Czy możliwe, że mam raka jelita grubego?

Dzień dobry. Od dzieciństwa cierpiałam na zaparcia, które zniknęły gdy zaczęłam leczyć wykryte Hashimoto. Obawiam się, że mam raka jelita grubego mimo młodego wieku - 22 lata. Obecnie większość moich wypróżnień to luźne stolce, ale występują również naprzemiennie z tymi trudnymi do wydalenia. Niepokoi mnie też sama średnica stolca - czasem bardzo cienki jak ołówek, a kilka godzin później już znacznie grubszy, normalny. Mam stwierdzone hemoroidy. Czasem mam skurcze brzucha które jednak ustępują po wypróżnieniu. Lekarz rodzinny upiera się że to zaburzenia na tle nerwowym, wynikające z zaburzeń lękowych. Czy to może być rak jelita grubego?
KOBIETA, 22 LAT 4 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

objawy, które Pani opisuje mogą być związane z wieloma różnymi stanami, niekoniecznie z rakiem jelita grubego, zwłaszcza biorąc pod uwagę młody wiek i historię medyczną. Zaparcia, luźne stolce oraz skurcze brzucha ustępujące po wypróżnieniu mogą wskazywać na zespół jelita drażliwego – częstą przypadłość związaną z układem pokarmowym.

Ponadto ołówkowate stolce, o których Pani wspomina mogą wynikać z obecność hemoroidów. To bardziej prawdopodobne aniżeli nowotwór, którego nie diagnozuje się na podstawie samych objawów. Nie bez znaczenia jest również opinia lekarza rodzinnego. Zdarza się, że osoby borykające się z IBS (zespołem jelita drażliwego) cierpią z powodu problemów natury psychologicznej. Proszę zatem udać się do gastroenterologa oraz psychologa.

Więcej na temat IBS można przeczytać w tekstach:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego,

https://portal.abczdrowie.pl/ciekawe-fakty-na-temat-zespolu-jelita-drazliwego,

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-zespolu-jelita-drazliwego-znasz-je-wszystkie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.