. Pojawiają się wzdęcia, częste odbijanie, czasem zmiana konsystencji stolca.
Niestety zespołu jelita drażliwego nie da się zdiagnozować przy pomocy badań. Najczęściej robi się w oparciu o charakterystyczne objawy oraz po wykluczeniu innych schorzeń.
Temat ten szerzej opisaliśmy w artykułach, które znajdują się poniżej:
https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego,
https://portal.abczdrowie.pl/ciekawe-fakty-na-temat-zespolu-jelita-drazliwego.