Na co mogą wskazywać te objawy gastryczne?
Dzień dobry. Od około miesiąca mam problemy z jelitami. Rano i wieczorem pojawiają się nadmierne gazy. Do tego stolec - wyprozniam się 3/4 razy dziennie, pierwsze 2/3 wypróżnienia są normalne, stolce dość grube, ostatnie wypróżnienia to stolec ołówkowaty. Wyczytałam że cienki stolec jest objawem raka jelita grubego I jestem przerażona. Czy przy nowotworze cienki stolec byłby cały czas, czy mógłby występować na przemian z normalnymi? Wizyta u gastrologa z podstawowymi badaniami i usg nic nie wykazała. Od kilku tygodni Mam bardzo dużo stresu, praktycznie cały czas jestem w stresie, myśl o poważnej chorobie mi nie pomaga, mam dopiero 23 lata. Dodatkowo mam nerwicę. Czy moje objawy mogą być ze stresu, czy to może być nowotwór?

KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Dzień dobry,
wygląd Pani stolca może, ale nie musi budzić jakichś zastrzeżeń. W pytaniu pisze Pani, że w ciągu dnia pojawia się kilka wypróżnień (łącznie około 4). Mniej więcej połowa wygląda normalnie, a pozostałe są dosyć cienkie. Nie podaje Pani objawów w postaci silnych bólów brzucha, gorączki czy krwawień. Oczywiście ich obecność mogłaby sugerować jakieś zmiany w jelitach, ale niekoniecznie nowotwór. Często zmiana wyglądu stolca jest związana też ze stanami zapalnymi czy częstotliwością wypróżnień. Wykonała Pani także już konsultację gastrologiczną. W badaniach, które zostały wykonane, nie było nieprawidłowości. Dodatkowo pisze Pani, że cierpi na nerwicę. Ta choroba niestety daje wiele objawów somatycznych. Często w postaci właśnie bólu brzucha, częstych wypróżnień, a nawet biegunek oraz mdłości i wymiotów. Zaznaczyła Pani, że w ostatnim czasie pojawia się dużo sytuacji stresowych. Możliwe, że to zaostrza objawy ze strony przewodu pokarmowego. Z tego też względu warto zastanowić się nad konsultacją z lekarzem prowadzącym leczenie nerwicy. Czasami wdrożenie dodatkowej terapii albo leków pomaga zniwelować uciążliwe dolegliwości.
Jeśli natomiast wystąpiłyby symptomy ze strony przewodu pokarmowego wymienione powyżej, to można ponownie rozważyć konsultację gastrologiczną i rozszerzenie diagnostyki o badania obrazowe w tym TK czy gastroskopię i kolonoskopię. Ponadto można też skontrolować poziom kalprotektyny w stolcu oraz enzymów trawiennych. Zachęcamy zatem do obserwacji organizmu i ewentualnego kontaktu z lekarzem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.